Borculose bij Raad van State: ‘Heb een man met kind van de straat gehaald, en daarvoor moet ik boeten’
DEN HAAG/BORCULO - Afwisselend snikkend en met opgekropte woede zat de Borculose moeder van twee kinderen vrijdag in een zittingszaaltje van de Raad van State tegenover drie mannen van de Belastingdienst/Toeslagen.
Die wil dat de vrouw ongeveer 1300 euro aan kindgebonden budget en huurtoeslag terugbetaalt. Maar dat is lang niet alles. Ze heeft een uitkering op ongeveer bijstandsniveau. Sinds februari 2016 ontvangt ze een veel te lage huurtoeslag en zorgtoeslag krijgt ze helemaal niet meer. Daar moet ook wat aan gedaan worden, vindt ze.
Het is haar allemaal een beetje overkomen, legde ze uit aan rechter Erik Daalder. Ze weet niets van de wetten en regels. Is altijd kapster geweest en verder niets. Het enige wat ze heeft gedaan is onderdak geboden aan een vader en een zoon die geen huis meer hadden. Nee, ze hadden geen relatie en geen gezamenlijke huishouding. Vader en zoon woonden op zolder. Ze zouden per persoon 125 euro betalen, voor stroom, gas en telefoon. Er werd niet altijd betaald.
De Belastingdienst/Toeslagen kwam erachter doordat de man stond ingeschreven op het adres van de vrouw. Zijn inkomen werd bij dat van haar opgeteld. Haar zorgtoeslag ging eraan omdat hij al langer een zorgtoeslag ontving. „Bij twee zorgtoeslagen die bij elkaar komen blijft de oudste overeind en de andere vervalt”, legde een woordvoerder uit. De man hield zijn zorgtoeslag. Dat was toevallig. Daar wordt geen opzet bij vermoed.
Geen huurcontract
Omdat werd aangenomen dat de Borculose met de man een gezamenlijke huishouding voerde gingen ook de andere toeslagen van de vrouw omlaag. Het te veel betaalde moet worden terugbetaald, zo eist de Belastingdienst. Als er een schriftelijke huurovereenkomst was geweest, dan waren de problemen niet ontstaan. Met zo’n huurcontract kun je aantonen geen gezamenlijke huishouding te vormen. De huur wordt dan weer wel opgeteld bij het inkomen. Maar dat is een ander probleem.
Een huurcontract was er vermoedelijk niet omdat de vrouw haar sociale huurwoning niet durfde onder te verhuren. Dat is verboden. De vrouw neemt het woord. „Het ergste is dat mijn kinderen eronder lijden. Dat ik zelf moet inleveren, dat vind ik nog niet zo erg.”
Met de noorderzon vertrokken
De zoon vertrok uiteindelijk en dat vond ze niet erg. Die zat de hele dag in de huiskamer met een capuchon over zijn hoofd. De man zou vlak voor de kerstdagen zijn vertrokken. „Met de noorderzon”, verklaarde de Borculose.
De woordvoerders van de Belastingdienst/Toeslagen adviseerden haar met klem contact op te nemen met de gemeente over het uitschrijven van de man, die bijna zes jaar op het adres staat ingeschreven. Anders blijven haar toeslagen op een laag pitje staan.
Uitspraak van de Raad van State volgt binnen zes weken.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
‘Ga niet met de hogedrukspuit over het terras met groene aanslag’
Last van algen op tegels, schutting en bloempotten in de tuin? Wacht even met de hogedrukspuit, zegt hovenier Bert Moelee van De Tuinexpert. Hij heeft een betere oplossing. -
PREMIUM
Specialistische kennis aan bed voor 70-plusser: ‘Oudere niet naar huis sturen met onderliggend probleem’
Oudere patiënten die opgenomen worden op de spoedeisende hulp (SEH) van het Slingeland Ziekenhuis in Doetinchem, bijvoorbeeld omdat ze bij een val iets gebroken hebben, kunnen een geriater aan het bed krijgen. Deze in zorg voor ouderen gespecialiseerde arts moet voorkomen dat mensen met onopgemerkte aandoeningen naar huis gestuurd worden.Doetinchem -
Expositie grafisch vormgever Peter Onis in Barchem
Grafisch vormgever Peter Onis exposeert met schilderijen in Woodbrooke in Barchem. De kunstenaar is tijdens het paasweekend ook zelf aanwezig.Barchem -
Met Eric Viscaal
Viscaal wilde ‘td’ worden bij De Graafschap, maar werd geblokkeerd • ‘Logisch dat spelers NEC niet bijtekenen’
Publiekslieveling van weleer Eric Viscaal wilde niet lang geleden graag technisch directeur worden bij De Graafschap. Hij was ook in gesprek, maar uiteindelijk is dat afgeketst. ‘Dan had er toch iets heel anders binnen de lijnen gestaan dan nu’, zegt hij. Volgens Viscaal wordt er een hoop geblokkeerd door mensen die ‘elkaar behoorlijk beschermen.’Doetinchem -
PREMIUMEnergierekening
Robert: ‘Afgelopen jaar verbruikten we 21.000 kWh aan stroom en wekten we 18.900 kWh op’
Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Robert Schrijvers (53) uit Maria Hoop in Limburg.
-
Deze pagina gaat verdwijnen, klik hier om uw eigen gemeentepagina in te stellen
Op deze pagina vond je altijd het nieuws uit de streek. Om je nog lokaler nieuws te bieden, biedt Tubantia je nu een pagina aan met het nieuws uit jouw gemeente én de directe omgeving. -
-
-
Alle vrachtwagens van Rensa rijden nu op frituurvet: felblauwe brandstof in de tank
Een noviteit voor het Achterhoekse Rensa. Het gehele wagenpark rijdt nu op brandstof gemaakt van frituurvet. Een belangrijke stap voor de groothandel in verwarming en ventilatie. Het bedrijf wil in 2030 klimaat- en CO2-neutraal zijn.Doetinchem -
eigen tuin eerst
Plant nu een vlinderstruik in je tuin voor meer bijen en vlinders
Meer vlinders in je tuin? Met een paar vlinderstruiken heb je dat zo voor elkaar. Nu is de ideale tijd om ze te planten. Tuingoeroe Romke van de Kaa heeft een paar mooie exemplaren voor je uitgezocht.