Wie mag toch naar buiten tijdens avondklok? Hulpdiensten, mensen met hond en talkshowgasten krijgen vrijbrief
REGELS AVONDKLOKAls het parlement akkoord gaat, is het vanaf komend weekeinde verboden om tussen half negen 's avonds en half vijf ‘s ochtends naar buiten te gaan. Uitzonderingen zijn er ook: bij medische noodgevallen, voor het uitlaten van de hond of werk mogen mensen naar buiten. Ook talkshowgasten kunnen een vrijbrief krijgen.
Delen per e-mail
Om toch naar buiten te kunnen moet je straks een formulier invullen (de zogenoemde Eigen Verklaring die later nog op de Rijksoverheids-site beschikbaar komt) en - in geval van werk - ook een verklaring van de werkgever kunnen tonen. ,,De werkgever bepaalt wat noodzakelijk is. Die stelt de verklaring op voor de periode dat personeel voor werk naar buiten moet.” De regels zijn afgestemd met politie en OM, op overtreding van de avondklok komt een boete van 95 euro te staan.
De Tweede Kamer moet nog instemmen met het straatverbod in de avond en nacht (het debat daarover is morgen, vooralsnog is er geen zekere meerderheid), maar het kabinet denkt dat het nodig is om het coronavirus verder te bedwingen. De avondklok zou de reproductiewaarde met 8 tot 13 procent kunnen drukken. In een brief aan de Kamer beschrijft de regering de regels.
Naar buiten mag je alleen
-Voor werk
-Voor medische hulp aan mens of dier
-Voor een noodzakelijke reis naar of van het buitenland
-Voor een uitvaart
-Voor een rechtszitting of -procedure
-Voor (reeds) geplande examens
-Ook gasten van een live avondprogramma mogen naar buiten, als ze beschikken over een uitnodiging van de omroep
Bij de persconferentie kreeg premier Mark Rutte vanmiddag de vraag waarom avondgasten van talkshows zo prominent op de lijst staan, waarop hij grapte: ,,Zodat de heer Gommers kan blijven gaan.” Maar volgens de premier is het belangrijk dat deskundigen informatie kunnen blijven geven.
Wie toch naar buiten wil, moet straks dus het formulier ‘Eigen verklaring’ meenemen, plus een werkgeversverklaring als het om beroepsmatige uitzonderingen gaat. Die formulieren worden op de overheidssites geplaatst zodra de maatregel definitief wordt.
In sommige gevallen is een formulier niet nodig. Opsporingsambtenaren en medewerkers van hulpdiensten kunnen gewoon naar buiten, dat mag ook voor het aangelijnd uitlaten van de hond. Dak- en thuislozen vormen ook een uitzondering, en bij ‘dringende medische omstandigheden’ wordt ook geen boete uitgeschreven. Rutte hoopt en vermoedt niet dat mensen nu massaal op zoek gaan naar ‘een leenhond’ om onder het straatverbod uit te komen. Dat is precies niet de bedoeling, zei de premier.
Bekijk hier alle video's over het coronavirus.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
VIDEO
Rutte wil risico nemen nu Nederlanders de coronamaatregelen ‘aardig zat zijn’
Het kabinet wil versoepelingen toestaan en daarbij een ‘beetje risico nemen’, omdat Nederland de coronamaatregelen ‘zat is’. ,,Op zijn Hollands gezegd: het moet wel vol te houden zijn", zei premier Mark Rutte vanavond tijdens een persconferentie. -
Kabinet onder druk om Nederland wat lucht te geven
Scholieren op de middelbare school mogen zich verheugen op goed nieuws dinsdagavond. Maar verder heeft het kabinet weinig prettige tijdingen te brengen. -
Na D66 dienen PvdA en GroenLinks zelfde abortusvoorstel in: ‘Ze wilden niet met ons meedoen’
D66 enerzijds en GroenLinks en PvdA anderzijds komen deze week apart van elkaar met voorstellen om de verplichte minimale bedenktermijn van vijf dagen bij abortus af te schaffen. ,,We hebben ze gevraagd, maar ze wilden niet meedoen.” -
OMT-ADVIES/VIDEO
Hugo de Jonge kondigt grof geschut aan: in de loop van de lente 2,5 miljoen prikken per week
In de race tussen het virus en zijn bestrijders kondigt minister Hugo de Jonge (Volksgezondheid) grof geschut aan: hij bereidt nu grootschalige vaccinatie voor om maximaal 2,5 miljoen inentingen per week te zetten vanaf ‘de loop van het tweede kwartaal’. Ook het testen moet massaler: de PCR-capaciteit moet naar dagelijks 200.000 tests. -
Lijsttrekkersdebat
Rutte en Hoekstra in de clinch over noodzaak toekomstige bezuinigingen
Het is een fabeltje om te stellen dat er komende jaren nooit meer bezuinigd zal worden, zei CDA-lijsttrekker Wopke Hoekstra tijdens het NOS Radiodebat. Mark Rutte (VVD) waarschuwde Hoekstra dan ook de hand op de knip te houden.
-
Winnend SGP-billboard is niet de door de Gaykrant ‘gekaapte’ versie
Het billboard ikgavoortrouw.nl heeft volgens de SGP de onlinestemming op sgp.nl gewonnen. Een eerdere voorloper in de stemming, onelifestand.nl, werd vorige week aangekocht door de Gaykrant. Het onlineplatform voor lhbti's kwam erachter dat de SGP de domeinnaam nog niet had gekocht. -
Kaag (D66) wil meer vrijheid met vaccinatiebewijs: ‘Laten we voorbeeld nemen aan Israël’
D66-lijsttrekker Sigrid Kaag wil dat Nederlanders meer vrijheden krijgen als zij gevaccineerd zijn tegen corona. Ook wil ze dat de overheid gratis snel- en zelftesten verstrekt, waardoor restaurants, cafés, winkels en scholen snel weer open kunnen. -
'Ondanks nieuwe lijsttrekker nu alweer ruzie in 50PLUS'
De komst van nieuwe lijsttrekker Liane den Haan bij 50PLUS heeft geen einde gemaakt aan de ruzies die de partij al jaren plagen, aldus Nieuwsuur.