Wie waren de Markelose ‘Indiëgangers’? Historici van Heemkunde zoeken naar de verhalen achter de soldaten
MARKELO - Wie waren de Markelose mannen die in de periode 1945-1950 in Nederlands Indië hebben gediend? Waar woonden ze, met wie waren zij getrouwd, hadden ze kinderen? Wanneer zijn ze vertrokken naar Indië, met welke boot en bij welk regiment? Wanneer keerden ze terug? Keerden ze wel terug?
Leden van Stichting Heemkunde Markelo Herman Sligman en Diny Tempelman hebben een bijzonder nieuwe klus omhanden: het in kaart brengen van alle Markeloërs die na de Tweede Wereldoorlog hebben gediend in Nederlands Indië. „We hebben een voorlopige lijst met namen en daarbij de woonadressen van dat moment. Maar die willen we graag aanvullen met extra informatie. De verhalen achter de personen”, licht Tempelman toe.
Volgens de twee historici is dit het moment waarop zij de informatie moeten verzamelen en archiveren. De Indiëgangers zelf zijn, op een enkeling na, allemaal al overleden. En ook hun kinderen zijn al op leeftijd.
En daarom doen Sligman en Tempelman een beroep op nabestaanden. Die misschien meer kunnen vertellen over hun vader of grootvader die in Nederlands Indië heeft gediend. Die misschien nog brieven of foto’s uit die tijd hebben. „Vaak ligt het ergens in de la, of in een kist op zolder. We hopen dat mensen voor ons willen kijken of er nog iets te vinden is”, zegt Sligman.
Overigens hebben de twee niet de intentie om te publiceren over de informatie. „Misschien in zijn algemeenheid, maar niet over de personen zelf. Het gaat vooral om het vastleggen en archiveren, discreet en zonder het verbinden van morele of politieke conclusies.”
Contact opnemen kan via de website van de Stichting Heemkunde Markelo.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Subsidie om je huis te verduurzamen? Super lastig. Met deze tips lukt het hopelijk wel
-
PREMIUM
Fotografe Andréa uit Goor krijgt Italiaanse lof op haar verjaardag: ‘Ik was eerder te bleu om me te presenteren’
Andréa Lobel. Dat is de ‘artiestennaam’ van Andréa van ’t Schip uit Goor. Op haar 55ste verjaardag verdienen haar foto’s een prijs. In Venetië nog wel.Goor -
Machinisten schrikken van ‘gevaarlijk gedrag’ bij spoorwegovergangen in Almelo en Borne
Ze laten machinisten vaak flink schrikken. Bij de spoorwegovergangen Almelo de Riet en in Borne is er vaak sprake van ‘gevaarlijk gedrag’ door personen die het rode knipperende licht negeren of de treindienst hinderen. Bij de eerste de beste controle was het direct raak: er volgden twaalf boetesBorne -
PREMIUM1
Gewone fiets bijna twee keer zo gezond als e-bike: zoveel calorieën verbrand je per uur
Drie op de tien Nederlanders rijden inmiddels op een elektrische fiets. Ook relatief jonge fietsers zijn overstag. Is dat nou goed nieuws? Want trappen met ondersteuning is toch lang niet zo gezond als jezelf verplaatsen op een gewone fiets? De Fietsersbond en een bewegingswetenschapper zetten op een rij wat de verschillen zijn. -
PREMIUMmet video
Top-dj uit Twente verschijnt ‘na hard gevecht’ met compleet orkest op podium
Radical Redemption, de wereldberoemde dj uit Denekamp, heeft zich via een rechtszaak vrij gemaakt van zijn boekingskantoor. Dit weekend kan hij, in Enschede, voor het eerst weer zijn artistieke gang gaan. Als dirigent. „Dit is een laatste belofte aan mijn vader.”Hengelo
-
PREMIUMOP DE REDACTIE
Met een voetbalsjaal om de stad in: kan dat wel als hoofdredacteur?
Hengelo, Rijssen -
-
-
PREMIUM
Excelsior‘31 grijpt laatste strohalm
Excelsior kroop door het oog van de naald en mag nog steeds hopen op handhaving in de derde divisie zaterdag. De geplaagde ploeg wist in de laatste speelrondes flink gas te geven en won net als vorige week met 4-0, ditmaal bij nummer vijf Rijnvogels. Vanwege een beter doelsaldo pakt Excelsior daarom de laatste strohalm die nacompetitie heet.Rijssen -
Getest: Dit is de beste wasmachine voor grotere huishoudens
Wat is de beste wasmachine voor een gezin van 5 personen of meer? En welke heeft de beste prijs-kwaliteitverhouding? De Consumentenbond geeft antwoord.