Nijhuis over geel voor Maradona erende Messi: ‘Er zou spontaan een vlieg in mijn ogen zijn gevlogen’
VideoNadat Lionel Messi gisteren tijdens FC Barcelona-Osasuna een ode bracht aan Diego Maradona ontving hij pardoes geel. Terecht volgens de spelregels, aangezien hij zijn shirt uittrok. Maar valt zo’n straf moreel gezien nog wel uit te leggen? ,,Als je een beetje persoonlijkheid hebt als scheids, kijk je op zo’n moment de andere kant op.”
Delen per e-mail
Door Dennis van Bergen
Zijn eerbetoon aan de vorige week overleden Diego Maradona was prachtig, zondag, kort nadat Lionel Messi al even prachtig gescoord had namens FC Barcelona tegen Osasuna. De kleine aanvaller zocht een rustig plekje op het veld, ontdeed zich van zijn wedstrijdshirt, en hief zijn armen ten hemel. Om vervolgens in het tricot van Newell’s Old Boys, de Argentijnse club waar beiden voor speelden, stil te staan bij de dood van ‘Pluisje’. ,,Een groots moment in alle opzichten”, zei coach Ronald Koeman later.
Messi werd, conform de spelregels, met geel bestraft voor zijn actie. Een sanctie die hij vermoedelijk wel zal hebben ingecalculeerd. Toch voedt de straf nadrukkelijk de morele discussie of scheidsrechters te allen tijde als boekhouders de spelregels moeten volgen. Straal je als arbiter juist niet meer autoriteit uit door Messi in zo’n uitzonderlijk geval níet met geel te bestraffen?
Als je Messi geen geel geeft, dan zeg je in feite dat de dood van de ene dierbare minder erg is dan de andere.
,,Het is heel lastig”, zegt Bas Nijhuis, een van onze toparbiters. ,,Je mag gerust weten dat ik genoten heb van Messi. Echt zo’n kippenvel-momentje. Laten we zo’n gebaar dus alsjeblieft koesteren. Anderzijds: als scheidsrechter móet je in zo’n situatie die gele kaart trekken. En geloof me: dat zijn voor een scheidsrechter de meest beroerde gele kaarten die je kunt geven. Juist omdat het zo tegen je hart indruist. Zoals kort na het overlijden van Johan Cruijff die verbondenheid in het voetbal zo goed voelde, was die nu ook zo hartverwarmend mooi na de dood van Maradona.”
Wat Nijhuis zegt klopt. Van Camp Nou tot aan Anfield Road en van La Bombonera in Buenos Aires tot aan het Frans Heesen Stadion van TOP Oss; overal ter wereld stonden voetballers afgelopen weekeinde stil bij het overlijden van de vorige week overleden Maradona. Vooral daarom voelde het zo ongemakkelijk, de gele kaart die Messi ontving voor de wijze waarop hij zijn landgenoot een laatste dienst bewees. Was clementie niet op zijn plaats geweest voor de - volgens velen - beste voetballer van nu? Of geldt ook voor L. Messi uit Rosario het aloude scheidsrechters-adagium ‘regels zijn regels’?
Ik had Messi nooit geel gegeven. Nooit. Al zouden er duizend spelregels zijn geweest, die me ertoe gedwongen hadden.
Nijhuis, die in tegenstelling tot een aantal andere Nederlandse arbiters wél wilde reageren: ,,Het moeilijke met dit soort dingen is de vraag waar je de grens moet trekken. Kijk, er zijn tal van voorbeelden van voetballers die bijvoorbeeld een overleden vriend of vader eren via een opdruk op een ondershirt. Ook daarvoor moet je als scheids geel trekken. Doe je dat niet bij Messi die Maradona eert, dan zeg je in feite dat de dood van de ene dierbare minder erg is dan de andere. En dat wil je natuurlijk ook niet.”
