Lid ondernemingsraad Tata Steel neemt uitspraken over activisten terug: ‘Respectloos en onacceptabel’
De directie en de centrale ondernemingsraad van Tata Steel zeggen ‘met afschuw’ kennis te hebben genomen van uitspraken die medewerkers hebben gedaan in Whatsapp- en Facebookgroepen over een demonstratie die maandag wordt gehouden door klimaatactivisten bij de fabriek in IJmuiden.
,,De taal die wij hebben gelezen en gehoord, is volstrekt onacceptabel, kwetsend en keuren wij ten sterkste af. Wij willen zo snel mogelijk alle feiten boven water hebben en met de betrokkenen een stevig gesprek voeren. Op basis daarvan zullen wij bekijken welke maatregelen genomen moeten worden’’, aldus Hans van den Berg, topman van Tata Steel Nederland, in een verklaring zaterdag.
Het Noordhollands Dagblad meldde dit weekend in het bezit te zijn van screenshots van conversaties in een WhatsAppgroep van een deel-ondernemingsraad van Tata. Daarin doen de werknemers ferme uitspraken over de aan Extinction Rebellion verwante actiegroep Kappen met Kolen. Tientallen leden van die groep willen maandag een ‘die-in’ houden bij de toegangspoort van Tata door als ‘lijken’ op de grond te gaan liggen.
Arbeit macht frei
Vicevoorzitter Gerrit Idema van de centrale ondernemingsraad zegt volgens de krant: ‘Gelijk de oven in dan gaat het niet stinken.’ Een ander lid van de ondernemingsraad voeg toe: ‘Arbeit macht Frei wou ik erbij zetten als hint.’ Een ander or-lid schrijft: ‘Hebben wij die kist nog ergens liggen die we hebben gebruikt met de stakingen? Kunnen we ze gelijk wegdragen,’ met toevoeging van smiley’s en een plaatje van een lijkkist.
Actievoerder Peter Jamin van Kappen met Kolen reageert geschrokken en geëmotioneerd op de uitlatingen. Jamin noemt de verwijzing naar de tekst ‘Arbeit macht frei’ een absoluut dieptepunt. ,,Het is dehumaniseren van je tegenstander. Ze voelen zich veilig in die besloten appgroep waar het kennelijk niet raar is om dit soort dingen te roepen. Gelukkig zijn er ook mensen uit die groep gestapt.’’
Volgens Jamin gaat de actie maandag tegen het gebruik van steenkool bij het bedrijf gewoon door. Jamin denkt zelfs dat er nu meer mensen komen opdagen dan bij de laatste actie bij het terrein van Tata Steel. Volgens Jamin is de actie een boodschap aan de overheid. ,,Die laat ons in de steek. Welke overheid durft als eerste te zeggen dat zoveel steenkool stoken niet meer kan? Het protest is niet tegen de werknemers gericht. Die uitlatingen in die appgroep geven alleen maar aan dat ze zich zorgen maken over de toekomst van de fabriek.’’
Door het stof
Gerrit Idema heeft spijt betuigd voor zijn opmerkingen in de appgroep, meldt het Noordhollands Dagblad. ,,De reactie kwam voort uit teleurstelling en emotie op het feit dat ik er moeite mee heb dat we elkaar het leven zuur maken’’, aldus Idema. ,,Als één van de grondleggers van het Groen Staalplan van Tata voel ik me teleurgesteld over het feit dat ik niet bij machte ben om o.a. Extinction Rebellion en andere zeer kritische danwel milieuactiegroepen niet kan overtuigen dat we het zelfde willen als waar jullie voor strijden. Namelijk een CO2 vrij Tata Steel en zo snel mogelijk kappen met kolen.’’
Hij zegt zijn spijtbericht ook gestuurd te hebben naar Extinction Rebellion, dat zegt ‘geschokt’ te zijn door de uitspraken.
