Boze boeren blokkeren meerdere snelwegen met tractoren
StikstofprotestZoals aangekondigd gaan boeren sinds het middaguur opnieuw de weg op uit protest tegen het stikstofbeleid van het kabinet. Op meerdere snelwegen, zoals de A67, de A28 en de A2, staan tractoren en kan het verkeer niet doorrijden. Ook bezetten boeren een afrit op de N35 bij Ommen.
In de buurt van Hoogeveen op de A28 gaat het om ongeveer vijftig tractoren, en op de A2 bij Best om ongeveer veertig. Bij Winterswijk zijn tientallen boeren de weg op gegaan. Boeren verzamelen zich ook bij Winterswijk in Gelderland. Wat ze precies gaan doen en waar ze naar op weg zijn, is nog niet bekend.
Op de A67 bij Liessel hebben tientallen boeren met tractoren een weghelft van de A67 Eindhoven-Venlo geblokkeerd, zo is te zien op foto’s op Twitter. De ANWB meldt dat de weg dicht is tussen de afritten Someren en Liessel en dat er een file staat van acht kilometer. In de andere richting staat inmiddels een file van vijf kilometer. De vertraging loopt snel op, rond 12.30 uur spreekt Rijkswaterstaat Verkeersinformatie van zo’n vijftig minuten. Verkeerd wordt omgeleid via Roermond, over de A2 en A73.
De politie is ter plaatse. In eerste instantie zal de boeren gevraagd worden te vertrekken, aldus een woordvoerder. In het uiterste geval zullen de tractoren worden weggesleept. Op beelden die rondgaan op sociale media zijn boeren te zien met borden met leuzen. Ook worden strobalen op de weg gegooid. De actie zou ongecoördineerd zijn.
Een van de andere plaatsen waar veel boeren zich verzamelen met trekkers en andere voertuigen is Schaijk. Daar staat rond 12.30 uur een groep van zo’n tien tot twaalf trekkers. Uit voorzorg is in Oost-Brabant de Mobiele Eenheid al opgeroepen om paraat te staan.
Rijkswaterstaat verwacht dat op verschillende plekken ‘kleine plukjes boeren de weg op gaan’. Woensdag ging het nog om een grote groep en ging het om massale hinder, aldus een woordvoerster. “Dat zie je beter aankomen.” Omdat het nu om kleine groepen gaat, raadt zij weggebruikers aan de snelheid aan te passen. “Als jij 100 kilometer per uur rijdt en een boer 40, is het verstandig je snelheid aan te passen.”
Publieksvriendelijk
Boeren in Twente hebben laten weten dat ze ‘publieksvriendelijke’ protestacties willen houden. ,,Dat is wel het uitgangspunt’’, zei melkveehouder Stephan Reuver van bestuur Trotse Twentse Boeren tegen Tubantia. De boeren voelen de steun van de achterban in Twente en willen de publieke opinie niet vergooien. Rond de klok van twaalf worden op zeker drie plekken in Twente boerenacties gehouden. Hoe die er precies uit gaan zien, wil Reuver niet zeggen. „Maar ze zijn publieksvriendelijk, dat zegt genoeg toch?”
In Borne bij Hengelo demonstreren boeren op het viaduct aan de Bloksteegweg over de A1 met twee stoffen beesten die een varken en een koe moeten voorstellen. Ze zijn ‘opgehangen’ aan de grijparmen van een tractorbak. Veel automobilisten toeteren op de snelweg naar de boeren. Tot hoe laat de demonstratie gaat duren, is onbekend
Tekst gaat verder onder de foto.
In Groningen lijkt een groep boeren eveneens voor een ‘publieksvriendelijke’ actie te kiezen. Ze zijn van plan om grensovergangen naar Duitsland te blokkeren maar kiezen voor een actie in de loop van de avond ‘ om de burgers niet teveel tot last te zijn’. Het is de bedoeling om rond 20.00 uur te verzamelen in Ter Apel. ,,We gaan de grenzen sluiten voor stikstof”, zegt Henk Wortelboer uit Jipsingboertange, een van de actievoerders. Het idee is om ook andere grensovergangen ‘af te sluiten’. Daarmee willen de boeren wijzen op verschillen in het stikstofbeleid tussen Nederland en Duitsland, waar de regels soepeler zijn.
Een centrale organisatie is er deze keer niet. Voorzitter Mark van den Oever van actiegroep Farmers Defence Force (FDF) maakte zondagavond bekend dat boeren maandag vanaf 12.00 de weg op zouden gaan ‘met alles wat kan rollen’ maar hij zei erbij dat FDF die acties niet coördineert. Ze komen daags voor wat hij ‘de dag des doods’ noemt. Dinsdag wordt in de Tweede Kamer gestemd over de stikstofplannen, die tot gevolg hebben dat er heel wat boeren zullen verdwijnen. Afgelopen woensdag was er een grote demonstratie in het Gelderse Stroe en ook dit weekeinde werd er op kleine schaal nog actie gevoerd, onder meer in Boxmeer en de Achterhoek.
Tekst gaat verder onder het overzichtskaartje.
