

- 2' Antoine Griezmann
- 8' Dayot Upamecano
- 21' 88' Kylian Mbappé
Complete afgang voor gehavend en naïef Oranje bij rentree Ronald Koeman
De vooruitzichten waren vooraf al somber, maar de rentree van Ronald Koeman als bondscoach werd niets minder dan een afgang. Een gehavend, maar bovenal naïef en zwak Nederlands elftal werd al voor rust compleet scheel gespeeld tegen Frankrijk in Saint-Denis: 4-0.
De ontluistering schuilt op deze vrijdagavond in Saint-Denis in haast alles. In de donkere, geërgerde blik van Ronald Koeman aan de zijlijn. In de wanhopige oogopslag van keeper Jasper Cillessen. In het speeltuinvoetbal van Kenneth Taylor in de openingsminuten. In het muisstille vak met Oranje-supporters in de hoek van het enorme stadion.
Lees ook:
• Oranje op rapport: spelers en bondscoach ver onder de maat
• Koeman gebruikt onrustige aanloop niet als excuus
• Daley Blind in de ‘club van 100’
• Debuut Geertruida eindigt in mineur
Maar bovenal doet de pure naïviteit van dit Nederlands elftal pijn aan de ogen, zeker voor rust. Haast blind loopt Oranje in de eerste 21 minuten in de opzichtig opgezette val van de Fransen, op een manier die lachwekkend oogt - en die Koeman bij zijn herstart als bondscoach meteen in zijn hemd zet.
,,Ik denk dat het anders kan’’, had Koeman bij zijn aanstelling nog gezegd. Het teleurstellende WK in Qatar, waarin zijn voorganger Louis van Gaal voor een aangepaste en defensieve speelstijl koos, zou onder Koeman géén vervolg krijgen. Linksom of rechtsom ging Oranje weer 4-3-3 spelen, nadrukkelijker uitgaand van eigen kracht. Ja, onderstreepte Koeman, óók tegen de toplanden.
Bekijk de samenvatting.
Maar juist in de eerste EK-kwalificatiewedstrijd tegen vice-wereldkampioen Frankrijk pakt die keuze desastreus uit. Geteisterd door een buikvirus moet het Nederlands elftal aantreden met een gehavende ploeg, zonder roerganger Frenkie de Jong bovendien, maar in de ogen van Koeman is dat geen reden voor grondige tactische aanpassingen.
Ajacied Taylor vervangt De Jong, Feyenoorder Lutsharel Geertruida is de stand-in voor Matthijs de Ligt en PSV’er Xavi Simons vervangt Cody Gakpo op links. Op de ‘probleempositie’ rechtsbuiten, één van de drijfveren van Van Gaal om op het WK zonder vleugelspelers te spelen, keert Ajacied Steven Berghuis terug in zijn oude rol.
Dramatische start
Maar alleszeggend zijn de eerste twee minuten. Oranje begint aan de wedstrijd met een lange fase van balbezit, combinerend en opbouwend in de stijl van wat vroeger ook wel ‘de Hollandse school’ werd genoemd. Maar kalmpjes wachten de Fransen op hun moment, achteloos haast - en in een flits is het meteen raak. Taylor laat zich simpel aftroeven, Kylian Mbappé speelt de bal eenvoudig breed en de doorgelopen Antoine Griezmann kan volledig vrij scoren: 1-0.
Je voelt en ziet aan alles dat Oranje meteen op instorten staat. De twijfel en onzekerheid stralen er vanaf tegen een Frans team vol met topspelers, waaronder een stel watervlugge aanvallers. Al na acht minuten is het weer raak, wanneer Cillessen zich knullig verkijkt op een vrije trap van Griezmann, en Dayot Upamecano eenvoudig scoort: 2-0.
Het patroon is steeds hetzelfde. Het Nederlands elftal krijgt het balbezit in de schoot geworpen, de Fransen spelen sluw en slim op de omschakeling, zoals ze vrijwel altijd doen. Voortdurend liggen de ruimtes open: bij ieder Nederlands balverlies dreigt een tegengoal. Na nog geen 21 minuten volgt exact op die manier de derde treffer, als Frankrijk zich in drie passes door de Oranje-defensie speelt. Mbappé scoort simpel tegenover Cillessen: 3-0.
