Problemen op spoor door blikseminslag en omgevallen bomen, vrijdag opnieuw noodweer
Met video'sCode oranje is donderdagmiddag om even voor 16.00 uur voor het hele land beëindigd. Maar op het spoor zijn veel problemen ontstaan door het noodweer. Vooral rond Utrecht vielen treinen uit en is het druk op de perrons.
In Eindhoven en omgeving zijn tientallen meldingen van stormschade binnengekomen. De brandweer had de handen vol aan meldingen in onder meer Eindhoven, Liessel, Aarle-Rixtel, Valkenswaard en Helmond. Ook de brandweer in Maastricht meldde stormschade door de hevige onweersbuien. Op het spoor zijn grote problemen ontstaan door het noodweer. Vooral rond Utrecht vielen veel treinen uit en is het druk op de perrons.
In Woudrichem brandde het rieten dak van een boerderij volledig uit nadat de bliksem daar in was geslagen. Er vielen geen gewonden. In Diepenheim (Overijssel) is een vrouw onder een vallende boom terechtgekomen. De brandweer twittert dat ze naar het ziekenhuis is gebracht, maar hoe ze eraan toe is, is niet duidelijk.
Morgen moet een deel van Nederland zich opnieuw schrap zetten. In het zuidoosten is er dan kans op een superstorm met forse regenbuien, hagel, zware windstoten, hevig onweer en wateroverlast. Lokaal kan vrijdag net zoveel regen vallen als in een hele maand.
Bomen op spoor
Op meerdere plaatsen in het land kunnen treinreizigers tijdelijk niet of later dan gepland weg. De spoorproblemen worden veroorzaakt door storingen, omdat kabels zijn doorgebrand door blikseminslag en door beschadigingen aan het spoor door omgevallen bomen die daar ook nog eens weggehaald moeten worden, meldde ProRail al eerder.
Er zijn donderdagavond nog steeds verstoringen rond Arnhem Centraal door blikseminslag. In Gelderland waren drie bomen op verschillende plekken op het spoor gevallen waardoor treinen niet konden rijden.
In het hele land waren medewerkers van ProRail bezig met onder meer het opruimen van de bomen en het herstellen van het spoor. Dat is goed gegaan, meldt de woordvoerder ‘s avonds. Het probleem zit ‘m nu vooral in het feit dat machinisten en treinen niet op de plekken zijn waar ze zouden moeten zijn, als gevolg van de storingen. Hoewel de situatie wat is verbeterd, moeten reizigers wel rekening blijven houden met hinder.
In Deventer had een dame wel heel veel pech.
Wateroverlast
Het natte weer komt vanuit het noordwesten van Frankrijk onze kant op, zegt Alfred Snoek van Weerplaza. Vanochtend trokken al enkele regenbuien over het land. Vanmiddag zal het opnieuw gaan regenen. Lokaal kunnen stevige buien gepaard gaan met hagel en harde windstoten. ,,Heel lokaal kan in tien minuten tijd wel 15 tot 20 millimeter regen vallen, en soms zelfs meer”, zegt Snoek. ,,Dan zal het riool het even niet aankunnen en zal er wateroverlast zijn.” Vanavond klaart het op en koelt het af.
Ook de vrijdag begint droog met opklaringen. Maar tegen het eind van de ochtend wordt het weer bewolkt en trekken vanuit het zuidwesten ‘intense regenbuien’ het land binnen.
Trampolines vast
Met name Limburg, het oosten van Brabant en de Achterhoek zullen rekening moeten houden met stormachtig weer en heel veel regen. Er is zelfs kans op een ‘supercell’, het zwaarste kaliber onweer. Op sommige plekken kunnen windstoten van 100 tot 120 kilometer per uur voorkomen. ,,De mensen zullen zich schrap moeten zetten. Het advies is vanavond ramen te sluiten en parasols, tuinmeubilair en trampolines vast te zetten‘’, zegt Snoek.
,,De buien kunnen plaatselijk heel heftig zijn, met onweer, grote hagelstenen en zware windstoten en valwinden. De omstandigheden zijn zelfs vergelijkbaar met die in Amerika waar stormjagers op zoek gaan naar spectaculaire wolkenluchten en zelfs tornado’s.‘’
De regen kan in het zuidoosten voor wateroverlast zorgen. Volgens Buienradar kan daar morgen lokaal meer dan 50 millimeter regen vallen. Dat is meer dan er gemiddeld in de hele maand mei valt.
