Cijfers over de loonkloof geven vaak een te rooskleurig beeld
columnEen nieuwe wet verplicht Britse organisaties met meer dan 250 werknemers de loonkloof in hun bedrijf voor begin april publiek te maken. Moet Nederland volgen? Neem plaats op de sofa van Irene van den Berg. Zij analyseert iedere week ons economisch gedrag.
Omdat alle functies op een hoop worden gegooid, kom je er met cijfers over de loonkloof niet achter welke bedrijven zich schuldig maken aan ongelijke betaling
Mannelijke werknemers verdienden bij EasyJet vorig jaar twee keer zoveel als hun vrouwelijke collega's. De verklaring is simpel: bij de vliegtuigmaatschappij werken veel mannelijke piloten en die verdienen veel beter dan de vele vrouwelijke stewardessen. Onrechtvaardig is dat volgens mij niet. Je zou kunnen zeggen dat EasyJet moet streven naar meer vrouwelijke piloten en meer mannelijke stewards. Maar wat als de animo daarvoor laag blijft?
EasyJet is een van de Britse werkgevers die met de billen bloot moeten als het gaat om salarisverschillen tussen mannen en vrouwen. Een nieuwe wet verplicht Britse organisaties met meer dan 250 werknemers de loonkloof in hun bedrijf voor begin april publiek te maken. De politiek hoopt dat die transparantie Britse werkgevers een stukje vrouwvriendelijker maakt. Moet Nederland volgen?
Transparantie klinkt natuurlijk altijd lekker, maar de gepresenteerde getallen zeggen weinig. Britse bedrijven die al cijfers naar buiten hebben gebracht, laten veelal een loonkloof van tussen de 10 en 25 procent zien. Dat betekent dat het gemiddelde uurloon van vrouwen binnen die bedrijven tot een kwart lager ligt dan dat van mannelijke collega's. Volgens het CBS verdienen Hollandse vrouwen in het bedrijfsleven gemiddeld 20 procent minder.
Een loonkloof is echter niet hetzelfde als ongelijke betaling. Bij ongelijke betaling krijgen collega's voor hetzelfde werk een verschillend bedrag, zonder dat er veel verschillen zijn in ervaring of opleiding. Dat is zowel in Groot-Brittannië als in Nederland verboden, maar gebeurt helaas wel. Bijvoorbeeld omdat Pietje beter onderhandelt dan Marietje. Bij een loonkloof gaat het om een verschillend loon voor verschillende functies. Omdat alle functies op een hoop worden gegooid, kom je er met cijfers over de loonkloof niet achter welke bedrijven zich schuldig maken aan ongelijke betaling.
Nog belangrijker: dat vrouwen vaker parttime werken, zie je ook niet weerspiegeld in de loonkloof. Het gaat immers om het uurloon, niet om het maandsalaris. Maar terwijl mannen extra uren kunnen draaien, nemen vrouwen vaak een groter deel van de zorg voor de kinderen op zich. Waardoor ze veel minder verdienen, en op lange termijn minder pensioen opbouwen.
Bij een bedrijf met veel parttimers is de loonkloof daardoor in praktijk vaak veel groter. Een loonkloof zegt vooral dat de goedbetaalde functies in een bedrijf worden bekleed door mannen. En het is belangrijk dat dat glazen plafond wordt doorbroken. Al is er in een enkel geval, zoals bij EasyJet, een redelijke verklaring voor de grote salarisverschillen. Kwalijker is dat cijfers over de loonkloof vaak juist een te rooskleurig beeld geven en de ongelijkheid in werkelijkheid nog groter is.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUMfnv-voorzitter
Stakingen gaan door: ‘Wij gunnen elk bedrijf een goede winst, maar niet over de ruggen van werknemers’
De tien grootste beursgenoteerde werkgevers van Nederland zien de winsten veel harder stijgen dan de loonkosten, blijkt uit onderzoek van vakbond FNV. Dat is een duidelijk bewijs dat de strijd om hogere lonen met volle kracht moet worden voortgezet, vindt FNV-voorzitter Tuur Elzinga. -
Amazon schrapt nog eens 9000 banen, na eerdere grote ontslagronde
Amazon schrapt de komende tijd nog eens 9000 banen. Het is de tweede grote ontslagronde bij het webwinkel- en techconcern nadat begin dit jaar al 18.000 banen verdwenen bij het bedrijf. -
PREMIUMEnergie
Sluit je nu een jaarcontract af, dan ben je ook komende winter verzekerd van hetzelfde tarief
Deze week maakte Essent bekend dat het weer jaarcontracten aanbiedt. Lange tijd was het door de onzekere energiemarkt niet mogelijk voor consumenten om vaste contracten af te sluiten. Is het verstandig om nu vast te zetten? -
column
Waarom deze trend op LinkedIn zo irritant is - en wat je beter kan doen
Psycholoog Thijs Launspach is psycholoog en stressexpert en auteur van het boek Fokking druk. Hij verwondert zich over het moderne werken en geeft elke week tips voor meer geluk en minder stress op je werk. Vandaag: humblebragging -
Onderzoek Nibud: ‘60 procent huishoudens is financieel kwetsbaar of ongezond’
Zes op de tien Nederlandse huishoudens hebben moeite financieel het hoofd boven water te houden. Dat betekent dat de financiële gezondheid van huishoudens het afgelopen jaar is gedaald. In 2021 was de helft nog financieel gezond. Dat melden accountants- en advieskantoor Deloitte, budgetinstituut Nibud en Universiteit Leiden op basis van gezamenlijk onderzoek.
-
1
Tweede Kamer vol in aanval om muziek zachter te krijgen, horeca vreest voor bestaansrecht
Als de muziek in discotheken en kroegen verplicht zachter moet komt het bestaansrecht van ondernemers in gevaar. Daarvoor waarschuwt brancheorganisatie Koninklijke Horeca Nederland donderdag. De Tweede Kamer nam deze week met grote meerderheid een motie aan waarin staat dat het maximale geluidsniveau op evenementen en in de horeca naar beneden moet. Alleen Forum voor Democratie, PVV en BVNL stemden tegen. -
-
-
PREMIUMGeld & Geluk
Stephanie en zoon Freek: ‘Zijn er 6000 euro per jaar op achteruit gegaan na zijn 18de verjaardag’
Om voor zoon Freek te zorgen, krijgt Stephanie een deel van zijn persoonsgebonden budget. Het geld dat hij met beleggen verdient, zet hij opzij. In deze Mezza-rubriek vragen we lezers naar hun relatie tussen Geld en Geluk. -
Storingen inloggen met DigiD voor belastingaangifte zijn opgelost
Mensen die belastingaangifte willen doen, kunnen vrijdag zonder problemen inloggen op DigiD. Sinds woensdag kan belastingaangifte worden gedaan, maar sindsdien was het systeem regelmatig overbelast en was inloggen op DigiD soms niet mogelijk.