

- 36' Redouan El Yaakoubi
- Dušan Tadic 15'
- Davy Klaassen 45'
- Mohammed Kudus 61'
- Devyne Rensch 83'
Ajax maakt bij debuut John Heitinga einde aan beroerde reeks met ruime zege op Excelsior
Met interim-coach John Heitinga als vervanger van de donderdag ontslagen Alfred Schreuder heeft Ajax een einde gemaakt aan de erbarmelijke eredivisiereeks van zeven duels zonder zege. In het spel van de zwalkende landskampioen was van een grote ommekeer nog geen sprake, al werd er wel ruim gewonnen bij Excelsior: 1-4.
Drie dagen na de breuk moest Ajax op Kralingen meer averij in de titelrace en daarmee ook de slechtste serie in de clubhistorie afwenden. Want zeven keer op rij niet winnen in de eredivisie, dat liet de topclub in de jaren zestig ook drie keer gebeuren. Maar een reeks van acht wedstrijden zonder de volle mep, zou een primeur in de 123-jarige clubhistorie betekenen.
Zover kwam het niet, maar dat had meer met Excelsior dan Ajax te maken. De titelverdediger begon nog heel aardig en gaf met fris voetbal en frivole combinaties aanvankelijk nog blijk van een frisse wind. Nadat Redouan El Yaakoubi de grootste kans van het eerste kwartier miste, kwam Ajax op voorsprong door een door Dusan Tadic feilloss verzilverde penalty. Die kende arbiter Ingmar Oostrom toe nadat Davy Klaassen over het been ging bij Sven Nieuwpoort.
Zo leek Ajax onder Heitinga meteen aan de betere hand. De beloftentrainer werd vrijdag doorgeschoven als interim, ook om de club tijd te verschaffen in de zoektocht naar een permanente opvolger voor Schreuder. Voor zijn vuurdoop slachtofferde Heitinga de dure aankoop Calvin Bassey, die deze maand vooral aan de bal worstelde. Owen Wijndal loste hem af, terwijl ook Mohammed Kudus terugkeerde in het elftal. Niet als (schaduw)spits, waar Heitinga voor Dusan Tadic koos, maar als rechtsbuiten.
In het volgestroomde uitvak zagen supporters Heitinga vrijwel continu voor zijn dugout staan en het dolende elftal onder zijn leiding in de openingsfase veel verbetering tonen. Ajax was dominant, leek er met veel positiewisselingen weer zin in te hebben en leek ook defensief de zaken beter op orde te hebben.
Dit had Heitinga na afloop te vertellen
Maar schijn bedroog, bleek vooral in het restant van de eerste helft. Na balverlies van Klaassen had Couhaib Driouech haast vrij baan. Zijn schuiver ketste terug van de paal. Ajax ontsnapte, en meer dan eens. Niet veel later behoedde Geronimo Rulli de bezoekers voor de gelijkmaker. Ajax werd slordig en verviel steeds meer in kamikazevoetbal, waarbij verspeelde ballen (ook Jurriën Timber en Devyne Rensch waren niet secuur) vaak zeeën aan ruimtes en ook een paar levensgrote kansen opleverden voor de thuisclub.
Zo kreeg Driouech nog een derde grote kans, waar hij opnieuw zijn meerdere moest erkennen in Rulli, die toonde een uitstekende reflex in huis te hebben. Zo blijft de teller van de noeste linksbuiten van Excelsior op nul staan. Verdediger El Yaakoubi strafte Ajax wel af met zijn derde goal van het seizoen. Na een corner van de thuisclub verloor Kenneth Taylor zijn duel, en erger nog, kreeg Driouech alle tijd en ruimte om te draaien en een teamgenoot te zoeken. Die vond hij dus. Bij de tweede paal kopte captain El Yaakoubi tegendraads raak.
Ajax stevende af op een negatief record, ook omdat het aan de overkant steeds minder gevaar stichtte. Toen dat in blessuretijd van de eerste helft nog een keer lukte, liet Klaassen het na een combinatie met Tadic niet na Ajax alsnog met een voorsprong te laten rusten. Dat bleek onder Schreuder geen garantie voor een zege, aangezien Ajax in Emmen en Volendam nog riantere marges op de tocht zette.
Maar Heitinga zat het op Woudestein ook minder tegen. Kudus hielp een handje, door na rust met een diagonale streep via de binnenkant van de paal voor de 1-3 te zorgen. De laatste goal van Ajax, was de mooiste. Rensch krulde de bal met zijn chocoladebeen vanaf de rand van de zestien in de bovenhoek.
