Via de zijdeur weg, dan kan de VVD door
Na Fred Teeven pakt ook minister Ard van der Steur de zijdeur om de politiek te verlaten. Hij wil niet opgaan voor de verkiezingen. De VVD kan zo met een schone lei door, na het mislukte law and order-project.
Delen per e-mail
De ambtenaren kunnen alleen bedenken waarom iets níet kan
Duidelijker kon Ard van der Steur het niet zeggen, onlangs op 3 juni. ,,Ja, ik heb mij kandidaat gesteld.'' Nu, enkele maanden later, is hij even ondubbelzinnig. ,,Ik stel mij niet beschikbaar voor de VVD-lijst voor de volgende verkiezingen.''
Officieel heet de reden van die draai dat hij als oud-minister straks vanuit de Tweede Kamer niet op de vingers van zijn opvolger wil kijken, maar aan het Binnenhof grinnikt men om die redenering. Zeker uit de mond van Van der Steur, die vanuit de Kamerbankjes z'n voorganger Ivo Opstelten nogal eens souffleerde.
Niet rotsvast
Bovenal is Van der Steur niet de rotsvaste minister gebleken die de liberalen zochten na het drama rond de bonnetjesaffaire met toenmalig minister Ivo Opstelten en staatssecretaris Fred Teeven. Van der Steur hakkelde zich van debat naar debat en moest een handvol keer 'sorry' zeggen na uitglijders.
Dat het toeval is dat Van der Steur z'n beslissing wijzigde na 'een gesprek' met VVD-partijvoorzitter Henry Keizer, gelooft niemand. ,,Eigen keuze,'' zegt Keizer toch. Ingewijden taxeren dat de partijbaas zachtjes heeft geschetst dat Van der Steur beter zelf de knoop kon doorhakken. Een hogere plaats in 2017 voor Van der Steur dan de zestiende waar hij in 2012 zo trots op was, leek niet waarschijnlijk.
Bitter
De eindafrekening voor de VVD levert een bittere nasmaak op. Het is niet gering wat er aan boegbeelden is stukgelopen op het zes jaar geleden zwaar opgetuigde ministerie van Veiligheid en Justitie. Het vertrek van Mark Ruttes politieke peetvader Ivo Opstelten hakte erin. Adjudant Fred Teeven ging mee, hoopte nog op een comeback, maar moet hebben voorvoeld dat de liberalen schoon schip willen maken. Hij kondigt ook z'n vertrek uit de politiek aan. Al blijft onduidelijk of de VVD hem een beroerde plek op de kieslijst wilde toebedelen.
Slotsom: drie partijprominenten gedeukt naar de uitgang. Het departement dat in 2010 werd ontvangen als een geschenk, is in het gezicht ontploft. Niet alleen vanwege alle affaires rond de bewindspersonen. Het ministerie wordt 'onbestuurbaar groot' betiteld, de verhoudingen met de ambtenaren gingen naar het vriespunt, de Nationale Politie is verre van op stoom. De liberalen weten: alle andere partijen gaan op dit thema op ons inhakken. Dan helpt het niet om de voormalig vaandeldragers op je lijst te hebben.
Kan niet
Al moppert men bij de VVD vooral op de ambtenaren van het ministerie. ,,Daar kunnen ze alleen bedenken waarom iets níet kan'', zegt een partijprominent. Die vertrouwt ook toe dat - mocht er een volgend kabinet met de VVD komen - men de vingers niet wil branden aan het ministerie.
Het enige dat de VVD wist te winnen, is de politieke volwassenwording van staatssecretaris Klaas Dijkhoff. Die kwam als enige zonder kleerscheuren van het ministerie. Dijkhoff wist de asielcrisis te managen, is de beoordeling.
