Hoofdverdachte in liquidatieproces Taghi kreeg tienduizenden euro's subsidie voor documentaire
Het Nederlands Filmfonds, het Stimuleringsfonds Creatieve Industrie en het VSBfonds hebben in 2017 tienduizenden euro’s subsidie gegeven voor een documentaire, die de van liquidaties verdachte Delano R. zou presenteren. Zijn productiemaatschappij betaalde hem bovendien een salaris van 41.000 euro. Dat blijkt uit dossierstukken die deze nieuwssite heeft gezien.
Delen per e-mail
Delano R. is de oprichter van de Haagse straatbende Crips en werd in 2016 president van motorclub Caloh Wagoh. In september 2018 ging hij samen met zijn productiemaatschappij een samenwerkingsverband aan met RTL, en zou hij voor streamingservice Videoland een documentaireserie met als werktitel ‘Nieuwe Penoze’ presenteren. Het productieproces was al begonnen, toen hij in november 2018 werd aangehouden door de politie op verdenking van betrokkenheid bij een reeks liquidaties en pogingen daartoe. Volgens het OM is hij een van Ridouan Taghi’s moordmakelaars.
Op het moment dat RTL met R. in zee ging was zijn motorclub Caloh Wagoh al in verband gebracht met aanslagen op de redactiegebouwen van De Telegraaf en Panorama. R. en RTL lieten in september 2018 vastleggen dat hij zélf geen criminele activiteiten zou ondernemen. Volgens het OM was hij op dat moment al betrokken bij verschillende liquidaties in de onderwereld, die hij uit liet voeren in opdracht van onder meer Taghi. Dat R. voor RTL een documentaire zou maken werd in februari voor het eerst door NRC onthuld.
Scripts
De documentaire van R. zou gaan over een nieuwe generatie jonge criminelen. De politie trof bij een inval bij R. scripts van twee van de drie geplande afleveringen aan. Deze nieuwssite heeft die ingezien. In het script is te lezen dat R., rijdend op een motor, in de openingsscène van de serie uitlegt dat de criminaliteit een steeds groter probleem wordt. ,,Het is heftig geworden in Nederland. Weeeerie, zoals wij in het Surinaams zeggen: moeilijk! Heel veel geweld om niks. Hé cuzz (vriend), voor een paar duizend euro kun je iemand om laten leggen, geen probleem. lk wil dat laten zien aan die youngsters, mijn eigen kids. Met deze serie. Ik wil uitvinden wat er speelt en waarom. Dit gaat nergens meer over.”
Het Nederlands Filmfonds en het VSBfonds hebben respectievelijk 25.000 euro en 13.750 euro subsidie gegeven, bevestigen de twee fondsen desgevraagd
Opvallend genoeg heeft R. het belangrijkste bewijs tegen hem zelf geproduceerd. In september 2019 vond de recherche op zijn harde schrijven een groot aantal video’s en screenshots van belastende chatgesprekken die hij voerde, onder meer met Taghi. Hij filmde met zijn telefoon chatgesprekken die werden gevoerd op andere telefoons. Tegenover de politie verklaarde hij dat hij werkte aan een documentaire, maar dat hij niet betrokken is bij liquidaties.
Subsidies
Voordat R. met RTL in zee ging heeft hij samen met de documentairemaker met wie hij samenwerkte geprobeerd de documentaire bij Vice te slijten. In dat kader werd geprobeerd de financiering via subsidies op poten te zetten. Daarvoor werd contact gezocht met het Nederlands Filmfonds, en het VSBfonds, blijkt uit politiedocumenten die deze site heeft ingezien. Beide fondsen hebben respectievelijk 25.000 euro en 13.750 euro subsidie gegeven, bevestigen de twee fondsen desgevraagd.
,,In 2017 heeft Vice een subsidieaanvraag ingediend bij de Non-Fictie Transmediaregeling voor de ontwikkelfase van het project Nieuwe Penoze. De Non-Fictie Transmediaregeling was een samenwerking tussen het Stimuleringsfonds Creatieve Industrie en het Nederlands Filmfonds. De regeling was gericht op het stimuleren van onderzoek naar nieuwe journalistieke vormen van online storytelling en innovatieve combinaties van mediagebruik,” reageert het Nederlands Filmfonds.
Volgens het VSBfonds was het doel van het project om een groot publiek en de overheid bewust te maken van de gevolgen van jarenlange achterstelling van een sociale onderklasse. ,,Een jonge, kwetsbare generatie is in de armen van de drugs gerelateerde criminaliteit gedreven en heeft steeds meer impact op ons directe alledaagse leven als samenleving. Dit doel sloot aan bij ons donatiebeleid”, aldus een woordvoerder.
