Brazilië verhoogt veiligheid bij inauguratie Lula na bomdreiging
Brazilië gaat de procedures voor de inauguratieceremonie op 1 januari van de onlangs verkozen president Luiz Inácio Lula da Silva opnieuw onder de loep nemen. Aanleiding is een explosief dat zaterdag nabij de luchthaven van hoofdstad Brasilia werd gevonden en ontmanteld, zo heeft de aankomend minister van Justitie van het land, Flávio Dino, zondag laten weten.
Dino schreef op Twitter dat alle procedures “opnieuw zullen worden geëvalueerd, met het oog op het versterken van de veiligheid”. Wel voegde de minister daaraan toe dat de inauguratie van president Lula zeker door zal gaan en vreedzaam zal zijn. ,,De democratie heeft gewonnen en zal blijven winnen’’, verzekerde hij.
De Braziliaanse militaire politie trof zaterdag een explosief aan in een brandstoftruck. Die is inmiddels onschadelijk gemaakt. Iets later werd een man gearresteerd die bekende dat hij van plan was met het explosief een misdaad te plegen op de luchthaven van Brasilia. De man zou volgens de Braziliaanse nieuwszender G1 een aanhanger zijn van de huidige president Jair Bolsonaro, die de presidentsverkiezingen eind oktober nipt van Lula verloor.
Demonstranten
Dino veroordeelde op Twitter ook de demonstranten die de verkiezingsuitslag niet accepteren en daarom vlakbij verschillende Braziliaanse legerbases bivakkeren. Zij proberen het leger aan te moedigen om in te grijpen en zo te voorkomen dat Lula op 1 januari daadwerkelijk president van het land wordt.
Dino noemde de geïmproviseerde kampementen “broedplaatsen van terrorisme”. Ook de 54-jarige man die zaterdag werd gearresteerd, zou banden hebben gehad met zo’n kamp. In een door de man gehuurd appartement in Brasilia trof de politie aanvalsgeweren en andere explosieven aan. Dino waarschuwde: ,,De strijd tegen terroristen en relschoppers zal worden geïntensiveerd. Er zal geen genade zijn voor terroristen, hun aanhangers en hun geldschieters.’’
De presidentsverkiezingen in Brazilië waren een nek-aan-nekrace. De linkse Lula wist met 50,9 procent van de stemmen te winnen. De rechtse Bolsonaro gaf zijn verlies echter niet toe en vocht de uitslagen in een aantal regio’s aan. Toch werd eerder deze maand Lula’s verkiezingsoverwinning bekrachtigd door het kiesgerechtshof, waardoor de uitslag inmiddels niet meer kan worden betwist.
Maar niet alle aanhangers van Bolsonaro leggen zich daar bij neer. De spanning in het land loopt al tijden op. Zo kwamen aanhangers van Bolsonaro twee weken geleden in botsing met de politie in Brasilia. De relschoppers probeerden toen onder meer het hoofdkwartier van de federale politie binnen te dringen.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Dit zijn de addertjes onder het gras van private lease
Ooit was er geen hond in geïnteresseerd, maar inmiddels is private lease niet meer weg te denken uit het Nederlandse autolandschap. Autorijden zonder zorgen over restwaarde, inruil of onderhoud en met een maandbedrag waardoor je precies weet waar je aan toe bent. Maar er zitten addertjes onder het gras. -
Is zout nou wel of niet slecht voor je bloeddruk?
Over de hoeveelheid keukenzout die we gebruiken, is veel te doen. Toch heeft zout ook belangrijke functies, zegt voedingsdeskundige Karine Hoenderdos. In deze rubriek beantwoordt ons panel aan deskundigen elke week een lezersvraag over voeding, gezondheid of relaties. -
Schooldirecteur VS moet weg nadat leerlingen ‘David’ van Michelangelo te zien kregen
De directeur van een school in Florida nam deze week gedwongen ontslag nadat ouders hadden geklaagd dat hun kinderen in het zesde leerjaar werden blootgesteld aan ,,pornografie” tijdens een les over Renaissancekunst. Tijdens die les kwam onder meer het wereldberoemde standbeeld ‘David’ van kunstenaar Michelangelo aan bod. -
Acht mensen opgepakt die mogelijk aanslag wilden plegen in België
De politie heeft acht mensen opgepakt - drie in Brussel en vijf in Antwerpen - die ervan verdacht worden een aanslag te willen plegen in België. Dat deelt het federaal parket, vergelijkbaar met het Openbaar Ministerie in Nederland, mee in een persbericht. ,,Er waren voorbereidende handelingen”, zegt Eric Van der Sypt, woordvoerder van het federaal parket. -
Aanhangers Bolsonaro raken slaags met politie in Braziliaanse hoofdstad
Aanhangers van de Braziliaanse president Jair Bolsonaro zijn maandagavond (lokale tijd) in botsing gekomen met de politie in de hoofdstad Brasilia. De ongeregeldheden braken uit nadat een inheemse leider werd aangehouden die protesten leidde om te voorkomen dat Luiz Inácio Lula da Silva in januari wordt aangesteld als het nieuwe staatshoofd van Brazilië.
-
PREMIUMMet video
Statiegeld op blikjes, zo krijg je je geld terug
Na de kleine plastic flesjes zijn nu de blikjes aan de beurt. Vanaf deze week betaal je daar ook 15 cent statiegeld voor. Maar waar is dat goed voor en ook niet onbelangrijk: hoe krijg je je centjes weer terug? -
-
-
Update met video
Politieke crisis in Israël: verklaring Netanyahu over omstreden hervormingen uitgesteld
De verwachte verklaring van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu over het opschorten van zijn omstreden gerechtelijke hervormingsplannen is uitgesteld. Massale protesten tegen het ontslag van de beleidskritische minister van Defensie, zondagavond, zetten de regering onder grote druk. De belangrijkste vakbond dreigde maandag met een landelijke staking. -
Miljoenenboete partij Bolsonaro om betwisten verkiezingsuitslag
Het hoogste verkiezingscollege in Brazilië heeft de klacht afgewezen van president Jair Bolsonaro over de geldigheid van een deel van de stemmen die werd uitgebracht tijdens de meest recente presidentsverkiezingen. Ook moet zijn partij PL 24 een boete betalen van 23 miljoen real (4,1 miljoen euro).