De kaarten over zijn lot zijn geschud in het Franse Goult in de Provence, waar op 20 augustus de partijtop bijeenkwam. Dijkhoff is verzekerd van een hoge plek. Hij komt terug als bewindspersoon of als fractievoorzitter. Een schamele restwaarde van zes jaar op het zelfbedachte ministerie, beseft men wel.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Brussel: In Nederland geproduceerde AstraZeneca blijft in EU, niet naar Groot-Britannië
AstraZeneca zal zo’n beetje alle coronavaccins die in Nederland worden geproduceerd voor de EU bestemmen. Het Verenigd Koninkrijk had ook een claim gelegd op die prikken. ‘Slechts’ 1,2 tot 1,5 miljoen van de 7,5 miljoen doses die per maand worden gemaakt zullen richting Groot-Brittannië gaan. -
PREMIUM
Fout op fout bij vaccinatie-afspraken: duizenden mensen die tijdstip reserveerden zijn afgebeld
De GGD blijft fout op fout stapelen bij het maken van vaccinatie-afspraken. De landelijke organisatie GGD GHOR erkende gisteren dat de afgelopen dagen duizenden mensen zijn afgebeld die een tijdstip hadden gereserveerd om ingeënt te worden. -
IC’s breiden capaciteit weer uit: bovengrens in zicht
Terwijl het demissionaire kabinet zich dit weekend buigt over mogelijke versoepeling van het coronabeleid, breiden de ziekenhuizen hun ic-capaciteit verder uit. Het maximum komt langzaam maar zeker in zicht. -
UPDATE
Zoektocht naar vermiste kanoër op randmeer bij Zeewolde hervat
De zoektocht naar de vermiste kanoër op het randmeer Wolderwijd tussen Zeewolde en Harderwijk (Flevoland) is zondagochtend hervat, meldt een politiewoordvoerder. Daarbij wordt het Landelijk Team Onderwaterzoekingen van de politie ingezet. ,,Die hebben sonar waardoor het makkelijker is om onder water te zoeken”, aldus de politie. -
PREMIUM
Krijgen Marcel en Jack na 22 jaar eíndelijk antwoord op die ene vraag: wie vermoordde hun vader en opa?
Ze stoppen nooit met zoeken naar het antwoord op die ene vraag. Wie vermoordde op 11 juni 1999 hun vader en opa Hans Schonewille (47), alias de Indiaan? Deze week was er een lichtpuntje in de moordzaak die al jaren muurvast zit. Een betrokkene deed zijn mond open en er volgde een huiszoeking. Dat geeft hoop. ,,Hij was een boef, maar dit verdiende hij niet.”
-
PREMIUM
Oplettende conducteur over redden vermist kalfje van spoor: ‘Pfoe, zo'n dier is best sterk’
Een zwaan had hij ooit al levend van het spoor gehaald, maar het redden van een kalfje deed conducteur Norbert Grote Ganseij nog nooit. Tot donderdagavond. Toen dook een vermist stiertje plots op pal voor de sprinter waarin de Zwollenaar aan het werk was. ,,Ik ben er uiteindelijk maar bovenop gesprongen.” -
PREMIUMcontainerfile
Seksspeeltjes, tuinsets en barbecues: dit is de reden waarom we met z'n allen producten uit China halen
Na het lostrekken van containerschip Ever Given in het Suezkanaal wacht de Rotterdamse haven komende weken een enorme file aan te verwerken containers. Vandaag in het tweede deel van een serie: aandacht voor de inhoud van de containers en waarom we al die producten uit China en andere landen uit het Verre Oosten halen. -
PREMIUM
Vermist kalfje van huilende koe is gevonden: conducteur zet trein stil om dier te vangen
Het Lakenvelder kalfje dat dinsdagmiddag bij een boerderij in Hulshorst ontsnapte en sindsdien vermist was, is donderdagavond gevangen. Een conducteur zette de trein naar Zwolle stil en vloog het dier om de nek. Na een dagenlange zoektocht met drones en politie kwam er zo toch een goed einde aan het avontuur.