Zorgt dit plan voor snelle oplossing stikstofprobleem?
Boeren, milieuorganisaties en ondernemerspartijen hebben een gezamenlijk plan gemaakt om in negen jaar tijd de stikstofuitstoot met 40 procent te verminderen. Het voorstel kost de overheid tot 2030 elk jaar 1,7 miljard euro, maar dan beloven de organisaties dat problemen rond het verlenen van bouwvergunningen en stalaanpassingen verleden tijd zijn.
,,Bij mogelijke oplossingen voor de stikstofproblematiek betekent winst voor de één meestal verlies voor de ander, waardoor breed draagvlak tot op heden ontbreekt en de impasse voortduurt, met alle gevolgen voor natuur en economie van dien. Daar willen we uit en dat kan met onze aanpak waar natuur en economie beiden beter van worden’’, aldus de bestuurders van LTO, Natuur & Milieu, Natuurmonumenten, VNO-NCW, MKB-Nederland en Bouwend Nederland.
Volgens de zes organisaties is een gebiedsgerichte aanpak essentieel om het plan te laten slagen. ,,De stikstof-situatie verschilt immers per gebied en kan dus ook alleen lokaal worden opgelost. Daarbij is de participatie van boeren en natuurbeheerders onontbeerlijk in plaats van dat maatregelen van bovenaf worden opgelegd. In de nieuwe aanpak worden reductiedoelen juridisch verantwoord en continu gemeten. Indien nodig kan het rijk bijsturen, op basis van een tweejaarlijkse evaluatie.’’
Bij het oplossen van de stikstofproblematiek betekent winst voor de één meestal verlies voor de ander, nu niet
Subsidies
De benodigde financiering van de overheid moet volgens land- en tuinbouworganisatie LTO Nederland voornamelijk naar de landbouw gaan. Er zouden subsidies moeten komen voor boeren die willen innoveren, bijvoorbeeld door hun stal te vernieuwen, zodat mest en urine van hun vee sneller van elkaar worden gescheiden. Daardoor zou er minder stikstof vrijkomen. Ook zouden de boeren meer willen inzetten op weidegang, het met water verdunnen van mest voor het land en minder eiwitrijk voer.
Een andere pijler van het plan is een vergoedingsregeling voor boeren en andere grote uitstoters van stikstof die hun bedrijf vrijwillig willen stoppen of verplaatsen naar een andere locatie. Ook stellen de organisaties voor om boeren meer mee te laten helpen met natuurbeheer.
De organisaties vragen nu aan de politiek om hun aanpak verder uit te werken. Ook adviseren ze het demissionaire kabinet om het plan voor te leggen aan de Raad van State en het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL).
FDF niet blij
Niet alle boeren zijn te spreken over het plan. Mark van den Oever, voorman van Farmers Defence Force (FDF), vindt een stikstofreductie van 40 procent in negen jaar tijd veel te fors. ,,In de nieuwe stikstofwet is een vermindering van 26 procent vastgelegd. Dat is wat ons betreft het hoogst haalbare. Wij als FDF gaan zeker niet mee in nog minder uitstoot, dat kan LTO Nederland op z'n buik schrijven.’’
Milieuclubs als Greenpeace en Milieudefensie zijn ook niet enthousiast, maar juist om een heel andere reden. Ze noemen het een slap compromis dat ecologische onderbouwing mist. Het plan doet volgens de organisaties bij lange na niet genoeg om verdere verslechtering van kwetsbare natuur te voorkomen.
Greenpeace maakte vorige week bekend naar de rechter te zullen stappen als het kabinet niet met extra maatregelen komt voor minder stikstofuitstoot in de natuur. Greenpeace vindt de reductie met 26 procent in 2030 juist veel te weinig.
De stikstofproblematiek ontstond in 2019, toen de Raad van State oordeelde dat het hele stelsel waarmee de overheid de stikstofuitstoot reguleerde, in strijd was met Europese natuurwetgeving. Na de uitspraak van de hoogste bestuursrechter liep de vergunningverlening grotendeels vast en daarmee bijvoorbeeld ook de bouw.
Bekijk al onze belangrijkste nieuwsvideo's in deze playlist.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUMvraag & antwoord
Alles wat je (niet) wilt weten over de hybride warmtepomp
Wie vanaf 2026 zijn cv-ketel wil vervangen, moet een hybride warmtepomp installeren, zo maakte het kabinet vandaag bekend. Maar past een warmtepomp in elk huis, wat kost-ie en zijn er wel voldoende monteurs? -
Ongemak over donorconceptie van je kind? ‘Leg uit dat iedereen erbij hoort, ook de donor’
Ouders die een kind krijgen met hulp van een spermadonor kampen met psychosociale problemen wanneer zij onvoldoende steun en begeleiding krijgen als het kind er eenmaal is. Dit blijkt uit nieuw onderzoek van het Amsterdam UMC. Heterostellen, lesbische stellen en alleenstaande moeders lopen in de opvoeding regelmatig tegen dingen aan waarbij ze professionele hulp en contact met lotgenoten missen. -
Stikstof legt nu al bom onder formatie: mogelijk minder vee, langzamer rijden én stikstoftaks
De formatie van een nieuw kabinet dreigt nu al extra ingewikkeld te worden door de stikstofcrisis. In twee rapporten stellen topambtenaren dat er meer impopulaire maatregelen nodig zullen zijn om het stikstofprobleem de baas te worden. -
Heineken waarschuwt voor hogere bierprijzen door oorlog in Oekraïne
Bierbrouwer Heineken geeft aan dat de prijs van een biertje de komende tijd kan stijgen. Het bedrijf heeft te maken met duurdere grondstoffen als graan als gevolg van de oorlog in Oekraïne. -
Aandeelhouders Philips stemmen tegen bonussen directie
De aandeelhouders van Philips hebben hun ongenoegen geuit over het beleid van het medisch technologiebedrijf door een bonusvoorstel voor de directie weg te stemmen.
-
PREMIUM
Hoe de Duitsers nu ook van het Russische gas af willen
Nu Rusland abrupt de gaskraan naar Polen en Bulgarije heeft dichtgedraaid, haast Duitsland zich om voorbereid te zijn op eenzelfde scenario. Minister Habeck van Economische Zaken neemt het strijdplan voor het afscheid van Russische ruwe olie als blauwdruk voor een gasexit. -
Greenpeace dreigt met rechtszaak om stikstof: ‘Overheidsbeleid heeft desastreuze gevolgen’
Greenpeace dreigt de Nederlandse staat voor de rechter te slepen als er niet snel extra maatregelen worden genomen om de stikstofuitstoot te verlagen. Uit onderzoek in opdracht van de milieuorganisatie blijkt dat veel natuur in Nederland de komende jaren verder verslechtert. -
Superbespaarder
Jasmina: ‘Door onze buffer hebben we het altijd gered en geen dag zonder eten gezeten’
Sommige mensen kunnen enorm goed met geld omgaan. Of ze nu veel of weinig hebben, ze zijn creatief en mét resultaat. Hoe doen ze dat toch? Elke week laten we hier een superbespaarder aan het woord. Deze keer Jasmina Borgeld (36), die van haar moeder leerde om creatief met geld te zijn.