Kennis van nu
De fondsen zeggen niet betrokken te zijn bij de uiteindelijke documentaire zoals R. die voor Videoland zou maken. Subsidieaanvragen voor het daadwerkelijk produceren ervan werden in 2018 door de fondsen afgewezen. RTL zegt in een reactie dat R., juist door zijn criminele verleden, met de documentaire inzichten kon bieden die anders onzichtbaar zouden blijven. ,,Met de kennis van nu, hadden we niet dezelfde keuze gemaakt.”
Ook zegt RTL te hebben afgesproken dat R. geen criminele activiteiten zou ontplooien. ,,Gedurende de samenwerking is er nooit opdracht gegeven tot het ondernemen van criminele activiteiten, noch het archiveren van chatgesprekken in welke vorm dan ook. Wij zijn niet bekend met chatgesprekken en hebben de inhoud ervan nooit gezien. Toen R. in hechtenis is genomen, is de productie en de samenwerking per direct gestopt.”
Lees morgen op deze site een uitgebreid portret van Delano R., alias Keylow. ,,Wij verkopen niets aan de vijand. Alleen de dood.”
Luister hieronder naar onze podcasts over de zaken tegen Taghi en Delano R.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Pas na eindeloos doorvragen kwam het toeslagschandaal aan de oppervlakte
Tegen de stroom in groeide de toeslagenaffaire uit tot een nationale schandvlek die het kabinet nu de kop kost. Pas toen er echt niet meer weggekeken kon worden, draaide de politieke wind. -
Bazin zorgboerderij beschuldigd van dildo-seks met cliënte: ‘Ze willen mij de grond in trappen’
Nee, ze had geen dildo-seks met een meerderjarige vrouwelijke cliënte. En nee, met een andere cliënt had ze pas seks toen die achttien jaar was geworden. Ellen R., voormalig eigenaresse van een zorgboerderij, ontkende vandaag voor de rechtbank stellig de beschuldigingen van ontucht. -
PREMIUM
Britse variant zet alles op zijn kop: alarmstemming heerst in Den Haag
De oversteek van de Britse variant tilt de coronacrisis in Nederland naar een geheel nieuw niveau. Extra maatregelen lijken onvermijdelijk, experts stellen dat de situatie alarmerend is. ,,We moeten echt terug naar de manier waarop we ons tijdens de eerste golf gedroegen.” -
PREMIUM
Reportage Cocaïne dealen, moord en nu kroongetuige: het verhaal van Tony de G.
Met de 35-jarige Tony de G. uit Spijkenisse heeft het Openbaar Ministerie een kroongetuige die de omstreden motorclub Caloh Wagoh ontmaskert als een nietsontziend uitzendbureau voor liquidaties. Wie is deze Tony? En waarom werd hij kroongetuige? -
PREMIUM
column Ons wankele kaartenhuis staat alleen nog overeind omdat opa's en oma's mogen oppassen
Nynke de Jong schrijft drie keer per week over wat haar bezighoudt.
-
PREMIUM
RECONSTRUCTIE Taghi bouwde jarenlang imperium op in Holleeder-jaren en de politie merkte niks
Hoe kon Ridouan Taghi zo machtig worden, zonder dat de opsporingsdiensten hem in de gaten hadden? Reconstructie van de opkomst van een topcrimineel, die profiteerde van de aandacht voor anderen. -
Coronablog LIVE | Frankrijk voert strenge avondklok in, India begint met inenten 300 miljoen inwoners
De Britse variant van het coronavirus kan in maart tot een nieuwe coronagolf in Nederland leiden. Daarmee kan de druk op de ziekenhuizen nog groter worden dan die al is geweest. Daarvoor waarschuwt Ernst Kuipers, voorzitter van het Landelijk Netwerk Acute Zorg (LNAZ). Wereldwijd zijn er al meer dan 2 miljoen mensen overleden aan Covid-19 sinds het uitbreken van de coronapandemie, meldt de Johns Hopkins Universiteit. Ook vandaag volgen we alle ontwikkelingen rond het virus in ons liveblog. Het nieuws van de afgelopen dagen lees je hier terug. -
VIDEO Van Dissel somber: Zelfs met lockdown lijkt nieuwe mutant er nog niet onder te krijgen
De gevreesde coronavariant verspreidt zich in het Verenigd Koninkrijk zo snel dat zelfs een lockdown de R-waarde nog niet onder de één krijgt, vertelde RIVM-directeur Jaap van Dissel vanochtend in de Tweede Kamer. Extra maatregelen lijken ook hier nodig, de situatie is ‘zeer zorgelijk’.