Slechtste start in ruim een eeuw
Het is de slechtste start van Oranje in een interland sinds 1919, dik een eeuw geleden tegen Zweden, en Koeman kan weinig anders dan ingrijpen. Wout Weghorst vervangt Taylor, het middenveld wordt iets verstevigd en bovenal probeert Oranje de ruimtes kleiner te houden.
Aan de overkant krijgen Georginio Wijnaldum en Memphis Depay nog goede kansen, mede omdat Frankrijk besluit een versnelling terug te schakelen, in de wetenschap dat de wedstrijd allang is beslist. Dat laatste is vooral een meevaller voor Oranje. Na rust heeft de ploeg van Koeman iets meer controle, terwijl de Fransen hun krachten sparen. Toch maakt Mbappé er met zijn tweede van de avond nog 4-0 van. Zelf een eretreffer is Oranje niet gegund, want Depay verprutst in blessuretijd een penalty.
Het excuus van een volle ziekenboeg weegt heus mee, er zijn nog volop kansen om het EK te halen, maar bovenal weet Oranje waar het staat ten opzichte van de echte Europese top. Een realiteitscheck die te denken geeft.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Vraag naar tweedehands dieselauto’s stijgt: dit is de reden
-
Sari van Veenendaal wordt adviseur bij KNVB: ‘Zij weet wat er nodig is om een volgende stap te kunnen zetten’
Oud-keepster Sari van Veenendaal gaat bij de KNVB aan de slag als adviseur vrouwenvoetbal. De 91-voudig international zette vorig jaar zomer een punt achter haar loopbaan. -
PREMIUM
Almere in de ban van mogelijk debuut in eredivisie: ‘Hadden moeiteloos nóg 4000 kaarten kunnen verkopen’
Nog nooit speelde Almere City in de eredivisie. Is het komend seizoen wel zover? Het heeft er flink de schijn van na de 2-0 overwinning van dinsdagavond op FC Emmen. ,,Het kán, promoveren, we geloven het echt.’’ -
Met video
PSV wil Peter Bosz strikken als opvolger van Ruud van Nistelrooij
PSV wil Peter Bosz als nieuwe coach strikken. De ervaren Bosz (59) is de topkandidaat in Eindhoven, al zijn er ook nog andere namen waar PSV op kan mikken. Of het lukt om Bosz te strikken, moet snel blijken.Eindhoven -
Uitlegvideo
Bij een voetbaltransfer gaat er helemaal niet zoveel geld naar de verkopende club: zo zit dat
Als profvoetballers een transfer maken naar een andere voetbalclub, dan gaat het soms over astronomische bedragen. Zo vertrok Virgil van Dijk naar verluidt voor 85 miljoen naar Liverpool. Dat bedrag kwam niet volledig op de bankrekening van de verkopende club terecht. Wie pikt er bij zo’n transfer allemaal een graantje mee?
-
Almere-doelman dankzij bidon held in bizarre penaltyserie tegen VVV: ‘Heeft me zeker geholpen’
Almere, Venlo -
-
-
PREMIUM
Zo ben je de buxusmot te slim af: ‘Timing van de behandeling is cruciaal’
Buxusliefhebbers, let op, de rupsen van de buxusmot zijn al volop aan de vraat. Rond deze tijd verpoppen ze tot mot, met een nieuwe generatie tot gevolg. Ingrijpen is de boodschap! Hoe roep je de plaag een halt toe en houd je je geliefde planten gezond? Tuinexpert Laurence Machiels weet raad: ,,Een feromoonval lokt de mannetjes en kan voorkomen dat de buxusmotten paren.’’ -
PREMIUMMet video
‘Op Tinder staat dat ik aseksueel ben, maar soms beginnen ze alsnog aan me te friemelen’
Ze voelen geen seksuele aantrekkingskracht, doen niet (vaak) aan seks, maar hebben (soms) wel lustgevoelens. Aseksuelen stuiten op veel onbegrip, maar voelen zich wel bevrijd. ,,Alles kan en mag.” Wanneer ben je aseksueel?