Laatste oproep
Boerenactiegroep Agractie deed vandaag een ‘laatste oproep’ aan minister Christianne van der Wal (Natuur en Stikstof) om haar plannen niet door te zetten. ,,Ga niet door op de ingeslagen weg. Laat een vreedzame actie niet escaleren in een boerenopstand”, zegt voorman Bart Kemp in een maandagochtend verschenen video.
,,Weet dat boeren zullen vechten voor hun toekomst”, aldus Agractie-leider Kemp. ,,Hoelang en hoever ze zullen vechten, is aan hen.” De schapenboer die sinds 2019 het gezicht is van Agractie, zei vorige week tijdens het boerenprotest in het Gelderse Stroe al dat de Staat der Nederlanden ‘in oorlog’ is met de ‘boerenrepubliek’. Hij voegde daar voor de duidelijkheid aan toe dat de boeren hun strijd “zonder wapens moeten voeren”.
In zijn nieuwste vlog roept hij de minister nogmaals op tot ‘zorgvuldig overleg’ met de sector, om stikstofbeleid te maken dat kan rekenen op draagvlak op het platteland. ,,Keer terug van deze desastreuze plannen, ga in gesprek met ons over fundamenteel ander beleid.”
Een woordvoerder van minister Van der Wal zegt dat ‘boeren het recht hebben om te protesteren’ en dat de overheid hun zorgen ‘serieus neemt’. Hij maakt echter ook duidelijk dat de minister haar plannen niet zal intrekken; ze wil zich houden aan de afspraken uit het coalitieakkoord. ,,We hebben in Nederland ook rechterlijke uitspraken waar we iets mee moeten. En de natuur staat er echt slecht voor, dat blijkt uit tal van rapporten.” Over de bewoordingen van Agractie wil de zegsman niet veel kwijt. ,,Op deze retoriek gaan we niet in. We gaan niet mee in die termen.”
Bekijk hieronder onze playlist van de boerenprotesten.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Opnieuw beelden van varkens met hittestress in stilstaande vrachtwagen bij slachthuis
Er zijn opnieuw videobeelden opgedoken van stilstaande vrachtwagens vol oververhitte varkens bij slachterij Vion in Boxtel. Dat meldt televisieprogramma Zembla, dat de beelden heeft ontvangen. -
Vandaag was het heet, maar morgen gaat er nog een schepje bovenop
De eerste regionale hittegolf van dit jaar is een feit. Om 11.30 uur werd het in Hupsel 30,1 graden en daarmee is aan de definitie van een hittegolf voldaan. Zeer waarschijnlijk komt het morgen tot een officiële hittegolf in De Bilt. -
PREMIUM
Familie Geene vlucht voor bosbrand in Frankrijk: ‘Het was ‘s nachts wel eng’
Ze waren na een lange reis eindelijk gearriveerd op hun vakantiebestemming: camping Saint Pas bij Mostuéjouls. Maar na slechts een paar uur slapen moest de familie Geene uit Goes weg vanwege een grote bosbrand. Ze werden net als duizenden anderen geëvacueerd. En ondertussen hebben ook vakantiegangers in Zuidwest-Frankrijk en Spanje last van de gevolgen van de bosbranden. -
PREMIUM
Rugspecialist legt uit waar je op moet letten als je het matras vervangt
Een goed matras kan rugpijn niet oplossen, maar wel verlichten, zegt dokter Mahieu, rugspecialist uit België. Hij vertelt waar je op moet letten bij de aankoop van een nieuw matras. -
Rauwe groenten, kaneel, ananas: wat kun je écht beter laten staan als je zwanger bent?
Eten wordt een tikkeltje ingewikkelder als je zwanger bent. ,,Sommige vrouwen zijn zo bezorgd dat ze rauwe groenten negen maanden lang van hun bord bannen”, vertelt gynaecoloog Ronald Devlieger. Maar zijn die groenten dan echt zo slecht voor de baby? En hoe zit het met kaas, koffie, alcohol en voedingssupplementen? Devlieger zet alles op een rijtje.
-
Met video
Vrouw zit klem onder brandslangkast en overlijdt in parkeergarage Uden
Een vrouw in een scootmobiel is woensdagmiddag om het leven gekomen in een parkeergarage in Uden. Dat meldt een woordvoerder van de politie. Ze kwam door nog onbekende oorzaak klem te zitten onder een brandslangkast. -
Koken & Eten
Zo maak je de perfecte nasi goreng
Er is geen standaardrecept voor nasi goreng. Maar houd je aan deze basisregels van Maureen Tan, auteur van de Bijbel van de Indonesische keuken, en je gebakken rijst kan niet mislukken. En heb je een restje rijst in de koelkast, dan ben je helemaal snel klaar. -
UPDATE
Vakbonden zijn klaar voor spooracties, NS heeft niet voldaan aan eisen
De Nederlandse Spoorwegen kunnen niet voldoen aan het ultimatum dat de spoorvakbonden hebben neergelegd in een lopend cao-conflict, maar willen alsnog om tafel. Dat staat in een brief aan de bonden. Die hebben daarop laten weten klaar te zijn met onderhandelen. Daarmee zijn acties op het spoor onvermijdelijk geworden.