NAC dankzij Te Vrede naar verdiend gelijkspel
FC Groningen leek op weg naar de broodnodige overwinning, maar door een late treffer van Mitchell te Vrede hield NAC Breda toch nog een punt aan het duel over: 1-1.
Door Sander de Vries
Secondelang zag je hem al wijzen in het strafschopgebied. Daar, precies tussen het centrale verdedigingsduo van NAC Breda in, wilde Mimoun Mahi de bal hebben van Django Warmerdam. De voorzet van de linksback was op maat, maar het was NAC-captain Pablo Marí die de bal in de verre hoek achter zijn eigen doelman werkte: 1-0.
Wat volgde: een zeldzame uitbarsting van vreugde in het stadion, waar de supporters dit seizoen zo vaak tussen hoop en vrees op de tribunes zitten. Vanavond was dat niet anders, in een wedstrijd die weliswaar spannend was, maar bovenal een aaneenschakeling van nervositeit, verkeerde passes, miscommunicaties en onbegrepen acties.
Neem alleen al dat moment, aan het einde van de eerste helft. Woedend waren ze, Samir Memisevic en Sergio Padt, trainer Ernest Faber en de supporters - ja wie eigenlijk niet? Ongehinderd mocht Lucas Schoofs doorlopen richting het doel van Groningen, maar doordat de middenvelder van NAC de bal niet goed raakte bleef Groningen een tegentreffer bespaard. Meteen na rust: een identieke situatie, maar nu redde Padt op een schot van Thierry Ambrose.
Het waren collectieve schreeuwen van schrik, van angst, van wanhoop misschien ook wel. Wat stond de druk er vanvond vol op voor FC Groningen, verkerend in de wetenschap dat een nederlaag de club in degradatiezorgen zou duwen. Zeker met het oog op het zware programma van de komende weken, móest het duel met NAC simpelweg worden gewonnen.
Mooi om te zien is wel dat de achterban in Groningen zich in sportief donkere dagen massaal achter de club schaart. Vol hing de noordelijke stad afgelopen week met aanmoedigende spandoeken en posters, om vrijdagavond vooral naar het stadion te gaan. De strekking: het is nu of nooit. En ja, sinds lange tijd zat het weer eens goed vol in Groningen - al was dat natuurlijk ook een gevolg van de ruim 6000 kaarten die door de club waren weggegeven. 'Crisis ten top, kaarten voor nop', deelden de supporters met een spandoek dan ook een vileine sneer uit.
Voorlopig is die crisis nog niet bezworen voor de ploeg van Ernest Faber. Lang was de eerste thuisoverwinning voor Groningen dit kalenderjaar in zicht, tot Mitchell te Vrede met een knappe rebound vlak voor tijd anders besliste: 1-1.
Einde tweede helft!
De gelijkmaker is van Mitchell te Vrede. Het is een klein jubileum, want zijn 25ste treffer in de Eredivisie.
GOAL! 1-1 NAC! Doelpunt Mitchell te Vrede. Padt keert het schot van Te Vrede, maar de keeper heeft geen antwoord op de rebound.
Weer het aluminium voor FC Groningen! Doan is de schutter, na een knappe actie van Mahi op de achterlijn. Pech voor de thuisploeg. NAC mag blijven hopen op een puntje.
Gele kaart Rai Vloet
Lucas Schoofs wordt vervangen door Rai Vloet
Hrustic haalt uit van buiten de zestien, maar zijn schot gaat via Marí. De bal belandt op de paal.
NAC-aanvoerder Pablo Marí schiet in eigen duel. Hij is pas de tweede captain de dat overkomt dit seizoen. Op 5 november 2017 betekende het eigen doelpunt van FC Twente-aanvoerder Stefan Thesker de winnende 4-3 voor PSV.
Thierry Ambrose wordt vervangen door Paolo Fernandes
Thomas Agyepong wordt vervangen door Umar Sadiq
GOAL! 1-0 Groningen! Eigen doelpunt Marí. Na een voorzet van Warmerdam op Mahi probeert Marí weg te werken. Maar de NAC-aanvoerder werkt de bal ongelukkig in het eigen doel.
Warmerdam legt af op Bacuna, die vanaf 20 meter schiet. Zijn schot komt door het midden en recht af op Bertrams.
