Instagram en Snapchat aangeklaagd na zelfmoord Selena (11) in VS
Instagram en Snapchat zijn in de Verenigde Staten aangeklaagd door de moeder van een meisje dat op 11-jarige leeftijd zelfmoord pleegde. Selena Rodriguez zou twee jaar lang extreem verslaafd zijn geweest aan de sociale media en dat zou ertoe geleid hebben dat ze haar eigen leven nam.
De aanklacht is niet de eerste waarbij de zelfmoord van een jongere aan sociale media wordt geweten, maar komt wel op een gevoelig moment voor de platforms. Eind vorig jaar startte een groep Amerikaanse staten een onderzoek naar Instagram. Dat onderzoek richt zich op het risico dat Instagram vormt voor de geestelijke gezondheid en het welzijn van jongeren en kinderen, juist groepen die het sociale netwerk graag aan zich bindt.
Aanleiding was een klokkenluider die stelde dat Instagrams moederbedrijf Meta al jaren op de hoogte was van de invloed die Instagram had op jonge gebruikers, maar daar geen actie op ondernam. Het bedrijf reageerde destijds al door te zeggen dat de berichten dat het winst boven veiligheid stelde onwaar waren.
Praten over zelfdodingsgedachten kan anoniem: chat via 113.nl, bel 113 of bel gratis 0800-0113
Nalatigheid
Tammy Rodriguez beschuldigt Meta en Snapchat-moeder Snap ervan dat hun product niet goed werkt. Ook verwijt ze hen nalatigheid en zouden ze de Californische wet voor de bescherming van consumenten hebben overtreden. De zwaarste kritiek gaat naar Snapchat. Dat sociale netwerk zou gebruikers ‘op overdadige en gevaarlijke manieren’ belonen voor aandacht.
Tot nu toe hebben socialemediabedrijven zich met succes weten te beschermen tegen dergelijke zaken. Doorgaans doen ze een beroep op een Amerikaanse wet uit 1996 die internetplatformen niet aansprakelijk maakt voor de gevolgen van wat hun gebruikers plaatsen. Die wet staat ook al enige tijd ter discussie.
Bekijk onze nieuwsvideo’s in onderstaande playlist:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Iets meer respijt voor schuldendeal: VS zitten pas op 5 juni zonder geld
-
PREMIUM
Subsidie om je huis te verduurzamen? Super lastig. Met deze tips lukt het hopelijk wel
Een op de drie huiseigenaren krijgt het niet voor elkaar subsidie aan te vragen voor het verduurzamen van de eigen woning. Het hele aanvraagproces voor de Investeringssubsidie voor duurzame energie (ISDE) is voor veel huiseigenaren onbegrijpelijk, ontoegankelijk en zeer tijdrovend. Met deze tips wordt het iets eenvoudiger. -
PREMIUMEnergierekening
Harmen: ‘Mijn huis had energielabel C, maar dat was misschien een beetje optimistisch’
Harmen Visser (28) uit Eindhoven heeft twee verschillende energiecontracten omdat dit voor hem voordeliger is. Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. -
PREMIUM
Kardinaal Zuppi stichtte al vrede in Mozambique en Burundi, nu is Oekraïne aan de beurt
Kardinaal Matteo Zuppi is door paus Franciscus uitgekozen een vredesmissie op touw te zetten om te bemiddelen in het conflict tussen Oekraïne en Rusland. Wie is kardinaal Zuppi en wat kan het Vaticaan wel waar anderen faalden? ,,Hij is ervaren en heeft de juiste instelling.’’ -
PREMIUM2
Gewone fiets bijna twee keer zo gezond als e-bike: zoveel calorieën verbrand je per uur
Drie op de tien Nederlanders rijden inmiddels op een elektrische fiets. Ook relatief jonge fietsers zijn overstag. Is dat nou goed nieuws? Want trappen met ondersteuning is toch lang niet zo gezond als jezelf verplaatsen op een gewone fiets? De Fietsersbond en een bewegingswetenschapper zetten op een rij wat de verschillen zijn.
-
PREMIUM
Familie al maand afgesloten van de openbare weg: ‘Boodschappen brengen we met kruiwagen naar huis’
Zoersel -
-
-
Nieuw-Zeelanders woest op dierentuin Miami om behandeling nationaal troeteldier: kiwi onder fel licht
Een dierentuin in Miami heeft zich de woede van veel Nieuw-Zeelanders op de hals gehaald. Aanleiding zijn beelden die laten zien hoe een kiwi, het nationale troeteldier, onder fel licht wordt geaaid. De kiwi, een bedreigde vogelsoort, komt van nature alleen voor in Nieuw-Zeeland en hoort in het donker te leven. De dierentuin grijpt in. -
Rusland: 70 aanvallers gedood in grensregio Belgorod na verrassende opstand van 'vrijheidsstrijders’
Russische veiligheidstroepen zijn dinsdag flink in gevecht met gewapende Russische anti-Poetin-groepen. Volgens het ministerie van Defensie zijn de meeste aanvallers inmiddels verjaagd uit de Zuid-Russische regio Belgorod en zijn meer dan zeventig strijders gedood. Wie zijn deze vechtclubs en wat willen ze?