Jamin waardeert het dat Idema zijn woorden terugneemt. Maar: ,,Waar ik het meest van ben geschrokken, afgezien van de heftigheid van de gekozen taal, is dat het blijkbaar normaal is dat er op deze manier op dit niveau in het bedrijf wordt gesproken over klimaatactivisten – vreedzame mensen die het beste met de wereld voor hebben.”
Ook zegt hij dat de actievoerders er helemaal niet op uit zijn om Tatamedewerkers het leven zuur te maken. ,,Sterker, wij hopen van harte dat ze na eventuele sluiting van Tata in een schonere omgeving zullen wonen en schoner werk zullen vinden.”
Een woordvoerder van Tata Steel zegt zondag dat nog niet besloten is of en eventueel welke maatregelen genomen worden tegen betrokkenen. Er zijn inmiddels ‘stevige gesprekken’ gevoerd, maar consequenties zijn nog niet duidelijk, aldus een woordvoerder. Ook zondag zullen er gesprekken zijn. ,,We gaan eerst alle feiten stevig bespreken en daarna bekijken we verder of en welke maatregelen er volgen”.
Reageren kan onderaan dit artikel. Alleen reacties voorzien van een volledige naam worden geplaatst. We doen dat omdat we een debat willen met mensen die staan voor wat ze zeggen, en daar dus ook hun naam bij zetten. Wie zijn naam nog moet invullen, kan dat doen door rechts bovenaan op onze site op ‘Login’ te klikken.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Op festival doodgestoken Jimmy (21) schoot vriend van zijn zus te hulp
Amsterdam -
PREMIUMColumn
Het openbaar vervoer is nooit gratis, zwartrijders zijn dubbel asociaal bezig
Zwartrijders zijn dubbel asociaal bezig, schrijft Joyce Sylvester in haar wekelijkse column. ,,Gelijk korte metten maken met dit gedrag, zou ik zeggen’’. -
Vogelpoep en insectenresten zijn hardnekkig, maar met dit trucje is je auto zo weer schoon
Vogelpoep is zeer schadelijk voor de lak van auto’s. Weghalen heeft dus prioriteit, maar hoe verwijder je de harde uitwerpselen zonder krassen? -
Schadeadvocaat John Beer geeft massaclaim vorm: 'Dat excuusverhaal van Tata Steel gaan we doorbreken’
Een van Nederlands bekendste letselschadeadvocaten, John Beer, gaat zich aansluiten in de strijd tegen staalfabrikant Tata Steel. ,,Dat excuusverhaal van dat de gezondheidsschade in de omgeving ‘niet alleen door Tata komt', gaan wij doorbreken.” -
PREMIUMMet video
Klushuis werd gemiddeld 111.000 euro meer waard, maar is het nu nog de moeite?
Een oud huis kopen, opknappen en vervolgens met veel winst weer doorverkopen. Dat doen onervaren klussers in het nieuwe televisieprogramma De moeite waard?!. Maar is het ‘flippen’ van een huis in deze tijd, met dalende huizenprijzen en hoge rentes, nog wel rendabel?
-
docent over...
‘In het vmbo-examen Fries zat gewoon een tekst van mezelf!’
Koudum -
-
-
Limburgse politie vindt lichamen van twee vermiste vissers in de Maas
De Limburgse politie heeft zaterdagmiddag twee lichamen gevonden in de Maas bij Heijen, in het noorden van de provincie. Het zijn de stoffelijke overschotten van twee vermiste opvarenden van een bootje. Zij raakten afgelopen nacht te water bij wat waarschijnlijk een noodlottig ongeval was.Heijen -
Kun je dat contract van die gehaaide telefonische verkoper nog ongedaan maken?
‘Nee’ zeggen tegen een getrainde, telefonische verkoper is niet altijd makkelijk. Zeker niet als een energiebedrijf dolgraag een contract met je wil afsluiten. In deze rubriek legt Consumentenbond-redacteur en onderzoeker Marco van ’t Woudt je rechten als consument uit. Deze week: er is je een contract aangepraat, wat nu?
0 reacties
Resterende karakters 500
Log in en reageer