NAC heeft in de tweede helft het initiatief overgenomen van Groningen en is ook wat gevaarlijker.
Mahi probeert het van bijna 25 meter. Zijn schot mist kracht en kan Bertrams niet verrassen.
Jesper Drost wordt vervangen door Ajdin Hrustic
Drost schiet vanaf de zestien, maar Bertrams brengt redding.
Agyepong is vanuit het niets weg, maar Padt komt goed uit zijn doel en brengt redding.
Twee indraaiende corners van Groningen achter elkaar, maar de beslissende tik ontbreekt.
Tweede helft begonnen
Van alle teams in de eredivisie dit seizoen heeft alleen VVV (9) minder doelpunten in de eerste helft gemaakt dan NAC Breda (10).
FC Groningen kwam in slechts 4 van zijn 13 thuisduels in dit eredivisie-seizoen vóór rust te scoren. In 3 van zijn laatste 4 thuiswedstrijden viel in de eerste helft geen enkel doelpunt.
Einde eerste helft
Tot nu toe een matige wedstrijd in Groningen, waar de thuisploeg niet kan overtuigen. De beginfase was voor FC Groningen, maar tegen de rust werd NAC wat sterker.
Agyepong probeert het van afstand. Zijn schot gaat rakelings langs de lat.
Schoofs kan alleen op keeper Padt af, maar de NAC-middenvelder raakt de bal verkeerd. Via zijn knie komt de bal bij Padt. Hier had Schoofs meer mee moeten doen.
El Allouchi plaatst de bal in de hoek, maar Padt brengt redding. In de rebound komt Te Vrede uit een moeilijk hoe ook niet tot scoren.
Scherpe voorzet van Mahi, maar Van Weert kan net niet bij de bal.
Na een halfuur spelen is het nog geen opwindende wedstrijd. Groningen heeft het initiatief, maar durft niet vol op de aanval te spelen. NAC wacht af en gokt op de snelle counter.
Bij een corner komt Ambrose bij de tweede paal aan de bal. Hij heeft wat ruimte, maar heeft te veel tijd nodig om tot een schot te komen. Groningen werkt uiteindelijk weg.
Prima aanval van NAC. García speelt scherp in, Memisevic tikt de bal onbewust net naast het Groningse doel. Hier komt Groningen goed weg. De corner is ook niet gevaarlijk.
Drost probeert het van ruim 20 meter, maar zijn schot gaat hoog naast.
Ambrose gaat binnen de zestien liggen. Higler vindt het geen penalty. De spelers van NAC protesteren ook niet of nauwelijks.
Schoofs verdedigt slecht en risicovol uit, Mahi profiteert. De spits pikt de bal op en haalt hard uit. Zijn knal spat uiteen op de paal. Hier komt Schoofs goed weg.
In de beginfase zet Groningen zoals verwacht NAC onder druk. Tot nu toe heeft dat niet tot kansen geleid.
Aftrap eerste helft!
Umar Sadiq zit opnieuw op de bank bij NAC. De Nigeriaan scoorde twee keer in drie invalbeurten. Drie spelers hebben dit seizoen gemiddeld minder dan 100 minuten nodig om te scoren in de eredivisie: Sadiq (27), Nick Venema van FC Utrecht (34) en Robin van Persie van Feyenoord (64).
NAC won dit seizoen slechts 1 van zijn 12 eredivisieduels buiten Breda. Dat was nota bene op bezoek bij landskampioen Feyenoord (0-2 op 23 september). De ploeg is sindsdien 9 uitduels zonder winst (W0-G4-V5).
NAC Breda maakte samen met PSV de minste overtredingen dit seizoen (255), maar kreeg wel de meeste gele kaarten (53).
FC Groningen won geen van zijn laatste 6 eredivisiewedstrijden sinds de 4-0 zege op Sparta op 24 december (W0-G4-V2). Van januari tot april 2017 had Groningen voor het laatst een langere reeks zonder overwinning (10, W0-G7-V3).
De kansloze exercitie tegen AZ (1-3-nederlaag) is niet zonder gevolgen gebleven. Arno Verschueren, Bart Meijers en Rai Vloet hebben bij NAC allemaal hun basisplaats moeten inleveren. Het trio wordt vrijdag in Groningen afgelost door Fabian Sporkslede, Pablo Marí en Thomas Agyepong.
