Poolse kwestie splijt Europa: parlement dreigt Commissie met Hof als harde actie uitblijft
ruzie achter de schermenDe Poolse kwestie zaait steeds meer tweedracht in Europa. Terwijl lidstaten achter de schermen ruziën over hoe snel en hard Warschau moet worden aangepakt, dreigt het Europese Parlement nu ook de Europese Commissie wegens getreuzel voor het Hof te dagen.
Eén dag voordat de drie instellingen op het hoogste niveau bijeenkomen schrijft Parlementsvoorzitter David Sassoli aan Commissievoorzitter Urusula von der Leyen dat hij zijn juridische dienst heeft opgedragen een procedure voor te bereiden. Die breekt hij dan weer af als de Commissie alsnog in actie komt, schrijft hij erbij.
Inzet is het ‘rechtsstaatsmechanisme’ dat de Commissie al sinds begin dit jaar toelaat om bij rechtsstaatsschendingen subsidies te schrappen, maar dat ze aarzelt toe te passen. Het Parlement heeft de Commissie al een paar keer ultimatums gesteld. Maar zij zit tussen twee vuren: de lidstaten wilden eerst een draaiboek vol richtlijnen over hoe dit mechanisme toe te passen, en Polen is bij het Europese Hof van Justitie – dat het niet erkent – in beroep gegaan tegen het mechanisme zelf.
,,Lidstaten die de rechtsstaat ondermijnen, moeten geen EU-gelden ontvangen‘’, stelt EP-voorzitter Sassoli vanmiddag na overleg met alle EP-fractieleiders. ,,Het Parlement heeft vorig jaar hard gevochten voor een mechanisme dat dit regelt. Maar de Commissie is tot dusverre terughoudend om dit middel in te zetten.‘’ De meeste fractieleiders steunen zijn stap.
Spijkerhard
In het Parlement riepen tientallen Parlementsleden Von der Leyen gisteren en ook vanmorgen nog op niet langer te talmen. Von der Leyen beloofde actie ‘binnen weken’, maar voegde er ook aan toe dat ze juridisch een spijkerhard dossier wil.
In het Parlement zei ze dat ze drie mogelijkheden heeft om de Polen weer in het gareel te dwingen. Behalve geld afpakken is dat een procedure bij het Hof of Polen het stemrecht in Brussel ontnemen. Maar volgens veel Parlementsleden is stilleggen van de geldstroom het effectiefst. Met afpakken van het stemrecht moet een ruime meerderheid van de lidstaten instemmen. Hofprocedures nemen doorgaans veel tijd in beslag.
Kijk onze nieuwsvideo's in onderstaande playlist:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Lina (28), ‘de gevaarlijkste links-extremist van Duitsland’, moet ruim vijf jaar gevangenis in
-
PREMIUMhuisarts vertelt
Niet zelden ga ik op zoek naar gevonden voorwerpen in de vagina
Een patiënt komt in paniek de spreekkamer van huisarts Rutger Verhoeff binnen. Het condoom is kwijt en zou nog in haar vagina moeten zitten. Hij schrijft erover in de rubriek Huisarts Vertelt. -
Poolse regering haalt uit naar Rutte: ‘Laatste persoon die ons de les mag lezen’
De regering van Polen heeft uitgehaald naar demissionair premier Mark Rutte. De Nederlander is volgens een Poolse regeringswoordvoerder ‘de laatste persoon’ die zijn land de les mag lezen over problemen met de rechtsstaat. -
VIDEO
EU hoopt op redelijk gesprek, maar Poolse premier vliegt er vol in: ‘U ondermijnt democratie’
Polen heeft vanmorgen nieuwe stappen gezet naar een mogelijk vertrek uit de Unie. In plaats van de voorrang van Europees boven nationaal recht te erkennen, haalde premier Mateusz Morawiecki juist keihard uit naar Brussel. Dat ondermijnt zelf de democratie en pleegt ‘financiële chantage’ om landen die daar iets aan willen doen weer in het gareel te krijgen. -
Dit betaal je aan tol voor een autovakantie naar Kroatië
Als je op vakantie gaat naar het zuiden, moet je rekening houden met tolwegen en -tunnels. De prijzen zijn de laatste jaren gestegen, maar hoe duur is het eigenlijk om bijvoorbeeld naar Kroatië te rijden?
-
PREMIUM
Hoeveel zoet eet jij? Een week geen toegevoegde suiker kan wel 99 suikerklontjes schelen
-
-
-
Zeker 15 doden in Haïti door zware overstromingen, gevreesd voor voedseltekorten
In Haïti zijn dit weekeinde zeker 15 mensen om het leven gekomen bij overstromingen en aardverschuivingen als gevolg van de zware regenval van de afgelopen dagen, zo melden de autoriteiten zondag. -
Presidentskandidaat Mike Pence niet vervolgd om geheime documenten in zijn huis
De Amerikaanse oud-vicepresident Mike Pence wordt niet vervolgd voor de geheime documenten die bij hem thuis werden gevonden. Het onderzoek naar de politicus is afgesloten, bevestigt het ministerie van Justitie na berichtgeving van onder meer CNN.