Voorman Pegida krijgt 750 euro boete na actie bij geplande moskee Enschede
ENSCHEDE/ARNHEM - Een voorman van anti-islambeweging Pegida moet 750 euro boete betalen voor een demonstratie in Enschede, zonder het gemeentebestuur tijdig te informeren. Aan de Wethouder Beverstraat, waar een moskee moet verrijzen, voerde Pegida zondag 12 november 2017 actie. Het Openbaar Ministerie onderzocht of daarbij strafbare feiten zijn gepleegd.
Een demonstratie moet tijdig worden gemeld. Dat is niet gebeurd en de Pegida-voorman was daar al eerder voor gewaarschuwd. De officier van justitie legde hem een strafbeschikking op. De voorman kan hiertegen bezwaar maken door verzet in te stellen bij het OM.
Volgens het OM was van groepsbelediging geen sprake. Dat speelt als de belediging is gericht tegen een groep om wegens hun geloof, in het openbaar, door een geschrift of afbeelding.
Tegen moskee
Het OM constateert dat uitlatingen van de Pegida-voorman tijdens de actie waren gericht tegen de bouw van de moskee en tegen de islam als geloof. Het voert te ver om te concluderen dat deze uitspraken ook tegen moslims als groep waren gericht, aldus het OM.
Varkensbloed?
Het OM keek ook of sprake was van belediging of groepsbelediging. De actievoerders beweerden dat zij varkensbloed sprenkelden op de grond waar de moskee moet komen. Niet vast is komen te staan dat dit ook daadwerkelijk varkensbloed was.
Om tot een bewezenverklaring van belediging te komen, moeten de uitlatingen of feitelijkheden onnodig grievend zijn ten aanzien van een persoon. Ook hier is het OM van oordeel dat de handelingen gericht waren tegen de bouw van de moskee en niet tegen de gelovigen.
De context waarbinnen de mogelijk beledigende uitlatingen of handelingen zijn gedaan, speelt een rol bij de beoordeling van de strafbaarheid. Tijdens een demonstratie – ook al was in dit geval geen toestemming verleend – is er meer ruimte voor uitingen, als hiermee een bijdrage wordt geleverd aan het maatschappelijk debat. Het OM vindt op grond van het voorgaande dat er ook geen sprake is van strafbare belediging.
Haat?
Tenslotte is nog gekeken of er sprake zou zijn van aanzetten tot haat, discriminatie of geweld. Van aanzetten tot haat is geen sprake omdat de demonstranten zich niet richtten op de emotie van mensen, maar op de bouwgrond voor de moskee.
Nu van discriminatie geen sprake is (zie hierboven), kan aanzetten tot discriminatie ook niet bewezen worden. Voor het strafbare feit aanzetten tot geweld, is vooral gekeken naar de uitlating : „Eigenlijk zou elke Enschedeër een litertje bloed moeten gaan gooien op dit veld”. Hier is geen sprake van aanzetten tot geweld jegens personen.
Kruizen op bouwterrein
Leden van Pegida plaatsten zaterdag 12 maart 2018 kruizen op het beoogde bouwterrein voor de moskee. Daarbij zijn uitlatingen gedaan door aanhangers. Het OM vindt die niet strafbaar. „De uitingen kunnen als schokkend worden ervaren, maar er is ook hier geen sprake geweest van (groeps)belediging of discriminatie. Er is niets gezegd over de aanhangers van de islam, alleen over de islam zelf en dat is niet strafbaar”, aldus een woordvoerster.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Thom Hartgerink (25) wilde alleen maar hamburgers bakken en is nu de grootste foodtruckcateraar van Oost-Nederland
Theaterspektakel Hanna van Hendrik gezien vorig jaar? Grote kans dat je dan al kennis hebt gemaakt met de culinaire creaties van Thom Hartgerink (25). Zijn piepjonge onderneming in foodtrucks mocht de catering verzorgen rondom het grootse theaterspektakel op Vliegveld Twente. Het betekende de doorbraak.Haaksbergen -
Twente Milieu rijdt voor niks door de Hoeve: slechts elf zakken textiel, iedereen wacht op vv Hoeve Vooruit
De oproep van voetbalvereniging Hoeve Vooruit om geen textiel aan de straat te zetten voor Twente Milieu had succes. De vuilinzamelaar reed dinsdag een rondje voor in totaal elf zakken.St. Isidorushoeve -
PREMIUMMET VIDEO
Vorkje mee prikken voor ‘Twents dorp’ in Turkije
Zo’n 600 mensen prikken vrijdagavond, bij de iftarmaaltijd, een vorkje mee met het Turks Platform Hengelo. Dit jaar voor een keertje niet gratis. Met een tientje per persoon dragen de eters bij aan nieuwe huizen in het aardbevingsgebied in Turkije. Daar moet een ‘Twents dorp’ van 50 prefabwoningen verschijnen.Enschede -
PREMIUMEnergierekening
Laura: ‘We willen tot ons pensioen hier wonen, dus maandlasten zo laag mogelijk krijgen’
Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Laura Baas (32) uit Siddeburen in Groningen. -
Is het beter om ’s ochtends of ’s avonds te douchen? Dit zeggen dermatologen
Een frisse douche om wakker te worden? Of toch maar een warm bad om goed te slapen? Iedereen heeft wel een favoriet moment om zich te wassen. Maar welk tijdstip van de dag is nu het beste voor je huid? Wij vroegen advies aan dermatologen Jan Gutermuth en Thomas Maselis. ,,Ook de duur van je douche speelt een belangrijke rol.”
-
PREMIUM
In Het Mauritshuis wordt Yanovah (8) uit Hengelo herkend als Meisje met de parel
Yanovah Risakotta is pas 8 jaar, maar heeft al een paar mooie fotoshoots op haar naam staan. Ze poseerde onlangs als het Meisje met de parel voor de lens van fotograaf Manon Möller (35) uit Hengelo. De prachtige foto pronkte een week in Het Mauritshuis, nu is ‘ze’ weer thuis.Hengelo -
-
-
PREMIUM
The Sushi Foodclub in Haaksbergen staat te koop: ‘Geen sprake van sluiting’
The Sushi Foodclub staat te koop. Niet omdat de omzet tegenvalt, integendeel. De reden is dat twee van de vier compagnons ermee stoppen.Haaksbergen -
‘Bah, lust ik niet!’: deze strategie moedigt kieskeurig etertje aan tot proeven
Aan menig keukentafel is het iedere avond een strijd: ouders hebben hun uiterste best gedaan een gezonde maaltijd met groente te bereiden, maar kindlief weigert ook maar een hapje te proeven. Hoe zorg je dat je kind later meer lust dan patat en pannenkoeken? Onderzoekers van Maastricht University bestuderen het en kwamen onlangs tot een interessante ontdekking.
In samenwerking met indebuurt Enschede