Schiphol haalt alweer bakzeil: toch weer maximum aan aantal reizigers
Schiphol moet in de drukke meivakantie en zomer mogelijk toch weer een maximum instellen voor het aantal reizigers dat dagelijks kan vertrekken. Dat komt omdat de afhandelbedrijven op de luchthaven nog steeds honderden mensen tekort komen. Dit in tegenstelling tot wat Schiphol twee weken geleden nog stelde: er zou na maart geen limiet meer zijn op het dagelijkse aantal reizigers.
Als ze de afhandelbedrijven dat probleem niet binnen enkele weken hebben opgelost, dan zal Schiphol opnieuw moeten ingrijpen, bevestigt een woordvoerder na uitspraken van Schiphol-topman Ruud Sondag in Het Financieele Dagblad. ,,We hijsen de rode vlag. We gaan interveniëren want het gaat niet goed. We hebben met iedereen gesproken over een oplossing van dit personeelstekort en niets helpt", aldus Sondag tegenover het FD.
Volgens hem zijn de arbeidsvoorwaarden niet aantrekkelijk genoeg . ,,Een beveiliger op Schiphol verdient tegenwoordig 17 euro per uur, een afhandelaar maar 12 euro. Dat verschil is veel te groot.” De verwachting is dat Schiphol eind volgende week een beslissing neemt over het aantal dagelijkse reizigers.
Bericht in januari nog positief
Op 18 januari liet interim-topman Ruud Sondag echter nog weten dat er onder meer genoeg beveiligers waren geworven om problemen en chaos, zoals die van vorig jaar, te voorkomen. Het reizigersplafond gold sinds juli vorig jaar. Sondag zei in januari onder meer in een verklaring: ,,Het ziet er goed uit richting meivakantie. Vanaf de start van het seizoen 2023 eind maart gaan we verder opschalen en dat gaan we op een verstandige en gefaseerde wijze doen, in het belang van de reizigers, medewerkers en luchtvaartmaatschappijen. We gaan geen risico’s nemen. Wij willen weer de kwaliteit en zekerheid bieden die iedereen van Schiphol mag verwachten.”
Het idee was dat vanaf 26 maart Schiphol opbouwend van 50.000 naar 71.000 vertrekkende reizigers per dag zou gaan. De luchthaven verwacht in de meivakantie 3,5 miljoen vertrekkende passagiers. Verder dan de meivakantie wilde de luchthaven toen nog niet kijken.
Chaos en wachtrijen
Schiphol kampte vorig jaar met problematische en chaotische wachtrijen door een gebrek aan beveiligers bij de securitycheck. Op sommige dagen liepen de wachttijden zo hoog op dat passagiers hun vlucht misten en luchtvaartmaatschappijen reizen moesten schrappen. Om de doorstroom van passagiers op Schiphol door te laten gaan, beperkten luchtvaartmaatschappijen met duidelijke tegenzin het aantal passagiers.
De beelden van de luchthaven gingen de hele wereld over. Daarop besloot Schiphol een aantal maatregelen te nemen. Zo is zij onder meer een wervingscampagne gestart om meer beveiligingsmedewerkers te werven. Ook zijn de arbeidsvoorwaarden voor deze groep medewerkers verbeterd.
Een woordvoerder bevestigt nu dat Schiphol nog niet uit de problemen is. Inmiddels zijn er al veel beveiligers aangenomen, waardoor de beveiliging straks waarschijnlijk wel genoeg op sterkte zal zijn. In de bagageafhandeling en voor andere werkzaamheden zijn er alleen nog steeds honderden mensen te weinig.
Derde jaar met waarschuwingen
Vakbond FNV vreesde eerder dit jaar ook al nieuwe chaos op Schiphol als de maatschappijen niet snel in actie zouden komen om het tekort aan afhandelaars aan te pakken. Dat betekende in de ogen van de bond dat ze met extra geld over de brug moeten komen. Afhandelbedrijven als Swissport of Aviapartner zouden er niet zo goed voor staan dat ze makkelijk uit eigen initiatief een grote verbeteringen van de arbeidsvoorwaarden kunnen doorvoeren.
De problemen zijn niet bij alle afhandelbedrijven even groot. Transavia laat weten zaken te doen met afhandelbedrijf Viggo, waar geen problemen zouden spelen. Ook Corendon zegt in zeer nauw contact met zijn afhandelaar te staan en alle vertrouwen te hebben in de eigen operatie komende zomer. KLM heeft een eigen afhandelbedrijf en zegt de afgelopen tijd al honderden nieuwe collega’s te hebben aangenomen. ,,De werving verloopt goed”, zegt een woordvoerster. Maar de tekorten die Schiphol signaleert bij sommige andere afhandelaars kunnen volgens haar wel gevolgen hebben voor KLM-vluchten. ,,Als een toestel niet tijdig weg is bij een gate, doordat de afhandelaar te weinig capaciteit heeft, levert dat ook een vertraging op bij het volgende vliegtuig dat aan die gate staat gepland.”
