Stijn reanimeerde buurman met behulp van YouTube-video, maar werd onderbroken door advertenties
Toen de buurman van Stijn een hartstilstand kreeg, wilde hij hem reanimeren met behulp van een YouTube-video. Maar voordat hij kon beginnen moest hij eerst door twee reclame-video's heen.
Het was een normale maandagavond voor Stijn Oude Vrielink, totdat zijn buurvrouw plots in de deuropening stond. Het was foute boel, meldde ze. Stijns buurman had een hartstilstand. Oude Vrielink rende mee met zijn buurvrouw, belde 112 en wilde direct met reanimeren beginnen.
Omdat hij daar geen ervaring mee had, zocht hij op YouTube een uitlegvideo. Hij vond er één die 1,5 minuut duurt. ,,Maar juist op dit cruciale moment, waarbij elke seconde telt, kreeg ik twee keer een reclame van negen seconden te zien”, schrijft Stijn, die in Duitsland woont.
Oproep aan YouTube en Google
Op LinkedIn deelde Stijn zijn verhaal met een oproep naar YouTube en Google om geen advertenties te plaatsen op zoekwoorden die gebruikt worden in een levensbedreigende situatie. ,,Elke seconde telt als het gaat om het redden van iemands leven. En die 18 seconden waren verdomd lang, kan ik je vertellen. Ik kon alleen maar denken: waarom nu!”, vertelt hij.
Na de video's is Stijn begonnen met reanimeren. Na enkele minuten kwam de ambulance en konden de ambulancebroeders hem assisteren. De snelle hulp van Stijn en de ambulancebroeders mocht niet meer baten, de buurman overleed. ,,Na de gebeurtenis heb ik er veel over nagedacht en over gesproken. Ik bleef maar denken aan de reclames die de seconden van iemands leven wegnemen in zo’n situatie”, vertelt Stijn.
Social Media
,,Natuurlijk is het eerste wat je doet 112 bellen. Maar daarnaast vind ik dat we dit soort dingen op sociale media beter moeten faciliteren. Tegenwoordig wordt er minder snel aan bellen gedacht”, legt hij uit. ,,Er wordt anders gecommuniceerd. Op de eerste pagina van een telefoon staat TikTok, YouTube of WhatsApp. Die apps zouden zo ingesteld moeten worden, dat er in een levensbedreigende situatie geen seconde verloren gaat”, vindt hij. ,,We moeten met z’n allen het risico verlagen dat iemand komt te overlijden. Juist in de tijd dat sociale media meer dan ooit een rol spelen, is het belangrijk dat deze kanalen zo veilig mogelijk worden ingericht.“
YouTube
Google, waar YouTube onder valt, laat in een reactie aan RTL Nieuws weten bedroefd te zijn door het overlijden van de man. ,,Hoewel YouTube een platform is waarop creators nuttige medische informatie kunnen verstrekken, willen we benadrukken dat het altijd nodig is om medische professionals in te schakelen of 112 te bellen in noodsituaties”, zegt een woordvoerder. Het bedrijf gaat niet in de op de vraag of de reclames weggehaald kunnen worden bij dergelijke video's.
Ook de Hartstichting benadrukt dat het vooral belangrijk is om 112 te bellen. Zij kunnen direct professionele hulp sturen en de centralisten van 112 kunnen, via de telefoonspeaker, begeleiding geven bij het reanimeren.
De Hartstichting biedt ook cursussen aan voor wie wil leren reanimeren. Het zijn cursussen die zo'n twee uur duren. Een van de belangrijkste lessen daarin is: het hart van het slachtoffer staat op dat moment al stil, dus als iemand het niet overleeft, is dat niet jouw schuld.
Dit artikel kwam tot stand in samenwerking met The Best Social Media.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
‘Bah, lust ik niet!’: deze strategie moedigt kieskeurig etertje aan tot proeven
Aan menig keukentafel is het iedere avond een strijd: ouders hebben hun uiterste best gedaan een gezonde maaltijd met groente te bereiden, maar kindlief weigert ook maar een hapje te proeven. Hoe zorg je dat je kind later meer lust dan patat en pannenkoeken? Onderzoekers van Maastricht University bestuderen het en kwamen onlangs tot een interessante ontdekking. -
ProRail start herstel door dassenburcht gestremd spoor Esch, mogelijk snel weer treinen
ProRail start vrijdagochtend met de herstelwerkzaamheden van het spoor bij het Brabantse Esch. Door een dassenburcht onder het spoor rijden er sinds dinsdag geen treinen tussen Den Bosch en Boxtel. Als ‘alles spoedig verloopt’ verwacht ProRail dat er eind volgende week weer treinen kunnen rijden. -
Is het beter om ’s ochtends of ’s avonds te douchen? Dit zeggen dermatologen
Een frisse douche om wakker te worden? Of toch maar een warm bad om goed te slapen? Iedereen heeft wel een favoriet moment om zich te wassen. Maar welk tijdstip van de dag is nu het beste voor je huid? Wij vroegen advies aan dermatologen Jan Gutermuth en Thomas Maselis. ,,Ook de duur van je douche speelt een belangrijke rol.” -
PREMIUMmet video
ProRail vreest dat dassenprobleem op het spoor nog groter wordt: ‘Ze zitten op minstens 40 plekken’
Nederland is voorlopig nog niet van de das af, waarschuwt ProRail. Na Friesland veroorzaken de dieren nu problemen tussen Eindhoven en Den Bosch en dat is pas het begin. Tienduizenden reizigers kunnen voorlopig niet met de trein. Staatssecretaris Vivianne Heijnen (Spoor) wil daarom met de spoorbeheerder naar een permanente oplossing zoeken. -
Veerdienst naar Noorwegen vertrekt straks niet meer uit Groningen, wijkt uit naar Duitsland
Vanaf half april vaart veerboot MS Romantika niet meer vanuit de Groningse Eemshaven naar Noorwegen. Het passagiersschip van Holland Norway Lines (HNL) moest de afgelopen maanden meermaals afvaarten annuleren door problemen met het aanmeren in Nederland. De veerboot zal vanaf halverwege april vertrekken vanuit de Duitse havenstad Cuxhaven. Dat meldt de rederij.Het Hogeland
-
PREMIUM
Controle op treinkaartje blijft te vaak uit: ‘Conducteurs kiezen eieren voor hun geld’
Vakbond FNV Spoor slaat alarm omdat de conducteur op sommige trajecten amper meer lijkt te controleren op een vervoersbewijs. Deze zogeheten trefkans moet omhoog, omdat het risico op zwartrijden en agressie anders te hoog wordt. -
-
-
eigen tuin eerst
Zevenblad in de tuin? Bestrijden is een lastige klus
Zevenblad. Als dat in je tuin groeit ben je niet blij. Het woekert als een gek. Zo kom je er vanaf volgens tuingoeroe Romke van de Kaa. -
Een van langstzittende tbs’ers van Nederland is na 44 jaar vrijgelaten: ‘Goed uithoudingsvermogen’
Een van de langstzittende tbs’ers van Nederland is vrij. Dat meldt zijn advocaat Tjalling van der Goot. De nu 61-jarige man werd in 1979 veroordeeld voor een poging tot verkrachting.