De tuchtcommissie haast overbodig dankzij de VAR
De tuchtcommissie betaald voetbal van de KNVB heeft het sinds de aanwezigheid van de VAR een stuk rustiger. Het eerste jaar na de invoering van de VAR lag het aantal zaken nog ongeveer gelijk, zo rond de dertig. ,,Nu zitten nu rond de zeven zaken,“ zegt Mohamed Faouzi, secretaris van de tuchtcommissie.
Delen per e-mail
De tuchtcommissie van de KNVB komt in actie als een speler of club niet akkoord is met een door de aanklager betaald voetbal voorgestelde straf. Een van de weinige keren dat dat in de Eredivisie gebeurde was eind oktober. Adil Auassar van Sparta kreeg in de wedstrijd tegen Heracles Almelo rood voor natrappen. Scheidsrechter Serdar Gözübüyük gaf de kaart op advies van de VAR. De aanklager deed een schikkingsvoorstel van drie wedstrijden schorsing, waarvan één voorwaardelijk. De tuchtcommissie handhaafde die straf uiteindelijk.
Jan Henk van der Velden, voorzitter van de tuchtcommissie, zegt over het aantal afnemende zaken: ,,Het verschil is dat er nu meer beoordelingen hebben plaatsgevonden, onder meer door de VAR met videobeelden. Clubs en spelers denken dan kennelijk: dit is al zo uitgekauwd, ook in de media. We zijn er inmiddels wel van overtuigd dat het een terechte rode kaart is. Er zijn nu meer zeven waardoor er minder doorsijpelt richting ons. Al kan het ook nog steeds zo zijn dat op specifieke onderdelen mensen het toch graag aan ons voorleggen omdat er twijfel over is."
Tijdens de wedstrijd krijgen spelers nu al vaak op de kop van hun trainer van: hoe kun je dat nou doen?
De invoering van de VAR heeft ook gezorgd voor minder zware overtredingen, merkt de tuchtcommissie. Van der Velden: ,,Het heeft absoluut geleid tot een verbetering van het gedrag op het veld. Spelers weten dat ze de pineut zijn als je een elleboogstoot geeft, ook al kijkt de scheidsrechter de andere kant op. Tijdens de wedstrijd krijgen spelers nu al vaak op de kop van hun trainer van: hoe kun je dat nou doen?”
De tuchtcommissie in het betaald voetbal bestaat uit minimaal zeven leden, waarvan ten minste de helft jurist is. De commissie telt verder twee oud-voetballers en één oud-scheidsrechter. De oud-voetballers zijn op dit moment Benjamin van den Broek (onder meer oud-speler van Haarlem, FC Den Bosch en Telstar) en Richard Stolte (onder meer oud-speler van sc Heerenveen, FC Emmen en Fortuna Sittard).
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Feyenoord na verlies tegen AZ: wat te doen met Jørgensen en drie andere knellende kwesties
De thuisnederlaag tegen AZ was voor Feyenoord een realitycheck. De ploeg werd op waarde geklopt door een tegenstander met meer kwaliteit. Vier kwesties die nu, in opnieuw een cruciale week, bij Feyenoord spelen. -
Samenvatting
FC Twente blameert zich en schrijft treurig record
FC Twente heeft zondagmiddag geschiedenis geschreven, maar het was geen record om trots op te zijn. Tegen laagvlieger VVV leed de Enschedese club de vijfde thuisnederlaag op rij (0-1) en dat was voor het eerst in de historie dat de club zo’n zwakke serie neerlegde. -
Elftal van de Week: AZ hofleverancier met maar liefst vijf spelers
Een hoofdrol voor AZ deze week in het Elftal van de Week. Er is plek voor maar liefst vijf spelers van het team van Pascal Jansen, dat gisteren met 2-3 won op bezoek bij Feyenoord. Na AZ is Vitesse goed vertegenwoordigd, de Arnhemmers leveren twee spelers. -
Samenvatting
Van Heertum loodst De Graafschap naar overtuigende zege op FC Volendam, volle buit voor Roda
De Graafschap blijft in de eerste divisie in het spoor van koploper SC Cambuur en Almere City FC. Met de overtuigende 1-4 bij FC Volendam heeft de Doetinchemse club zondagmiddag zijn derde zege op rij geboekt. -
Video
AZ helemaal klaar voor Ajax: ‘Ik zou liegen als ik iets anders zeg’
Calvin Stengs wil er niet omheen draaien. ,,Dit zijn leukere wedstrijden dan tegen de kleinere clubs", zei de aanvaller van AZ na de gewonnen topper tegen Feyenoord (2-3). ,,Ik zou liegen als ik iets anders zeg. Misschien heeft het toch wel een beetje met concentratie te maken. In dit soort wedstrijden, tegen betere tegenstanders en betere spelers, is het extra lekker als je je kwaliteiten kan laten zien.”
-
PREMIUMSamenvatting
Boadu: ‘Mijn ouders zeggen dat ik wat blijer moet kijken in het veld’
Myron Boadu (20) had in 2021 nog niet gescoord, maar in een door hem zo geliefde topper tegen Feyenoord, scoorde hij na rust twee keer: 2-3 winst en de zevende gewonnen topper op rij voor AZ. ,,Mijn ouders zeggen dat ik wat blijer moet kijken in het veld.” -
Rapportcijfers
Martins Indi en Midtsjø laten zich gelden, Senesi heeft offday
Riechedly Bazoer is de belangrijkste man bij het steeds maar weer winnende Vitesse dat bovenin blijft meedoen. In de topper tussen AZ en Feyenoord lieten Bruno Martins Indi en Fredrik Midtsjø zich gelden. Alle drie de spelers kregen een 8. -
Samenvatting
AZ neemt vierde plaats over van Feyenoord dankzij twee goals Boadu in boeiende topper
AZ heeft de vierde plek in de Eredivisie overgenomen van Feyenoord. Door twee goals van Myron Boadu in de tweede helft werd de topper in De Kuip met 2-3 gewonnen.