Rechtbank legt celstraffen tot 10 jaar in proces rond aanslag op Telegraafgebouw
VIDEODe rechtbank in Amsterdam heeft maandag straffen opgelegd, uiteenlopend van een geldboete tot tien jaar cel, aan acht leden van een criminele bende, die een aanslag pleegde op het gebouw van De Telegraaf en zich daarnaast toelegde op autodiefstallen. De rechtbank sprak vier verdachten vrij voor betrokkenheid bij de aanslag. Justitie eiste eerder tot twaalf jaar cel tegen de groep veelal jonge Amsterdammers.
De hoogste straf kreeg hoofdverdachte Bilal el H. (27) opgelegd. Tegen hem was twaalf jaar gevangenisstraf geëist. Zijn rechterhand Nabil D. (29) kreeg na een eis van 9 jaar 4,5 jaar celstraf. Ook moeten zij De Telegraaf ruim 200.000 euro schadevergoeding betalen.
Bij de aanslag op het gebouw van de krant op 26 juni 2018 werd met een gestolen bestelauto de pui van het kantoorgebouw aan de Basisweg in Amsterdam geramd. Daarna stak de bestuurder het voertuig in brand. Niemand raakte gewond. Wel was sprake van forse schade. De rechtbank noemde de aanslag maandag ‘een poging tot het beïnvloeden van de pers en een aanval op de persvrijheid’. ,,Hoewel de precieze achtergrond van de brandstichting niet uit het dossier blijkt, ziet de rechtbank de daad wel als een tegenactie van de georganiseerde criminaliteit gericht op De Telegraaf, een krant die al jaren regelmatig artikelen over de georganiseerde criminaliteit publiceert”, staat in de uitspraak.
Twee van de vier mannen die werden vrijgesproken van hun betrokkenheid bij de aanslag, krijgen wel een celstraf voor andere feiten. De een krijgt 3 maanden cel voor heling van de Audi, de ander 9 maanden cel voor deelname aan de criminele organisatie in het andere onderzoek, waarin hij naast de twee hoofdverdachten, als verdachte voorkwam.
Vluchtauto
De groep leverde ‘aan de lopende band’ snelle bolides – ‘chickies’ in hun codetaal – die bijvoorbeeld als vluchtauto zijn gebruikt bij de wilde schietpartij die de 17-jarige, onschuldige stagiair Mohamed Bouchikhi begin 2018 het leven kostte in een buurthuis op Amsterdam-Wittenburg. En ook bij de liquidatie van vader en zoon René en René van Doorn in april 2017 in Zoetermeer.
Vaak ging het om snelle, donkere BMW’s van enkele jaren oud die met professionele apparatuur werden meegenomen. Ze werden daarna ‘standaard’ voorzien van flesjes benzine en aanstekers zodat de gebruikers ze uiteindelijk in brand konden steken.
De groep leek ook een vluchtauto te willen leveren aan leden van de aan de veelvoudige liquidatieverdachte Ridouan Taghi gelieerde motorbende Caloh Wagoh. Die Seat zou gebruikt worden voor de aanslag op het kantoorpand waarin de redactie van Panorama is gevestigd, ook in juni 2018, op Amsterdam-Sloterdijk.
Bekijk al onze populairste nieuwsvideo's in deze playlist.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
column
Litteken op mijn been herinnert mij nog aan de woorden van de arts: smeer je in of blijf uit de zon
Debby Gerritsen schrijft drie keer per week over wat haar bezighoudt. -
PREMIUM
Hoe penozevriend Ferry de Kok de paparazzo werd, die Grapperhaus in het nauw bracht
Voor de tweede keer brengt paparazzo Ferry de Kok met zijn foto's een minister van Justitie in het nauw. In zijn vorige leven was het juist andersom en zat het OM achter De Kok aan, die kind aan huis was bij topcriminelen als John Mieremet en Mink Kok. -
Vrouw vervolgd voor betrokkenheid bij ongeval ex-minister Dekker
Het Openbaar Ministerie gaat de vrouw vervolgen die betrokken was bij het ernstige ongeluk van oud-minister Sander Dekker (Rechtsbescherming) afgelopen juni. Dat bevestigt het OM na berichtgeving van de lokale omroep WOS. -
OM eist tot twaalf jaar cel voor dieven vluchtauto’s en plegers aanslag Telegraaf
Justitie eist tot twaalf jaar cel tegen de elf veelal jonge Amsterdammers die stelselmatig auto’s zouden hebben gestolen voor gebruik bij zware misdrijven zoals liquidaties. Zes van hen zouden ook ‘onmisbare schakels’ zijn geweest bij de aanslag op het gebouw van De Telegraaf op 26 juni 2018. -
Koken & Eten
Bramen uit de natuur plukken? Hier moet je op letten voor je begint
In augustus en september is het bramenseizoen, wat betekent dat je ze weer in overvloed in de natuur kunt vinden. Sommige mensen gaan er dan ook op uit om ze te plukken. Maar kun je dit zonder risico’s doen? Hier moet je eerst even op letten voordat je aan het plukken slaat.
-
Tikkie lanceert functie voor uitgaven van groepen: ‘We vonden dit een logische stap’
Betaaldienst Tikkie lanceert vandaag een nieuwe functie: Groepie. Daarmee kunnen groepen hun uitgaven bijhouden en de kosten van bijvoorbeeld een vrijgezellenfeest, groepsvakantie of huisboodschappen eenvoudig verrekenen met, jawel: een tikkie. -
PREMIUM
Britse student Danny (22) op brute wijze vermoord in Amsterdam tijdens vakantie
De man die in de nacht van 31 mei op 1 juni werd doodgestoken op de Singel in de Amsterdamse binnenstad, blijkt een 22-jarige student uit het Centraal-Engelse Nottinghamshire te zijn. Danny Castledine was op vakantie in Amsterdam en studeerde aan de Leeds Beckett University. -
PREMIUM
Kies de regenton die bij jou past en laat die regen maar komen
Planten water geven, ramen lappen en zelfs de wc doorspoelen: je kunt een hoop doen met regenwater. Maar dan moet je het wel eerst opvangen. Een regenton biedt de oplossing.