De geflatteerde zege (de laatste overwinning dateerde van 22 oktober) helpt Ajax meteen op de ranglijst, waar in de jacht op titelprolongatie twee punten op Twente, Feyenoord en AZ werden goedgemaakt.
De cijfers van de eredivisie
Bekijk onderaan dit artikel alle video’s over de eredivisie, alle uitslagen, het programma, de stand en alle statistieken (topscorers, gele en rode kaarten en assists). Check hier ons matchcenter!
Goal Alert
Mis geen goal: installeer gratis Goal Alert en ontvang tijdens wedstrijden binnen vijf minuten een melding én een video van elk doelpunt van je aangevinkte club. Volg ook al het (internationale) voetbal van vandaag in ons live voetbalcenter.
Programma eredivisie
Stand eredivisie
Statistieken eredivisie
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUMExclusief
Bondscoach Ronald Koeman hoeft geen dagelijkse stress meer: ‘Kans dat ik nog een club ga doen is gering’
Voor Ronald Koeman begint zijn tweede termijn als bondscoach nu écht. Komende week is Frankrijk de eerste tegenstander in de EK-kwalificatie. Met zijn eerste selectie geeft Koeman meteen richting aan. ,,Jonge spelers zoals Simons, Wieffer, die voetballen met een goede uitstraling.’’ Maar een weer fitte Wijnaldum van 32 noemt hij ook ‘belangrijk voor de groep’. -
column
Waarom deze trend op LinkedIn zo irritant is - en wat je beter kan doen
Psycholoog Thijs Launspach is psycholoog en stressexpert en auteur van het boek Fokking druk. Hij verwondert zich over het moderne werken en geeft elke week tips voor meer geluk en minder stress op je werk. Vandaag: humblebragging -
‘Daley Blind komt het dichtst bij Frenkie de Jong in de buurt op gebied van passing en niveau’
Gaat Mats Wieffer debuteren in Oranje? Sipke Hulshoff laat zich gelijk zien op eerste training van Oranje, Ronald Koeman is op zoek naar vastigheden en driehoekjes en de toekomst van Xavi Simons. Etienne Verhoeff neemt dit alles door met Maarten Wijffels in een nieuwe AD Voetbalpodcast. -
PSV-aanvoerder Luuk de Jong over ‘verschrikkelijk’ puntenverlies: ‘Dit doet pijn’
Luuk de Jong was zeer teleurgesteld het puntenverlies van PSV bij Vitesse (1-1). De aanvoerder zag zijn ploeg na een bliksemstart nauwelijks meer in het ritme komen. ,,Dan creëer je gewoon te weinig.” -
Met video
John Heitinga na winst bij debuut als interim-trainer Ajax: ‘Dit resultaat smaakt naar meer’
John Heitinga keek overwegend positief terug op zijn eerste wedstrijd als interim-trainer van Ajax. De beloftentrainer die afgelopen vrijdag werd doorgeschoven naar de hoofdmacht ergerde zich naar eigen zeggen mateloos tijdens de eerste helft, maar zag zijn ploeg na rust afstand nemen van Excelsior (1-4). ,,Als je kijkt waar we vandaan komen, hebben ze het wel goed gedaan.”
-
PREMIUMEnergie
Sluit je nu een jaarcontract af, dan ben je ook komende winter verzekerd van hetzelfde tarief
Deze week maakte Essent bekend dat het weer jaarcontracten aanbiedt. Lange tijd was het door de onzekere energiemarkt niet mogelijk voor consumenten om vaste contracten af te sluiten. Is het verstandig om nu vast te zetten? -
-
-
Sjors Ultee woedend na dramatisch eerste halfuur van Cambuur: ‘Wat we daarna deden, sloeg nergens op’
Trainer Sjors Ultee vindt dat SC Cambuur een wanprestatie heeft geleverd in de uitwedstrijd tegen Excelsior. De hekkensluiter van de Eredivisie stond na 33 minuten al met 4-0 achter. ,,Die doelpunten ontstonden allemaal door fouten die nergens op slaan”, zei Ultee bij ESPN.Leeuwarden, Rotterdam -
PREMIUMGeld & Geluk
Stephanie en zoon Freek: ‘Zijn er 6000 euro per jaar op achteruit gegaan na zijn 18de verjaardag’
Om voor zoon Freek te zorgen, krijgt Stephanie een deel van zijn persoonsgebonden budget. Het geld dat hij met beleggen verdient, zet hij opzij. In deze Mezza-rubriek vragen we lezers naar hun relatie tussen Geld en Geluk.