Meer migranten dan ooit teruggestuurd aan zuidgrens VS
Een recordaantal migranten heeft het afgelopen jaar geprobeerd de Verenigde Staten binnen te komen. Meer dan een miljoen mensen werd teruggestuurd naar Mexico of naar hun land van herkomst.
Volgens gegevens van de Amerikaanse grensbewaking, US Customs and Border Protection, zijn er het afgelopen fiscale jaar (dat eindigde in september 2021) meer dan 1,7 miljoen aanhoudingen geweest langs de grens met Mexico. Dat is het hoogste aantal ooit geregistreerd. Een groot deel hiervan betreft migranten die al eens waren teruggestuurd op grond van een anti-coronanoodverordening die was ingesteld onder president Trump.
Het verhoogde aantal uitzettingen tijdens het hoogtepunt van de coronapandemie zou ertoe hebben bijgedragen dat meer migranten dan gebruikelijk toch weer terugkwamen en nieuwe pogingen deden om hun doel alsnog te bereiken, aldus de Amerikaanse autoriteiten. Het blijken vooral kansarme migranten uit Mexico, Guatemala, Honduras en El Salvador die maar blijven proberen de grens over te komen. Twee derde van hen zijn volwassenen zonder kinderen. Tegelijkertijd melden de Amerikaanse autoriteiten dat ze meer dan 145.000 niet-begeleide kinderen hebben aangehouden, ook een recordaantal. Het is twintig jaar geleden dat vergelijkbare hoge aantallen migranten werden tegengehouden.
Kinderen
Bijna 11.000 kinderen worden momenteel vastgehouden in opvangcentra net over de grens, die het ook nauwelijks aankunnen. De Britse omroep BBC deed eerder dit jaar verslag van wantoestanden in het Fort Bliss detentiecentrum in Texas. Daar was sprake van seksueel misbruik, ziekte en heerste een luizenplaag. Onder de aanwezige kinderen heerste ook honger.
De aanhoudende problemen aan de grens zijn van invloed op de populariteit van president Joe Biden. Nauwelijks een derde van de Amerikanen zegt in peilingen achter de ruimhartiger aanpak van Biden te staan. De Democratische president wilde graag een humaner immigratiebeleid laten zien dan zijn voorganger Donald Trump. Republikeinen zien in de oplopende cijfers en de slechte opvang het bewijs dat Bidens aanpak alleen maar voor meer ellende zorgt omdat veel migranten geloven dat ze, onder de Democraten, toch een kans maken op het Amerikaans staatsburgerschap.
Bekijk onze nieuwsvideo’s in onderstaande playlist:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUMEnergierekening
Hans woont op 28 vierkante meter en heeft laag gasverbruik: ‘Merk wel dat alles duurder is’
-
PREMIUMGeldvraag
Banken vragen geld voor betaalrekening, maar bieden nauwelijks spaarrente: zo zit het
Elke maand gaan er een paar euro’s naar je bank voor het gebruik van een betaalrekening. Op jaarbasis kan dat best aantikken. ‘Waarom zijn de kosten van mijn bankrekening zo hoog’, vraagt lezer Jos Couwenberg zich af. In deze rubriek leggen we elke week een lezersvraag over geld voor aan een deskundige. -
PREMIUM
Black Friday in VS vervroegd uit angst voor lege schappen rond de kerst
Leveringsproblemen zijn in de VS zo groot, dat het Witte Huis overwoog het leger in te zetten om schepen te lossen in havens. Black Friday is uit angst voor lege schappen rond kerst alvast vervroegd. -
video
Trump sorteert voor op een nieuwe campagne én poging de verkiezingen te manipuleren
Donald Trump sorteert voor op een nieuwe presidentscampagne én een nieuwe poging de verkiezingen te manipuleren. Amerikaanse verkiezingsspecialisten maken zich ernstige zorgen. -
Europees akkoord over migratie ‘scheelt niet slok op een borrel, maar een paar hele glazen’
De 27 EU-landen hebben donderdagavond een akkoord bereikt over migratie. Voor de instroom in Nederland scheelt dit volgens staatssecretaris Van der Burg op termijn ‘niet een slok op een borrel, maar echt een paar hele glazen’.
-
PREMIUM
Filosoof over de kunst van het uitstellen: ‘Doe nooit een taak die morgen verdwenen kan zijn’
-
-
-
update
China niet onder de indruk van oorlogstaal Biden over Taiwan: ‘Geen ruimte voor concessies’
De Verenigde Staten zullen Taiwan verdedigen als dat land wordt aangevallen door China. De Amerikaanse president Joe Biden zei tijdens een vraaggesprek met de nieuwszender CNN dat hij zich daartoe ‘verplicht’ voelt. China is niet onder de indruk. -
Greta Thunberg haalt diploma en sluit iconische schoolstakingen voor het klimaat af
Greta Thunberg heeft vrijdag haar laatste schoolstaking gehouden omdat ze haar diploma van de middelbare school krijgt. Ook op haar laatste schooldag staat de 20-jarige Thunberg bij het Zweedse parlement in Stockholm.