Alleen in Zweden en Engeland vallen minder doden in verkeer dan bij ons
Nederland blijft één van de meest verkeersveilige landen in Europa. Met ook vorig jaar weer 31 verkeersdoden per miljoen inwoners, eindigde ons land op een derde plaats na Zweden (25) en het Verenigd Koninkrijk (27). In heel de Unie vielen vorig jaar 25.300 verkeersdoden en raakten nog eens 135.000 mensen zwaar gewond.
Delen per e-mail
De Europese wegen zijn gemiddeld de veiligste ter wereld, aldus Transportcommissaris Violeta Bulc vanmorgen bij de presentatie van haar jaarlijkse overzicht, maar het kan nog steeds veel beter. De komende weken, zo beloofde ze, volgen nieuwe maatregelen die vooral de meest kwetsbare verkeersdeelnemers - voetgangers, fietsers en motorrijders - beter moeten beschermen.
,,Achter onze cijfers (de aantallen doden en zwaargewonden, red.) gaan even zo veel verhalen schuil van verdriet en pijn. Verkeersveiligheid is een verantwoordelijkheid die we delen met de lidstaten, maar ik denk dat ook Europa meer kan doen om zijn burgers beter te beschermen'', zei Bulc.
Het Europese aantal verkeersdoden daalt, nu weer opnieuw met 2 procent, maar niet hard genoeg, vindt de Sloveense Eurocommissaris. Haar doel was en is om in 2020 uit te komen op een halvering van het aantal verkeersdoden, maar de tot en met afgelopen jaar gerealiseerde vermindering bedraagt 20 procent.
Inhaalslag
Een inhaalslag is dus nodig. Evengoed zit Europa met een gemiddelde van 49 verkeersdoden per miljoen inwoners lager dan ooit in de recente geschiedenis, en lager dan welk ander werelddeel ook. Bulc: ,,Dat is het goede nieuws.''
De grootste winst boekten het afgelopen jaar Estland en Slovenië, met respectievelijk 32 en 20 verkeersdoden minder dan het jaar ervoor. De onveiligste landen blijven Roemenië en Bulgarije met allebei meer dan 80 verkeersdoden per miljoen inwoners. De maatschappelijke schade van al die verkeersongelukken is secundair, maar ook aanzienlijk: elk jaar 120 miljard.
Europa richt zich de komende jaren op het vermijden en wegnemen van 'black spots' in de verkeersinfrastructuur. Verdere winst moet worden geboekt door strengere veiligheidseisen voor auto’s, die fouten of afwezigheid van de bestuurder moeten corrigeren en daarmee vooral voor voetgangers en fietsers levensreddend zijn, en de verdere ontwikkeling van de zelfrijdende auto.
Verder werkt ze aan intensievere begeleiding van alle beroepsrijders, en dan met name vrachtwagenchauffeurs. De meer uitgewerkte voorstellen van Bulc komen volgende maand.
Stevige voorstellen
Volgens de Europese Raad voor Verkeersveiligheid, een belangrijk adviesorgaan, is het hoogtijd dat Brussel snel stevige voorstellen doet. ,,Al vier jaar achtereen komt de Europese Commissie met magere resultaten. En al vier jaar ontbreekt het aan concrete beleidsmaatregelen om tot betere resultaten te komen”, aldus uitvoerend directeur Antonio Avenoso. Hij is met Bulc eens dat het heel moeilijk wordt de ‘2020-doelstelling’ nog te halen. ,,Over de periode 2010-2017 zitten we dus op 20 procent - ver onder de 38 procent waarop we vandaag hadden moeten zitten om op schema te zijn.”
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Toezichthouder: Advocaten kantoor Ficq & Partners lekten geen informatie aan Taghi
De deken van de Amsterdamse Orde van Advocaten heeft bekend gemaakt dat uit onderzoek is gebleken dat de advocaten van het kantoor Ficq & Partners Advocaten geen informatie hebben gelekt aan de organisatie van Ridouan Taghi. Het OM maakte deze verdachtmakingen in augustus vorig jaar bekend in een berucht proces-verbaal. -
poging kindermoord
Ouders (17) van in container gevonden baby aangehouden, ook oma opgepakt
De politie heeft afgelopen woensdag de ouders aangehouden van de baby die in een container in Amsterdam werd gevonden. Het gaat om twee minderjarigen van 17 jaar uit Amsterdam. Dat meldt het Openbaar Ministerie. Ook de moeder van het minderjarige meisje, de oma van de baby, werd aangehouden. -
Frank in quarantaine
De schijn van harmonie: als je ons nu zou filmen, waren we het perfecte kleine gezin
Net als veel Nederlanders blijft journalist Frank Poorthuis thuis. Frank zit in de risicogroep. Verslag van dag 345. Lees alle eerdere afleveringen hier terug. -
Update
Grapperhaus: Boete voor horecazaken die opengaan, horecabaas: Terrassen gaan naar buiten
Minister Ferd Grapperhaus stelt dat horecazaken die komende week de deuren openen beboet worden en in het uiterste geval gesloten. Dat zei hij vanochtend na afloop van de ministerraad. Actievoerder en horecabaas Johan de Vos vindt dat ‘beneden alle peil'. Ondertussen proberen Koninklijke Horeca Nederland en Grapperhaus samen een oplossing te bedenken. -
NS: Treinkaartje niet duurder, ondanks megaverlies
Reizigers mogen niet de dupe worden van het rampjaar van NS. Topvrouw Marjan Rintel zegt dat treinkaartjes niet in prijs omhoog zullen gaan. Maar dan moet het kabinet wel meewerken en met voldoende geld over de brug komen, zegt ze erbij.
-
PREMIUMvideo
Coronatestafval wordt niet goed afgevoerd: ‘Dit zijn wel heel erg grove overtredingen’
Coronateststraten gaan slordig om met het afvoeren van besmettelijk testmateriaal. Ook bij het verpakken en vervoeren van afgenomen testmonsters worden regelmatig regels overtreden. Hierdoor is er risico op meer besmettingen. -
PREMIUM
Peter (69) kent zijn zus Lenie (75) pas twee jaar: ‘Je eigen vlees en bloed geef je toch niet weg?’
Lenie Kooijman-Uilenberg (75) en Peter Havenaar (69) hebben dezelfde vader, maar leerden elkaar pas twee jaar geleden kennen. Havenaar groeide op in een pleeggezin en had lange tijd geen weet van zijn afkomst. Als baby werd hij door zijn moeder afgestaan aan adoptieouders. -
PREMIUM
Wagenings succes in de strijd tegen malaria, dankzij Gates-miljoenen
Een Wageningse vinding blijkt zeer succesvol in de strijd tegen malaria, een ziekte waaraan jaarlijkse meer dan 400.000 mensen sterven. Toch moeten de makers wachten voor de vinding op grote schaal kan worden verspreid.