Voor de vierde competitiewedstrijd op een rij heeft NAC een geschorste speler in de gelederen. Na Bart Meijers (Heracles), Arno Verschueren (Excelsior) en Pablo Marí (AZ) mist deze keer Giovanni Korte het treffen in Groningen. Karol Mets, Manu García en Rai Vloet staan op scherp: bij een gele kaart tegen de Trots van het Noorden zijn zij er volgende weekend niet bij, als NAC thuis speelt tegen Feyenoord.
Groningen-trainer Ernest Faber kan niet beschikken over de geschorste Deyovaisio Zeefuik. Daarom schuift Mike te Wierik van het centrum naar de rechtsbackplek. Tegenover de absentie van Zeefuik staat dat Django Warmerdam weer volledig wedstrijdfit is. FC Groningen speelt het cruciale duel met NAC (vier punten minder, twee plaatsen lager) voor een nagenoeg uitverkocht stadion
Opstelling NAC:
Opstelling FC Groningen:
Welkom bij het liveblog van AD Sportwereld. Vanavond volgen we degradatiestrijd van NAC in het duel bij FC Groningen, dat ook nog niet zonder zorgen is. Mis niets op AD.nl!
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Oranje-rentree of trouwen in Amerika: Vincent Janssen staat mogelijk voor lastige keuze
Louis van Gaal zoekt voor Oranje naar een balvast aanspeelpunt in de spits. In de zoektocht is een oude bekende terug in beeld gekomen: Vincent Janssen van het Mexicaanse Monterrey. -
PREMIUM
Jetro Willems: ‘Ik heb de nummers van de mensen die het voor het zeggen hebben bij PSV’
Voormalig PSV-linksback Jetro Willems (28) overwon een zware knieblessure en zit voor zijn gevoel weer nagenoeg op zijn oude niveau. De tweevoudig kampioen ziet na een degradatie in Fürth een terugkeer in de eredivisie zitten. ,,Ik heb de nummers van de mensen die het bij PSV voor het zeggen hebben.” -
Excelsior elimineert Roda JC na slijtageslag en houdt promotiedroom in leven
Excelsior mag na 120 slopende minuten voetbal nog altijd dromen van promotie naar de eredivisie. In een bij vlagen grimmige clash met Roda JC wonnen de Rotterdammers met 0-2, waardoor het zich op kan maken voor de halve finales tegen de nummer zestien van de eredivisie. -
PREMIUM
‘Ook Willem II en PEC Zwolle zullen merken dat je succes echt niet kunt kopen’
Willem II, PEC Zwolle en misschien ook Heracles spelen komend seizoen in de Keuken Kampioen Divisie. De missie, ongetwijfeld: in 2023 promoveren. Maar hoe doe je dat als gerenommeerde eredivisieclub? En: is zo’n pijlsnelle rentree wel realistisch? -
Getest: Dit is de beste inbouw-combimagnetron
Wat is de beste inbouw-combimagnetron? En welke heeft de beste prijs-kwaliteitverhouding? De Consumentenbond geeft antwoord.
-
Voetbalpodcast | ‘Ten Hag heeft Ajax klaargemaakt voor internationale maatstaven’
De competitie is voor de meeste clubs ten einde. Roger Schmidt en Erik ten Hag hebben de deur bij PSV en Ajax dichtgetrokken. Maar wat is de eindafrekening? En paniek in Almelo. Frank Wormuth is vlak voor de play-offs met Excelsior ontslagen. Tot onbegrip van Maarten Wijffels in de AD Voetbalpodcast. Hij bespreekt het met Etienne Verhoeff. -
PREMIUMGeld & Geluk
Astrid kwam met niets uit scheiding: ‘Kon binnen jaar auto van 15.000 euro kopen’
In deze rubriek vragen we lezers naar hun relatie tussen geld en geluk. Astrid wil dat haar kinderen elke week één euro sparen. ,,Zo lief: toen hun oma via WhatsApp was opgelicht, haalden ze hun spaarpot leeg.” -
PREMIUM
Rookmelder is vanaf 1 juli verplicht op élke woonlaag: hier moet je op letten
Waar rook is, is behalve vuur hopelijk ook een brandmelder. Op elke verdieping van het huis, want dat moet vanaf 1 juli in álle Nederlandse woningen.