Pentagon observeert Chinese spionageballon boven VS
met videoHet Amerikaanse ministerie van Defensie observeert al een paar dagen een Chinese spionageballon die hoog boven het Amerikaanse grondgebied vliegt. Dat heeft een hoge functionaris van het Pentagon donderdag gemeld. Canadese Defensie-medewerkers denken ondertussen ook een tweede ballon boven hun grondgebied te hebben gezien.
De Amerikaanse inlichtingendiensten volgen de eerste ballon sinds die een paar dagen geleden het Amerikaanse luchtruim binnenkwam via Canada, onder meer door observaties met bemande militaire vliegtuigen. De ballon zou zich in de stratosfeer bevinden. ,,Het gaat duidelijk om een surveillanceballon en zijn traject voert hem momenteel boven gevoelige locaties”, met name nucleaire silo’s, aldus een anonieme functionaris van het Pentagon. ,,Het is duidelijk dat de bedoeling van deze ballon spionage is”, zegt een niet nader genoemde topambtenaar van de Amerikaanse defensieministerie tegen persbureau Reuters.
De ballon zou zich momenteel boven Montana bevinden, in het westen van de VS. Hij vliegt al enkele dagen door het Amerikaanse luchtruim, maar werd al langer geobserveerd, aldus de bron. De VS houdt hem onder meer in de gaten met militaire vliegtuigen.
Neerschieten
Het Pentagon heeft op verzoek van president Joe Biden de mogelijkheid onderzocht om de ballon neer te schieten, maar heeft besloten om dat toch niet te doen vanwege het mogelijke risico van vallend puin, zegt de verantwoordelijke functionaris, die anoniem wenst te blijven. ,,We hebben geconstateerd dat hij zo groot is dat het puin schade kon veroorzaken, indien hij in bewoond gebied zou worden neergehaald”, zo wordt gezegd. Vanwege de grote hoogte vormt de ballon volgens het Pentagon geen gevaar voor vliegtuigen.
Pat Ryder, de woordvoerder van het Pentagon, wil alleen kwijt dat de North American Aerospace Defense Command (Norad) de bewegingen van de ballon observeert. Het toestel vormt volgens de woordvoerder ‘geen militair of fysiek risico vormt voor de mensen op de grond’. Ook vliegt het te hoog om de luchtvaart te verstoren.
Onderzoek
De tweede ballon die boven Canada zou zijn gespot vormt volgens de Canadese Defensie geen gevaar voor inwoners. Of het ook daadwerkelijk een Chinese spionageballon is, moet nog blijken. Maar de autoriteiten in het land staan in nauw contact met die in de VS, aldus het Canadese ministerie van Defensie.
In een eerste reactie zegt China de kwestie te onderzoeken. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Beijing uit de hoop dat beide partijen de zaak rustig en voorzichtig kunnen behandelen. ,,China is een verantwoordelijk land en heeft zich altijd strikt gehouden aan de internationale wetten", stelde Mao Ning, woordvoerder van het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken. Mao zei ook dat poilitici en het publiek zich zouden moeten onthouden van een oordeel ‘tot we een helder begrip hebben van de feiten’.
Toenemende spanningen
Het is niet de eerste keer dat het luchtruim op deze manier geschonden wordt. De ballon blijft deze keer wel langer dan normaal boven de VS. Washington staat met Beijing in contact over het incident, dat toont hoe ver beide grootmachten gaan om elkaar te bespioneren te midden van toenemende spanningen.
De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken heeft over enkele dagen een bezoek aan China op zijn programma staan. Of er naar aanleiding van de aangetroffen surveillanceballon nog iets aan die reisplannen wordt veranderd, is niet bekend.
Bekijk onze nieuwsvideo’s in onderstaande playlist:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Italiaanse regering wil in lab gekweekt vlees verbieden
De Italiaanse regering wil dierlijk voedsel verbieden dat uitsluitend in het laboratorium is gemaakt, zoals vlees dat wordt gekweekt op basis van enkele dierlijke cellen. Volgens landbouwminister Francesco Lollobrigida garanderen zulke producten onvoldoende "kwaliteit, welzijn en bescherming van onze cultuur en traditie". -
Paus Franciscus (86) in ziekenhuis met luchtweginfectie, geen corona
Paus Franciscus (86), die toch al kwakkelt met zijn gezondheid, ligt in het ziekenhuis met een luchtweginfectie. Het hoofd van de katholieke kerk moet er een paar dagen blijven, aldus het Vaticaan. Hij heeft geen corona. Franciscus klaagde de afgelopen dagen over problemen bij het ademen. -
Hoekstra ontbiedt opnieuw ambassadeur van Iran vanwege executie
De ambassadeur van Iran in Den Haag is opnieuw op het matje geroepen bij het ministerie van Buitenlandse Zaken. De reden hiervoor was de executie dit weekeinde van de Brits-Iraanse oud-politicus Alireza Akbari, zei minister Wopke Hoekstra maandag. -
Chinese ingenieur krijgt acht jaar celstraf in VS voor spionage
Een Chinese ingenieur is door een speciale rechtbank in de Amerikaanse staat Illinois veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf in de VS om spionage voor China. Hij zou de Chinese regering informatie hebben verstrekt over mogelijke rekruteringsdoelen. -
Wil Moskou opgepakte Amerikaanse journalist uitruilen tegen Russische spion die in Den Haag werkte?
Het knettert weer tussen Washington en Moskou. De arrestatie van de Amerikaanse journalist Evan Gershkovich (31) op verdenking van spionage, zorgt voor nieuwe spanningen.
-
PREMIUM
Open Huizen Dag: zo prik je door de verkooptrucjes heen
Wil je meerdere huizen die in de buurt te koop staan bekijken? Dat kan op 1 april tijdens de Open Huizen Dag van NVM. Met de tips van Hans André de la Porte van Vereniging Eigen Huis ga je goed voorbereid op huizenjacht. -
-
-
PREMIUMEnergierekening
Robert: ‘Afgelopen jaar verbruikten we 21.000 kWh aan stroom en wekten we 18.900 kWh op’
Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Robert Schrijvers (53) uit Maria Hoop in Limburg. -
eigen tuin eerst
Plant nu een vlinderstruik in je tuin voor meer bijen en vlinders
Meer vlinders in je tuin? Met een paar vlinderstruiken heb je dat zo voor elkaar. Nu is de ideale tijd om ze te planten. Tuingoeroe Romke van de Kaa heeft een paar mooie exemplaren voor je uitgezocht.