China wil meer weten van het geheim van Nederland
Slechts 30 landen wisten afgelopen twee weken één of meerdere medailles te winnen op de Olympische Spelen in Pyeongchang, Nederland veroverde er 20 en eindigt als vijfde op de medaillespiegel, boven allerlei grootmachten in de sport als Frankrijk, Japan, Rusland en het gastland Zuid-Korea.
Door Rik Spekenbrink
Vaak volgt daarna het zinnetje ‘En dat voor zo’n klein land zonder bergen en sneeuw’. Maar met een echte schaatscultuur en de meeste overdekte ijsbanen ter wereld is het succes van Nederland ook wel weer snel te verklaren. Daarbij: op een ranglijst van medailles per inwoner, aangevoerd door Liechtenstein (1 brons), zou Nederland als zesde eindigen. Noorwegen heeft net iets meer dan 5 miljoen inwoners en gaat met 38 plakken naar huis. Baas boven baas.
Al snel na Sotsji, vier jaar geleden, wist iedereen zeker: zo mooi wordt het nooit meer. Die 24 medailles, het was een aaneenschakeling van succes, alles viel de goede kant op, concurrenten gaven niet thuis. Nu in Zuid-Korea zijn het er inderdaad 4 minder, maar het zijn na Sotsji nog steeds veruit de beste Winterspelen ooit van Nederland. Sotsji was geen incident. Als het Nederlandse systeem van commercieel schaatsen overeind blijft, wat door een aantal stoppende hoofdsponsoren geen zekerheid is, is er geen aanleiding om voor Peking 2022 lager in te zetten.
Aan goud, acht stuks, heeft Nederland ten opzichte van Sotsji niets ingeleverd. In het schaatsen werden minder medailles behaald (toen 23, nu 16), maar met shorttrack (toen 1, nu 4) erbij kun je juist zeggen dat TeamNL minder van één sport afhankelijk is.
Het succes van Nederland maakte andere landen, als altijd jaloers en nieuwsgierig. Chef de mission Jeroen Bijl vertelde vanochtend dat een Chinese delegatie binnenkort wil komen kijken naar de geheimen van ons land. China, 1,4 miljard inwoners – 1 maal goud, kan zomaar het volgende land zijn met een Nederlandse schaatscoach. Japan, Canada en Zuid-Korea gingen er afgelopen weken met een aantal medailles van door die in Sotsji nog voor Nederland waren. Het doet de sport alleen maar goed.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Irene Schouten rijdt Ard Schenk uit de boeken: ‘Wat maakt dat in godsnaam nog uit als je 77 bent?’
Vol bewondering zag Ard Schenk hoe Irene Schouten zijn record van beste winterolympiër tijdens één Olympische Spelen uit de boeken reed. Die titel doet hem weinig, maar de schaatslegende heeft vooral advies voor de Koningin van de Spelen. ,,Het leven zal nooit meer zo zijn als voor die tijd.” -
Vice-voorzitter IOC wil Russen en Belarussen weren van Olympische Spelen in Parijs
Sporters uit Rusland en Belarus mogen wat Craig Reedie, vice-voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité (IOC), betreft over twee jaar niet meedoen aan de Olympische Spelen aan Parijs. De bestuurder zegt dat tegen Britse media. -
Geen plakken voor Nederland
Oekraïne aan kop medaillespiegel na dag één Paralympische Spelen
Oekraïne heeft op de eerste dag van de Paralympische Spelen in Peking de leiding genomen in het medailleklassement. De ploeg pakte zeven medailles, allemaal bij de biatlon, waarvan drie gouden. -
Is zout nou wel of niet slecht voor je bloeddruk?
Over de hoeveelheid keukenzout die we gebruiken, is veel te doen. Toch heeft zout ook belangrijke functies, zegt voedingsdeskundige Karine Hoenderdos. In deze rubriek beantwoordt ons panel aan deskundigen elke week een lezersvraag over voeding, gezondheid of relaties. -
PREMIUM
Verheijen ziet geen gemiste kans op goud en blikt terug op relletje met Nils van der Poel
Ondanks het feit dat Nederland bij de Winterspelen in Peking het doel - ‘richting de 20 medailles’ – net niet haalde, was Carl Verheijen een ‘trotse chef de mission’.
-
PREMIUM
Met deze bomen heb je snel een koeler terras
De beste remedie tegen een hete zomer? Onze tuinexpert Laurence Machiels weet raad: plant nu nog bomen! Afhankelijk van de grootte van je tuin, legt ze uit welke bomen het best tot hun recht komen en welke genoeg (maar ook niet te veel) schaduw geven. ,,Strooi een mulchlaag van compost of bladaarde onder de boom, dat houdt de verdamping tegen.’’ -
-
-
Video
Irene Schouten vlaggendrager bij sluitingsceremonie: ‘Keuze tussen haar en Suzanne Schulting was eigenlijk niet te doen’
Irene Schouten is morgenmiddag de vlaggendrager bij de sluitingsceremonie van de Winterspelen. Dat maakte chef de mission Carl Verheijen vanmiddag bekend in Peking. -
Dit zijn de addertjes onder het gras van private lease
Ooit was er geen hond in geïnteresseerd, maar inmiddels is private lease niet meer weg te denken uit het Nederlandse autolandschap. Autorijden zonder zorgen over restwaarde, inruil of onderhoud en met een maandbedrag waardoor je precies weet waar je aan toe bent. Maar er zitten addertjes onder het gras.