Kabinet onder druk om Nederland wat lucht te geven
Scholieren op de middelbare school mogen zich verheugen op goed nieuws dinsdagavond. Maar verder heeft het kabinet weinig prettige tijdingen te brengen.
Delen per e-mail
Het kabinet had gezegd dat de avondklok de eerste coronamaatregel was die weer geschrapt zou worden als het aantal besmettingen dat toeliet. Maar nu kiest het kabinet toch voor het onderwijs. Door de middelbare scholen volgende week weer te openen zal het aantal besmettingen onherroepelijk verder oplopen, hebben de deskundigen van het OMT al becijferd. Door de avondklok nog even in stand te houden, hoopt het kabinet dat dat aantal toch binnen de perken blijft.
En zo laveert het kabinet verder tussen alle tegenvallers door in de aanhoudende coronacrisis. Het aantal besmettingen loopt al weer een paar dagen op. Gisteren meldde het RIVM ruim 4700 nieuwe besmettingen. Dat is volgens minister Hugo de Jonge (Volksgezondheid) nog niet alarmerend. Maar de derde golf komt er aan, zei hij vrijdag. ,,We weten alleen niet wanneer en hoe.’’ Eventuele versoepelingen kunnen daarom slechts ‘stapje voor stapje’. ,,Als we te grote stappen zetten, krijgen we over een maand spijt.’’
Weinig positief nieuws
De Jonge en premier Mark Rutte hebben morgenavond op de persconferentie dan ook weinig positief nieuws te melden. Het overgrote deel van de huidige coronamaatregelen wordt verlengd na 2 maart. Dus dichte horeca, dichte winkels, zo veel mogelijk thuiswerken en minimaal bezoek thuis.
Luister naar onze podcast Politiek Dichtbij:
Maar Rutte en De Jonge weten ook dat de spankracht van de samenleving afneemt. Uit een peiling van onderzoeksbureau I&O bleek vorige week dat het aantal Nederlanders dat de lockdown wil versoepelen in drie weken tijd is verdubbeld van 21 naar 45 procent. Bijna een op de tien Nederlanders vindt dat de maatregelen helemaal moeten worden losgelaten.
Vakministers krijgen de ene na de andere belangenorganisatie over de vloer die aandacht vraagt voor de problemen onder hun achterban. Zo klaagden de middelbare scholen vorige week over de leerachterstanden en het toenemende aantal jongeren dat kampt met neerslachtigheid.
Kopje onder
Winkeliers geven aan dat zeven op de tien kopje onder dreigen te gaan. Horeca-ondernemers komen niet met bemoedigender cijfers. ,,We zijn er allemaal helemaal klaar mee’’, zei Rutte afgelopen weekend over de coronamaatregelen. ,,En zodra het kan, gaan de regels echt overboord.’’
Alleen: het kan nog niet. En dus moeten Rutte en De Jonge weer vragen om geduld van de samenleving. Ter bemoediging komen er al wel een aantal versoepelingen, als een lichtje dat het kabinet biedt in de duisternis.
Dinsdagochtend komt het kabinet nog één keer voltallig bij elkaar om de laatste knopen door te hakken. Behalve dat de middelbare scholen weer opengaan, mogen mogelijk ook de kappers weer de deuren openen, net als het middelbaar beroepsonderwijs. En misschien ook dat winkels klanten mogen ontvangen op afspraak. Zeker is dat allemaal nog niet en als het gebeurt ook slechts mondjesmaat, waarschuwen bronnen rond het kabinet.
Een ander lichtje dat het kabinet wil aandoen, is het vanaf april weer mondjesmaat toestaan van publiek in theaters, stadions en bij congressen. Met sneltests kunnen bezoekers dan aan de deur worden gecontroleerd of ze coronavrij zijn.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
VIDEO
Middelbare scholen weer open vanaf 2 maart, kappers mogelijk ook
Scholieren op de middelbare school kunnen vanaf volgende week weer naar de les. Dat heeft het kabinet vanmiddag besproken tijdens een overleg op het Catshuis. Bijna alle andere coronamaatregelen zullen echter worden verlengd na 2 maart, inclusief de avondklok. -
PREMIUMCOLUMN
Anonieme smaadpraat over Kamervoorzitter Arib is laf en laag
Özcan Akyol schrijft drie keer per week over wat hem bezighoudt. -
PREMIUM
Selfies met Baudet vanachter een plastic scherm: ‘Voor de duidelijkheid: ik ga mij niet laten vaccineren’
De coronasceptische Thierry Baudet is de enige lijsttrekker die dag na dag de straat op gaat in de verkiezingscampagne, zoals vandaag in Harderwijk. En passant trekt hij vast de betrouwbaarheid van de verkiezingen in twijfel. -
Kamer beducht voor zakkenvullende ‘bijlescowboys’
Het kabinet moet voorkomen dat commerciële bijlesbureaus aan de haal gaan met de pot van 8,5 miljard euro om onderwijsachterstanden door corona weg te werken. Een deel van de Tweede Kamer vreest dat het geld in de zakken belandt van particulieren die hun ogen begerig op de nieuwe subsidie hebben laten vallen. -
PREMIUM
AstraZeneca en zijn vaccin: hoe één farmaceut heel Europa tot waanzin drijft
Farmaceut AstraZeneca drijft Europa met zijn coronavaccin tot waanzin. Waarom krijgen wij veel minder vaccins dan de Britten? Hoeveel vaccins zijn er vanuit Leiden naar Engeland verscheept? En wat valt Europa zélf te verwijten? Morgen moet het bedrijf op het matje komen bij het Europees Parlement.
-
Kamer komt terug van reces voor debat over avondklok
De Tweede Kamer komt waarschijnlijk morgen terug van reces om te debatteren over de avondklok. Ook de Eerste Kamer is gevraagd snel bijeen te komen, bronnen denken dat dit vrijdag wordt. -
Rutte wil brede coalitie met ‘redelijke partijen’
VVD-lijsttrekker Mark Rutte neemt vandaag in een brief op zijn partijsite vast een voorschot op de verkiezingsuitslag. Hij wil graag weer premier zijn, nu van een brede coalitie met ‘redelijke partijen’. Recentelijk sloot hij een kabinet met PVV en FvD uit. -
Kappers dolblij met zicht op opening: ‘Dit is hét lichtpuntje’
Uit het Catshuis kwam vanavond hét lichtpuntje waar kappers in heel Nederland op zaten te wachten: het kan zomaar dat ze gauw weer aan de slag kunnen. Dinsdag horen ze of de deuren op 2 maart weer open kunnen, tegelijk met de middelbare scholen. Het nieuws zorgt nu al voor dolblije kappers én klanten.