Droogte
Ondanks dat op sommige plaatsen zowel vandaag als morgen misschien wel tientallen millimeters aan regenwater kan vallen, zal de droogte daarmee niet voorbij zijn. De regen valt namelijk in zeer korte tijd en heeft dus nauwelijks tijd om de grond in te trekken. Daarnaast heeft de neerslag deels een lokaal karakter.
Het weekend belooft qua weer rustig te worden, waarbij met name zondag de zon flink zal schijnen en de temperatuur kan oplopen naar 24 graden.
Bekijk onze meest bekeken nieuwsvideo’s in onderstaande playlist:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUMmet video's
Rookmelders verplicht, maar duizenden huurders hebben er nog geen een: ‘Onbegrijpelijk’
Duizenden huurders hebben nog altijd geen verplichte rookmelder. Dat komt door een tekort aan apparaten en installateurs, maar huurders zijn zelf ook niet allemaal even welwillend. Sommigen weigeren er zelfs één. Onbegrijpelijk, zeggen ze bij de brandweer. -
PREMIUMOnderzoek
Criminelen dwingen duizenden jongeren in misdaad: ‘In dat wereldje ben je roofdier of prooi’
Criminelen dwingen duizenden Nederlandse jongeren tot het dealen van drugs en het afstaan van hun bankrekening. Instanties hebben nauwelijks zicht op deze slachtoffers, blijkt uit grootschalig onderzoek. -
PREMIUM
Dankzij een kwartiertje rennen vliegt de conditie van deze kinderen vooruit én zijn ze rustiger in de klas
Hijgend, puffend en zwetend stuiven de scholieren over het schoolplein: ze zijn al zeker vijf keer de school rond geweest. Drie keer per week rennen ze in een kwartiertje de Daily Mile van zo'n anderhalve kilometer. Met resultaat: leerlingen lopen na drie maanden gemiddeld zo'n vijftig procent harder. -
Noodverordening voor een week rond huis stikstofminister Van der Wal
Gemeente Harderwijk heeft een noodverordening voor een week afgekondigd rondom het huis van stikstofminister Christianne van der Wal. Gisteravond rond 23.00 uur zijn protesterende boeren door een afzetting van de politie gebroken bij het huis van de minister in Hierden. -
Tijd voor een nieuwe laptop? Dit is onze favoriet van het moment
We zitten aan het begin van de zomervakantie, maar voor je het weet begint een nieuw schooljaar en heb je een nieuwe laptop nodig. Na wekenlang testen hebben we onze favoriet van circa 900 euro geselecteerd.
-
sieraden gestolen
Belgische verdachten kunstbeurs gepakt op A2, doelwit was luxe juwelen- en kunsthandel uit Londen
De wereldberoemde kunstbeurs Tefaf in Maastricht is vandaag op klaarlichte dag overvallen. Vier gewapende overvallers drongen het pand binnen en zochten naar waardevolle kunstvoorwerpen en/of juwelen. Twee verdachten, een 22-jarige en een 26-jarige man uit België, zijn op de A2 ter hoogte van Maastricht opgepakt. Er wordt nog gezocht naar twee andere verdachten. De overvallers wisten sieraden buit te maken, maar details over de buit deelt de politie niet. -
Moord op Nederlander in Spanje: vijf mensen vast, slachtoffer vermoedelijk Utrechtse drugsdealer
Vijf mensen zijn opgepakt voor de moord op een Nederlander begin dit jaar in Spanje. Het lichaam van het slachtoffer werd in januari gevonden in de buurt van Chiclana de la Frontera, niet ver van de stad Cádiz. -
PREMIUMmet Video
Op kunstbeurs Tefaf renden mensen in paniek weg na de overval: ‘Gun, gun gun, werd er geroepen’
Op de Maastrichtse kunstbeurs Tefaf ligt voor miljarden aan kunst, maar bezoekers worden niet gefouilleerd en tassen niet gescand. ,,Ik had daar ook kunnen staan.’’