‘Waarschuwen nu voor derde achtereenvolgende jaar’
,,We moeten allereerst nog zien of de maatregelen in de beveiliging voldoende effect hebben,” zegt Jaap de Bie, de nieuwe FNV-campagneleider voor Schiphol in het Parool. ,,Maar in de afhandeling gaat het deze zomer mis als er niet op korte termijn een oplossing komt.” De Bie: ,,We waarschuwen nu voor het derde achtereenvolgende jaar voor moeilijkheden in de afhandeling. Maar de problemen blijven. Afhandeling is net zo cruciaal als beveiliging. Als de kist niet wordt weggesleept, vertrekt hij niet. Als de slurf niet wordt aangehaakt, kan er niemand aan boord. Als er te weinig platformpersoneel is, gaan de koffers niet mee.”
Schiphol verwacht meer dan 1300 bezoekers op banenmarkt
Schiphol verwacht meer dan 1300 bezoekers op de banenmarkt die de luchthaven zaterdag houdt voor het werven van broodnodig extra personeel. Op het evenement zijn rond de vijftig werkgevers aanwezig om in gesprek te gaan over de openstaande vacatures, waaronder grote afhandelbedrijven als Swissport en Aviapartner. Wie geïnteresseerd was om langs te komen op de banenmarkt, kon zich van tevoren aanmelden.
Behalve naar afhandelaars is er ook nog veel vraag naar ander operationeel personeel. Beveiligingsbedrijven als G4S en Trigion zoeken op de banenmarkt ook nog naar extra beveiligers en HMSHost, dat de horeca verzorgt op de luchthaven, probeert horecamedewerkers te werven. Ook wordt nog gezocht naar bijvoorbeeld schoonmakers, buschauffeurs en loodsmedewerkers.
Reageren kan onderaan dit artikel. Alleen reacties voorzien van een volledige naam worden geplaatst. We doen dat omdat we een debat willen met mensen die staan voor wat ze zeggen, en daar dus ook hun naam bij zetten. Wie zijn naam nog moet invullen, kan dat doen door rechts bovenaan op onze site op ‘Login’ te klikken.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUMEnergie1
Sluit je nu een jaarcontract af, dan ben je ook komende winter verzekerd van hetzelfde tarief
Deze week maakte Essent bekend dat het weer jaarcontracten aanbiedt. Lange tijd was het door de onzekere energiemarkt niet mogelijk voor consumenten om vaste contracten af te sluiten. Is het verstandig om nu vast te zetten? -
PREMIUMpodcast
Zeven branden, één verdachte, geen dader: wie stak de branden op boerderij van Gert aan?
Gert Snitselaar leeft zijn droom. Hij woont op een groot boerenerf, met zijn kinderen, koeien en honden. Totdat een serie branden álles vernietigt. Gerts stallen, boerderijen en ook het huis waar zijn werknemers wonen, gaan in vlammen op. Hij wordt zelf verdacht, maar vrijgesproken. Wie zat er dan wel achter? Deze site doet onderzoek. -
Met video
Het is Wereldwaterdag: zoveel water kost de productie van jouw broek en shirt
Het waterverbruik zal niet als eerste door je hoofd schieten als je een shirt koopt bij je favoriete winkel. Maar voor de productie van dat shirt is 2500 liter water verbruikt. Koop je er ook een jeans bij, dan is dat nog eens 7000 liter water. Het is een van de dingen om bij stil te staan op Wereldwaterdag, een initiatief van de VN. -
PREMIUM
'Meiden mogen later net zo van seks genieten als jongens’
Tijdens de Week van de Lentekriebels, die vandaag op basisscholen begint, horen oudere leerlingen nu ook alles over, jawel, de clitoris. Want die is net zo belangrijk als de piemel, stelt Elsbeth Reitzema. -
Sanderink en ex Van Egten vechten wéér over miljoenen, zelfs de rechter is de draad even kwijt
Het was weer eens zo ver: Gerard Sanderink, voorheen topman van Strukton en Centric, stond in de rechtbank in Den Haag tegenover zijn ex Brigitte van Egten. Over een rapport dat er wel was, of toch niet, over aantijgingen, smaad en laster. Aflevering nummer zoveel in een weinig beschaafd feuilleton.Den Haag
-
Inspectie wil weten waarom politie kinderporno op telefoon van moordenaar van Gino (9) niet onderzocht
De Inspectie Justitie en Veiligheid is een onderzoek gestart naar het handelen van de politie in de zaak rond de moord op de 9-jarige Gino uit Kerkrade. Al in 2021, voor de moord, werd kinderporno gevonden op de telefoon van verdachte Donny M. Maar het toestel is daarna over het hoofd gezien.Kerkrade -
-
-
PREMIUMGeld & Geluk
Stephanie en zoon Freek: ‘Zijn er 6000 euro per jaar op achteruit gegaan na zijn 18de verjaardag’
Om voor zoon Freek te zorgen, krijgt Stephanie een deel van zijn persoonsgebonden budget. Het geld dat hij met beleggen verdient, zet hij opzij. In deze Mezza-rubriek vragen we lezers naar hun relatie tussen Geld en Geluk. -
PREMIUMLentekriebels
Moeder houdt kind thuis om seksuele voorlichting, school is wantrouwen zat: ‘Ze nemen het gewoon niet aan’
Juf Mirjam van de Willibrordschool in Bodegraven kan er met haar pet niet bij: door ophef over seksuele voorlichting houdt een moeder nu haar kind thuis van hun school. ,,Dan denk je, waar is het vertrouwen gebleven in de samenleving?”Bodegraven
0 reacties
Resterende karakters 500
Log in en reageer