Gent is afval in park spuugzat en ruimt het voortaan niet meer op: ‘Hopelijk opent dit de ogen’
Zoveel rotzooi dat schoonmakers een halve dag bezig zijn met opruimen. De Belgische stad Gent is de grote hoeveelheid afval in het bekende Citadelpark spuugzat en gaat de komende weken als experiment alles laten liggen. ,,Dit pikken we niet langer.”
Het was de schande van de week, toen afgelopen donderdag het Citadelpark was veranderd in een regelrechte vuilnisbelt. De daders: een hoop jongeren die de avond ervoor een feestje hadden gebouwd in het park. De verontwaardiging was groot, temeer omdat Gent juist probeert om de vele afvaldumpingen een halt toe te roepen.
De Belgische politicus Joris Vandenbroucke opperde een project op te zetten zoals in de oude haven van Gent gebeurt. Wie daar zwerfafval uit het water vist met een kano, mag die kano gratis gebruiken. Win-win, en het werkt. ,,En als dat op het water kan, waarom zou het dan niet op het land lukken?”, vraagt Vandenbroucke zich af. ,,We kunnen de propere parkgebruikers dan belonen met pakweg een museumbezoek of een gratis consumptie.”
Laten liggen
Maar het stadsbestuur is het hartsgrondig beu, en komt met het omgekeerde plan. ,,Waarom zouden wij moeten blijven opruimen”, aldus de Vlaamse politica Astrid De Bruycker. ,,De Groendienst is soms een halve dag bezig met puin ruimen uit de parken, terwijl ze eigenlijk aan groenbeheer moeten doen. Daarom gaan we het afval in het Citadelpark voortaan laten liggen. Niet in het hele park uiteraard, de zone rond de speeltuin wordt opgeruimd, en glas en gevaarlijk afval zal ook worden weggehaald. Maar in een duidelijk afgebakende zone laten we het vuilnis gewoon liggen. We willen de vervuilers confronteren met hun gedrag. Hopelijk opent dat de mensen de ogen. Het wordt hoog tijd.”
,,Uiteraard wordt dit uitgewerkt met alle betrokken diensten, en hoort daar een goede communicatie naar de gebruikers van het park bij. We zijn alvast benieuwd naar het resultaat en we hopen hiermee de bezoekers van het park duidelijk te maken dat het park zichzelf niet opruimt. Afval hoort in de vuilnisbak en als die vol zit, vragen we dit mee te nemen naar een volgende vuilnisbak of naar huis. We zijn alvast benieuwd naar de resultaten van het experiment”, aldus De Brucker.
Asociaal
,,Het is eigenlijk toch veel te ver gekomen dat we dit soort experimenten moeten opzetten”, reageert Vandenbroucke. ,,Plezant is dat niet, afval laten liggen. Laat ons hopen dat nu snel duidelijk wordt hoe asociaal het is om je afval te laten rondslingeren in onze parken.” Ondertussen wordt ook bekeken of er iets op poten kan worden gezet met beloningen, zoals Joris Vandenbroucke voorstelde.
Bekijk onze meest bekeken nieuwsvideo’s in onderstaande playlist:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Hezbollah verliest macht in Libanon, maar trekt oppositie land uit diepe crisis?
Te midden van de diepste economische crisis uit de historie van het land ging Libanon afgelopen zondag naar de stembus. Hoop dat de verkiezingen daadwerkelijk iets zullen veranderen hebben weinigen. Toch is er wel een verschuiving zichtbaar: de oppositie rukt op ten opzichte van de heersende corrupte elite. -
Energierekening
Sjaak (75): ‘Ik heb zelf radiatorfolie achter de radiatoren geplaatst, met magneten’
Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Sjaak Kolderman (75) uit Sassenheim. -
Drama aan Franse kust: ouders en dochter meegesleurd door grote golf
Drie leden van hetzelfde gezin zijn in de Franse kustgemeente Plogoff, in de noordwestelijke regio Bretagne, om het leven gekomen nadat ze werden meegesleurd door een ongewoon hoge golf. Dat hebben de lokale autoriteiten donderdagavond meegedeeld. De andere kinderen van het stel waren in de buurt toen het drama zich afspeelde. -
Podcast
Nanette en Marlies verloren ongeboren baby: ‘Zoveel liefde voor zo’n ieniemini mensje’
Een zwangerschap leidt niet altijd tot een blakende, gezonde baby: per jaar verliezen in Nederland zo’n 25.000 vrouwen een ongeboren kindje. In de podcast Miskraammonologen, een productie van Ouders van Nu, AD en de regionale titels, hoor je de persoonlijke verhalen van deze vrouwen. Deze week vertellen Marlies en Nanette over hun miskramen. -
Londense politie deelt 126 boetes uit voor ‘partygate’, onderzoek gesloten
De Londense politie sluit het onderzoek naar ‘partygate’ af met in totaal 126 boetes voor overheidsmedewerkers. Het schandaal draait om overheidsfeestjes en -borrels op momenten waarop in Engeland strenge coronamaatregelen golden.
-
De beste games voor...
De beste games voor op een feestje: zo krijg je iedereen rondom de televisie
Gamen is meer dan alleen maar schieten of voetballen, en is vaak veel makkelijker om aan te beginnen dan je misschien denkt. In deze rubriek geven we daarom laagdrempelige tips voor games in elke situatie. Vandaag: de beste games voor tijdens een feestje. -
Ruim tien miljoen ondervoede kinderen door droogte, corona en oorlog in Oekraïne
Wereldwijd zijn meer dan 10 miljoen kinderen in gevaar door acute ondervoeding. Volgens Unicef verslechtert de situatie in de Hoorn van Afrika en neemt het aantal gevallen van ernstige ondervoeding ook in andere delen van de wereld ernstig toe. -
Minister Yesilgöz bezoekt Irak om IS-terroristen voor het gerecht te krijgen
Nederland heeft Irak om steun gevraagd voor het vervolgen van terroristen van Islamitische Staat (IS) en het bieden van hulp aan slachtoffers. ,,Het is van groot belang dat Irak en Nederland samen optrekken in het vervolgen van IS-terroristen en het bieden van hulp aan slachtoffers”, stelt minister Dilan Yesilgöz (Justitie en Veiligheid) tijdens een bezoek aan Irak.