Oud-scheidsrechter Dick Jol had het op zijn beurt echter wel geweten wanneer hij scheidsrechter was geweest tijdens FC Barcelona – Osasuna. ,,Ik had Messi nooit geel gegeven. Nooit. Al zouden er duizend spelregels zijn geweest, die me ertoe gedwongen hadden”, zegt de Hagenaar resoluut. ,,Als je een beetje persoonlijkheid hebt als scheidsrechter, snap je dat je in zo’n uitzonderlijke situatie even de andere kant op moet kijken. Maar dat durven veel van die scheidsrechters niet joh, bang als ze zijn dat ze een negatieve beoordeling krijgen van hun baas, passend bij de angstcultuur die heerst bij UEFA en FIFA. Nou, ik had er wel wat bonje voor over gehad met zo’n controleurtje.”
Nijhuis waarschijnlijk ook, eigenwijs als hij doorgaans is. Al verwoordt de Tukker het ditmaal tactisch. ,,Wat ik gedaan had als ik Messi voor mijn neus zijn shirtje uit had zien trekken?”, herhaalt hij. ,,Ik vermoed dat er op dat moment spontaan een vlieg in mijn ogen zou zijn gevlogen. En dat ik na een minuutje wrijven dan niets gezien zou hebben.”
Bekijk hieronder Panenka
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Samenvattingen Pieters met Burnley onderuit bij West Ham, Veltman verrast Leeds met Brighton
Erik Pieters is er met Burnley niet in geslaagd om afstand te nemen van de onderste regionen. Op bezoek ging de Nederlandse verdediger met 1-0 onderuit tegen West Ham United. Ook Leeds United verloor, van Brighton & Hove Albion: 0-1. -
Bayern-trainer Flick verbijsterd na afgang: ‘Ik ben in shock’
De afgang van Bayern München woensdagavond laat in het Duitse bekertoernooi kwam keihard aan bij trainer Hansi Flick. “Ik ben in shock. We zijn allemaal heel teleurgesteld”, liet hij weten na de nederlaag in de tweede ronde op strafschoppen bij Holstein Kiel. -
Premier League Bergwijn terug bij Tottenham na ziekte
José Mourinho kan tijdens het duel met Sheffield United weer beschikken over Steven Bergwijn. De aanvaller is ziek geweest en weer hersteld. -
Duitse ex-bondscoach Vogts: ‘EK in juni is waanzin, schuif het op naar december’
Berti Vogts, Duits ex-international en -bondscoach, dropte een bommetje richting UEFA. Hij vindt een EK in juni ‘totale waanzin’. Volgens hem is de coronapandemie dan nog niet bedwongen en zijn te weinig fans gevaccineerd zodat een EK zonder publiek dreigt: ,,Stel het EK zes maanden uit. Reageer nu, anders is het te laat.” -
Bayern heeft na debacle in de beker trio weer terug
Bayern München-trainer Hansi Flick kan zondag in de thuiswedstrijd tegen Freiburg (15.30 uur) weer een beroep doen op Leon Goretzka, Eric Maxim Choupo-Moting en Kingsley Coman. Het drietal heeft de groepstraining hervat.
-
Video Messi eert Maradona met prachtige goal en toont shirt Newell's Old Boys
FC Barcelona heeft de thuiswedstrijd tegen Osasuna met 4-0 gewonnen. Het mooiste moment van de middag was in de 73ste minuut, toen Lionel Messi op prachtige wijze scoorde en Diego Maradona eerde door een shirt van Newell's Old Boys uit 1993 te tonen. Hij droeg dat rood-zwarte shirt van zijn eerste voetballiefde onder zijn rood-blauwe wedstrijdshirt. -
'ronduit gevaarlijk' Genk onderneemt juridische stappen na doorgaan sneeuwwedstrijd
Nadat Genk-trainer John van den Brom zaterdag al zijn onvrede had geuit over het doorgaan van het duel met Excelsior Moeskroen, stelt de club een dag later juridische stappen in het vooruitzicht. Beide teams troffen elkaar op een door de sneeuw vrijwel onbespeelbaar veld. Genk verloor met 2-0. -
Video Dochter Maradona in tranen na aangrijpende hommage Boca Juniors aan haar vader
Diego Maradona is op emotionele wijze geëerd tijdens de wedstrijd tussen zijn ex-clubs Boca Juniors en Newell’s Old Boys. In La Bombonera, het legendarische stadion waar ‘Pluisje’ zelf schitterde, stond alles in het teken van de overleden Argentijnse held. Maradona’s dochter Dalma (33) volgde het duel vanuit de skybox van haar vader.