Twentse boeren kunnen goede bui wel gebruiken, maar zo droog als in het zuiden is het nog niet
met videoWaar de boeren in Brabant en Limburg de noodklok luiden over de voorjaarsdroogte, en het waterschap daar nu al een sproeiverbod heeft ingesteld, hoeven Twentse landbouwers nog niet te vrezen. In beken en stuwen staat nog voldoende water, stelt waterschap Vechtstromen. „Maar een goede bui is wel meer dan welkom.”
Zaden die droog in de grond blijven, en nauwelijks kunnen ontkiemen; het is in het zuiden van het land een probleem dat agrariërs bezighoudt. De ZLTO, waarin 12.000 boeren en tuinders uit Zeeland, Noord-Brabant en Zuid-Gelderland verenigd zijn, vreest een voedseltekort. Want wanneer de grond niet nat genoeg is, kunnen boeren wel zaaien, maar niet oogsten.
(Nog) geen sproeiverboden
Die zorgen zijn er in Twente nog niet, zegt Odyl Zwienenberg, woordvoerder van het waterschap Vechtstromen. In tegenstelling tot waterschappen in Brabant hebben zij nog geen sproeiverboden hoeven afkondigen.
„Water in beken en sloten mag nog onttrokken worden, zo lang het over de eerstvolgende stuw stroomt”, legt ze uit. „Er zijn nu slechts een paar plekken, rond Enschede, waar dit niet het geval is. Maar dat is minimaal.”
Dat komt vooral door de maanden februari en maart, waarin er ‘best veel’ regen is gevallen, zegt Zwienenberg. Dat is vastgehouden, om het later te kunnen gebruiken. Twente telt op dit moment een tekort van 4 millimeter. „Er is nu minder neerslag, een goede bui is meer dan welkom, maar de droogte is nog niet penibel.”
Achterhoek: grondwater nog ‘lekker op peil’
Ook in de Achterhoek is het grondwater nog ‘lekker op peil’, zoals Herman Menkhorst (LTO Noord) het noemt. Er is gezaaid in vochtige grond, waardoor het zaadje ‘goed kon aanslaan’. „Als zaden in alleen stofgrond worden gezaaid, ontkiemen ze niet. Ze mogen niet de tijd krijgen om uit te drogen.”
Het landelijk gemiddelde neerslagtekort ligt op dit moment op zo’n 60 millimeter, oftewel 60 liter per vierkante meter. De verwachting is dat dit de komende weken verder oploopt, naar 90 millimeter.
Voor het idee: Vechtstromen heeft in een normaal jaar in de zomer een tekort van 80 tot 100 millimeter, in de droge zomers van 2018 en 2019 lag dit rond de 300. „Toen hebben wij die droogte gehad, nu hebben ze het in het zuiden”, ziet Menkhorst. „Het is heel regionaal.”
Volgens hem wordt er door een goede samenwerking tussen waterschappen en boeren nu beter water vastgehouden, onder meer door extra stuwtjes. „Het stroomt niet meer direct door naar de IJssel.”
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUMmet video's
Rookmelders verplicht, maar duizenden huurders hebben er nog geen een: ‘Onbegrijpelijk’
Duizenden huurders hebben nog altijd geen verplichte rookmelder. Dat komt door een tekort aan apparaten en installateurs, maar huurders zijn zelf ook niet allemaal even welwillend. Sommigen weigeren er zelfs één. Onbegrijpelijk, zeggen ze bij de brandweer. -
PREMIUM
Twentse boeren reageren op stikstofmaatregelen: ‘Hier wordt niet het eerlijke verhaal verteld!’
ENSCHEDE - De boodschap dat er forse reducties nodig zijn van de uitstoot van stikstof is vrijdagmiddag geen grote verrassing meer bij Twentse en Achterhoekse boeren. De frustratie is er niet minder om. Al zijn er ook boeren met een andere kijk op de zaak. -
Matthijs Blijham nieuwe trainer van tweedeklasser Bon Boys
HAAKSBERGEN - Bon Boys heeft een nieuwe trainer gevonden. Matthijs Blijham wordt bij de Haaksbergse tweedeklasser de opvolger van Rob Haveman, die naar hoofdklasser Silvolde vertrekt. -
PREMIUM
Goud altijd aangeven en geen kunst ouder dan 100 jaar: hier moet je op letten bij souvenirs
De mini Spaanse gitaar die op de Ramblas in Barcelona nog zo schattig leek, belandt een paar jaar later als made-in-Chinaprul in de container. Zonde. Aan wat voor aandenken beleef je plezier? En wat mag je eigenlijk meenemen? -
PREMIUM
93 nieuwe woningen op O&K-terrein in Haaksbergen: ‘Jongeren en senioren extra bediend’
HAAKSBERGEN - Waar ooit vele Haaksbergenaren hebben gewerkt, komen straks vele Haaksbergenaren te wonen. De fabriek van Odink & Koenderink maakt plaats voor 93 woningen.
-
PREMIUM
Onderzoek naar WMO-missers: gemeente Haaksbergen liet veel te veel steken vallen
HAAKSBERGEN - Te traag, niet geluisterd, fouten in het dossier, termijnen overschreden. Ja, er is veel misgegaan bij twee schrijnende WMO-kwesties, is de conclusie van een onderzoek. -
Tijd voor een nieuwe laptop? Dit is onze favoriet van het moment
We zitten aan het begin van de zomervakantie, maar voor je het weet begint een nieuw schooljaar en heb je een nieuwe laptop nodig. Na wekenlang testen hebben we onze favoriet van circa 900 euro geselecteerd. -
PREMIUM
Na aarzelende start is Haaksbergse hospice omarmd: ‘Ik zie nog die oude dame binnenkomen. Och wat mooi, zei ze, mag ik hier doodgaan?’
‘Gaat het lopen?’ Dat was de vraag bij de opening in juni 2017 van het Buurtzorghuis Haaksbergen. Na een aarzelend eerste jaar is het hospice aan de Aaftinksweg omarmd. Er is brede steun vanuit de samenleving. Maar bovenal dankbaarheid van de gasten die hier hun laatste deel van het leven mogen doorbrengen.