Boete voor omstreden stamcelbedrijf dat genetisch materiaal kwijtraakte
De Autoriteit Financiële Markten (AFM) heeft biotechbedrijf Esperite een boete van 312.500 euro opgelegd. Het moederbedrijf van het omstreden stamcelbedrijf Cryo-Save kreeg de boete omdat het de jaarcijfers van 2017 en 2018 niet op tijd heeft ingediend. Hierdoor kunnen beleggers geen goed oordeel vormen over de positie van het bedrijf.
Esperite diende de cijfers over 2017 liefst zeven maanden te laat in en de cijfers over de eerste helft van 2018 kwamen negen maanden te laat. Gegevens over de tweede helft van 2018 moesten in april 2019 ingediend zijn, maar vooralsnog is dat nog niet gebeurd.
Voor deze overtreding staat normaliter een boete van 5.000.000 euro. In het geval van Esperite werd het bedrag zelfs met 25 procent verhoogd, maar omdat het bedrijf een beperkte financiële draagkracht heeft, werd het vervolgens verlaagd naar 312.500 euro.
Cryo-Save
Esperite is het moederbedrijf van stamcelbedrijf Cryo-Save. Dat raakte begin dit jaar in opspraak na publicaties op deze site. Cryo-Save verhuisde genetische materiaal naar Polen, maar daarna bleek een deel van de buisjes spoorloos of niet te herleiden.
In Nederland hebben naar schatting enkele duizenden ouders stamcellen laten opslaan door Cryo-Save. Wereldwijd gaat het om ongeveer 230.000 klanten. Cryo-Save liet hen direct na de geboorte van een kind bloed en stukjes navelstreng opsturen en vroor die in. Bij een toekomstige ernstige ziekte zou dit materiaal gebruikt kunnen worden voor stamceltherapie.
Omstreden
De activiteiten zijn wetenschappelijk omstreden en in enkele Europese landen zelfs verboden. De Belgische overheid gelastte in 2011 de sluiting van het laboratorium bij Antwerpen, waar Cryo-Save alle stamcellen bewaarde. Toch zette het bedrijf de activiteiten illegaal voort.
Justitie in Zwitserland doet inmiddels ook onderzoek naar het bedrijf. De onderneming wordt onder meer verdacht van verduistering, crimineel wanbeheer, failissementsfraude en het overtreden van de transplantatiewet.
De Nederlandse zorginspectie constateerde vorig jaar al ernstige tekortkomingen. Cryo-Save heeft sinds 2019 geen toestemming om in Nederland navelstreng af te nemen en distribueren. Dat is toch gebeurd. Ook staat er nog een tank met materiaal in Nederland. De inspectie doet daar onderzoek naar.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Is het beter om ’s ochtends of ’s avonds te douchen? Dit zeggen dermatologen
Een frisse douche om wakker te worden? Of toch maar een warm bad om goed te slapen? Iedereen heeft wel een favoriet moment om zich te wassen. Maar welk tijdstip van de dag is nu het beste voor je huid? Wij vroegen advies aan dermatologen Jan Gutermuth en Thomas Maselis. ,,Ook de duur van je douche speelt een belangrijke rol.” -
PREMIUM
Afhankelijkheid van Chinese zonnepanelen zorgt voor ongemak in Duitsland
Duitsland verkwanselde tien jaar geleden de zonnesector. Tegenwoordig zijn de Duitsers volledig aangewezen op de productie van zonnepanelen in China. Het ongemak daarover is groeiende. -
‘Bah, lust ik niet!’: deze strategie moedigt kieskeurig etertje aan tot proeven
Aan menig keukentafel is het iedere avond een strijd: ouders hebben hun uiterste best gedaan een gezonde maaltijd met groente te bereiden, maar kindlief weigert ook maar een hapje te proeven. Hoe zorg je dat je kind later meer lust dan patat en pannenkoeken? Onderzoekers van Maastricht University bestuderen het en kwamen onlangs tot een interessante ontdekking. -
video
Ouders radeloos: stamcelmateriaal van kinderen zoek
Duizenden ouders vrezen voor de opslag van de navelstrengen van hun kinderen. De Nederlandse stamcelbank Cryo-Save heeft dat materiaal naar Polen verhuisd. Maar een deel is spoorloos of niet te herleiden. Ook lopen onderzoeken naar illegale praktijken. -
Aandelen Nederlandse banken onderuit, ondanks redding van Credit Suisse
De bankencrisis is nog niet voorbij. Ook na de redding van de Zwitserse bank Credit Suisse gingen de bankaandelen verder onderuit.
-
eigen tuin eerst
Zevenblad in de tuin? Bestrijden is een lastige klus
Zevenblad. Als dat in je tuin groeit ben je niet blij. Het woekert als een gek. Zo kom je er vanaf volgens tuingoeroe Romke van de Kaa. -
-
-
Zwitserse justitie verdenkt stamcelbedrijf Cryo-Save van fraude en verduistering
Justitie in Zwitserland doet onderzoek naar het van oorsprong Nederlandse stamcelbedrijf Cryo-Save. De onderneming, die eerder deze maand in opspraak kwam na een publicatie van deze site, wordt onder meer verdacht van verduistering, crimineel wanbeheer, failissementsfraude en het overtreden van de transplantatiewet. -
Ineens steekt angst voor nieuwe kredietcrisis de kop op
Bankaandelen zijn wereldwijd onderuit gegaan. Er is angst voor een nieuwe kredietcrisis nadat de Amerikaanse Silicon Valley Bank in financiële problemen raakte.