FNV wil vut terug voor mensen met zware beroepen
Mensen met zware beroepen moeten weer met de vut kunnen in plaats van doorwerken tot hun 67ste. Daarvoor moeten per bedrijfstak afspraken worden gemaakt tussen vakbonden en werkgevers.
Dat bepleit de FNV in een 11-puntenplan voor ‘eerlijk stoppen met werken’, dat de vakbond vandaag aanbiedt aan de Tweede Kamer. De politiek praat al jaren tevergeefs over een oplossing voor mensen met zware beroepen die niet in staat zijn om langer door te werken, zoals in de zorg of de bouw. De FNV wil het nu zelf gaan regelen.
Aan de cao-tafel kunnen vroegpensioenregelingen voor zware beroepen worden afgesproken, waarbij de werkgever de werknemer compenseert voor een financiële terugval. De overheid moet het dan wel fiscaal mogelijk maken. Nu worden bedrijven juist beboet die dergelijke vroegpensioenregelingen afspreken.
,,Als ik bij Tata Steel of een kartonfabriek kom, vragen werknemers me: hoe moet ik dit werk in vredesnaam tot mijn 67ste blijven doen?
,,Als ik bij Tata Steel of een kartonfabriek kom, vragen werknemers me: hoe moet ik dit werk in vredesnaam tot mijn 67ste blijven doen? Voor veel mensen is het onmogelijk, omdat ze hun armen, schouders en ellebogen slijten. Deze mensen moeten we een fatsoenlijk vooruitzicht bieden’’, zegt FNV-voorzitter Han Busker.
Daarnaast wil de FNV alle werknemers de mogelijkheid geven hun AOW maximaal vier jaar eerder op te nemen dan de pensioenleeftijd. Daar staat wel een lagere AOW-uitkering tegenover: 6 procent lager voor de hoge inkomens en 3 procent voor inkomens rond het minimumloon. Werknemers kunnen volgens het plan overigens ook later AOW opnemen en dus langer doorwerken.
Eerlijker plan
De FNV wil tegelijkertijd dat de pensioenleeftijd minder snel stijgt dan het kabinet heeft ingevoerd. Nu gaat de AOW-leeftijd stapsgewijs omhoog naar 67 jaar in 2021. De FNV wil dat de pensioenleeftijd pas in 2025 naar 67 jaar gaat. Busker: ,,Steeds meer mensen moeten op versleten knieën kruipen naar een eindstreep, die steeds verder opschuift. Wij denken dat ons plan eerlijker is.’’
Vanaf 2022 wordt de pensioenleeftijd bovendien gekoppeld aan de levensverwachting. Als we gemiddeld een jaar langer leven, moeten we met z’n allen een jaar langer doorwerken. De FNV wil dat halveren. ,,Dan kun je een half jaar langer genieten van je pensioen’’, zegt Busker.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Taakstraffen voor ontploffing carbidkanon waarbij alle ramen van hotel werden verpulverd
Voor het afvuren van een carbidkanon in Joure heeft de rechtbank in Leeuwarden vrijdag tien mannen veroordeeld tot een taakstraf van 180 uur. De rechtbank achtte het niet nodig om daarnaast een voorwaardelijke celstraf van twee maanden op te leggen, zoals door het Openbaar Ministerie was geëist. De mannen waren niet bij de uitspraak aanwezig. -
We moeten meer bewegen
Waarom het helemaal niet erg is om je tijdens je vakantie te laten gaan
We moeten meer bewegen. Hoe vind je de sport die het best bij je past? Gezondheidsjournalist Tijn Elferink en gedragswetenschapper Johnny Buivenga gaan op zoek naar de voor- en nadelen van verschillende sporten. In deel 20: met deze tips van Arie Boomsma kom je je vakantie leuk en actief door. -
Rauwe groenten, kaneel, ananas: wat kun je écht beter laten staan als je zwanger bent?
Eten wordt een tikkeltje ingewikkelder als je zwanger bent. ,,Sommige vrouwen zijn zo bezorgd dat ze rauwe groenten negen maanden lang van hun bord bannen”, vertelt gynaecoloog Ronald Devlieger. Maar zijn die groenten dan echt zo slecht voor de baby? En hoe zit het met kaas, koffie, alcohol en voedingssupplementen? Devlieger zet alles op een rijtje. -
PREMIUM
Het dragen van een Rolex werkt als een magneet voor criminelen
Opnieuw is een beroemdheid slachtoffer van een gewelddadige overval. Deze keer gaat het om Ajax-speler Dusan Tadic. De lijst BN-ers die te maken krijgen met dit extreme geweld groeit. ,,We zien dat de criminaliteit verhardt’’. -
Vermeende oorlogsmisdadiger vraagt rechtbank: ‘Mogen de kinderen even zwaaien?’
Een bijzonder verzoek in de Haagse rechtbank vandaag, waar een vermeende Syrische oorlogsmisdadiger voor de rechter moest verschijnen. Of zijn twee jonge kinderen even naar hem mogen zwaaien? Het leidde tot een bijzondere ontmoeting in de zittingszaal.
-
PREMIUMCOLUMN
Kleine volksverhuizingen zouden de polarisatie wellicht een halt kunnen toeroepen
Özcan Akyol schrijft drie keer per week over wat hem bezighoudt. -
Officiële hittegolf
Gisteren was het heet, maar vandaag gaat er nog een schepje bovenop
De eerste regionale hittegolf van dit jaar is een feit. Gisteren om 11.30 uur werd het in Hupsel 30,1 graden en daarmee is aan de definitie van een hittegolf voldaan. Zeer waarschijnlijk komt het vandaag tot een officiële hittegolf in De Bilt. -
PREMIUM
Rugspecialist legt uit waar je op moet letten als je het matras vervangt
Een goed matras kan rugpijn niet oplossen, maar wel verlichten, zegt dokter Mahieu, rugspecialist uit België. Hij vertelt waar je op moet letten bij de aankoop van een nieuw matras.