VS zoekt naar gas voor Europa in geval van oorlog tussen Rusland en Oekraïne
De Amerikaanse regering heeft vrijdag overleg gevoerd met verschillende internationale energiebedrijven over de levering van extra gas aan Europa in geval van een oorlog tussen Rusland en Oekraïne. De Amerikanen vrezen dat door een oorlog de gastoevoer van Rusland naar Europa in gevaar komt, vertelden ingewijden aan persbureau Reuters.
Ongeveer twee derde van het gas dat in de Europese Unie wordt gebruikt komt uit Rusland. Een deel van de pijpleidingen tussen Europa en Rusland loopt bovendien door Oekraïne. Als de aanvoer van Russisch gas stokt, bijvoorbeeld door sancties of gevechtshandelingen of doordat Rusland de gaskraan dichtdraait, wordt de huidige energiecrisis versterkt. Dat zal economische problemen veroorzaken, maar kan ook maatschappelijke onrust aanwakkeren, vrezen de Amerikanen. In verschillende Europese landen is de afgelopen maanden geprotesteerd tegen de hoge gasprijzen.
Volgens de ingewijden heeft de Amerikaanse regering de bedrijven gevraagd waar in geval van nood snel extra gas vandaan kan worden gehaald. Ook wilde ze weten in hoeverre gasvelden langer in gebruik kunnen blijven door bijvoorbeeld onderhoud aan installaties uit te stellen en of de energieleveranciers mogelijkheden hebben om hun export te vergroten. De bedrijven waren echter weinig optimistisch dat het met de huidige krapte op de gasmarkt mogelijk is het Russische gas te vervangen, aldus de bronnen.
Welke energiebedrijven benaderd zijn is niet bekend. De spanningen tussen Rusland en het Westen zijn de afgelopen tijd opgelopen. Rusland heeft duizenden troepen verzameld in het grensgebied met zijn buurland Oekraïne. Het Westen vreest een inval door Rusland, maar volgens Moskou is dat onterecht.
Ollongren: strenge sancties bij Russische inval in Oekraïne
Europa moet bereid zijn strenge sancties in te stellen tegen Rusland, mocht Moskou besluiten tot een invasie van Oekraïne. Dat zegt minister van Defensie Kajsa Ollongren in Trouw. ,,Eventuele maatregelen vanuit de EU zullen echt pijn doen. Die boodschap moet duidelijk zijn”, aldus Ollongren.
Ollongren noemt de situatie ,,zorgwekkend en onvoorspelbaar” en benadrukt dat er vooral ingezet moet worden op gesprekken met de Russen. Maar naast de bereidheid te praten moet Europa wat de minister betreft ook ,,dat sanctiepakket klaar hebben staan voor als het nodig is”.
Over hoe dat pakket er precies uit moet zien, wil Ollongren geen uitspraken doen: ,,Wat de precieze inhoud betreft is het beter om die voorlopig nog even binnenskamers met elkaar te bespreken.” De huidige Europese sancties tegen Rusland, waaronder een verbod op de handel in alle mogelijke defensiemateriaal en een beperking van bankzaken met de EU, werden deze week nog verlengd.
Bekijk onze meest bekeken nieuwsvideo’s in onderstaande playlist:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Amerikaanse toerist duikt van 12 meter hoge klif in zee en belandt op rotsen
Wat een spectaculaire duik moest worden, is voor een 26-jarige toerist in Mallorca fataal afgelopen. De man dook vanuit het niets, voor de ogen van zijn vriendin, van een 12 meter hoge klif in zee. Hij misrekende zich echter en belandde op de rotsen. -
UPDATE
Kremlin weerspreekt geheime operatie onder valse vlag in Oekraïne
Het Kremlin heeft met klem tegengesproken dat Rusland bezig is met geheime operaties in het oosten van Oekraïne die als excuus zouden dienen voor Russisch militair ingrijpen. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft tegen media gezegd dat Rusland een ,,operatie onder valse vlag” uitvoert in de Donbass, een pro-Russische Oekraïense regio die in opstand is tegen de door het Westen gesteunde regering in Kiev. -
PREMIUM
Westen niet bang voor kernwapens in Belarus: ‘We laten ons niet intimideren na een zoveelste poging uit Moskou’
Washington heeft geen aanwijzingen dat Moskou voorbereidingen treft voor het gebruik van kernwapens op korte termijn. Dat meldt het Amerikaanse ministerie van Defensie nadat de Russische president Vladimir Poetin bekendmaakte nucleaire wapens in Belarus te gaan stationeren. Analist Paul van Hooft verklaart de ‘kalme’ reactie van het westen. -
PREMIUMMet video
Statiegeld op blikjes, zo krijg je je geld terug
Na de kleine plastic flesjes zijn nu de blikjes aan de beurt. Vanaf deze week betaal je daar ook 15 cent statiegeld voor. Maar waar is dat goed voor en ook niet onbelangrijk: hoe krijg je je centjes weer terug? -
Dit zijn de addertjes onder het gras van private lease
Ooit was er geen hond in geïnteresseerd, maar inmiddels is private lease niet meer weg te denken uit het Nederlandse autolandschap. Autorijden zonder zorgen over restwaarde, inruil of onderhoud en met een maandbedrag waardoor je precies weet waar je aan toe bent. Maar er zitten addertjes onder het gras.
-
PREMIUM
‘Vredestroepen’ weg uit Kazachstan, maar oppositie blijft bezorgd
De buitenlandse ‘vredestroepen’ onder leiding van Rusland hebben donderdag een begin gemaakt met hun vertrek uit Kazachstan. De oppositie is niet gerust op de toekomst. -
-
-
Update met video
Zes doden in basisschool VS: schutter behandeld voor emotionele stoornis, kocht legaal zeven wapens
De politie in Nashville in de Amerikaanse staat Tennessee heeft een video vrijgegeven van de operatie in een christelijke basisschool waar een oud-leerling maandag drie kinderen en drie volwassenen doodschoot. Het gaat om zes minuten aan beelden, gemaakt door bodycams van twee agenten. Er is ook meer informatie bekendgemaakt over de 28-jarige schutter, die werd doodgeschoten. -
Is zout nou wel of niet slecht voor je bloeddruk?
Over de hoeveelheid keukenzout die we gebruiken, is veel te doen. Toch heeft zout ook belangrijke functies, zegt voedingsdeskundige Karine Hoenderdos. In deze rubriek beantwoordt ons panel aan deskundigen elke week een lezersvraag over voeding, gezondheid of relaties.