Komende weken nog 2000 extra plekken nodig voor asielzoekers
De komende ruim twee weken moeten er tweeduizend extra plekken gevonden worden voor de noodopvang van asielzoekers. Mogelijk blijven enkele crisisnoodopvanglocaties langer open. In dat geval komt het tekort op 1 april uit op duizend plaatsen.
Dat is maandag gebleken tijdens een digitaal overleg van staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel) met de 25 burgemeesters van het Veiligheidsberaad, zegt beraadsvoorzitter Hubert Bruls, tevens burgemeester van Nijmegen.
,,Er zijn eigenlijk zo’n 60.000 structurele plaatsen voor asielzoekers nodig in Nederland. Maar structurele opvang is nog niet geregeld. Het is dus duidelijk dat noodopvang nog steeds onontkoombaar is”, aldus Bruls. De veiligheidsregio’s gaan dat in het voorjaar niet meer regelen en dragen hun taak over aan de zogenoemde provinciale regietafels, die dan samen met gemeenten moeten zoeken naar plaatsen voor asielzoekers. ,,Het was nooit de taak van veiligheidsregio’s. We hebben het gedaan omdat er crisis was, maar nu is het echt genoeg.”
Grote stroom
Naar verwachting arriveert er in het voorjaar weer een grote stroom asielzoekers in Nederland. Tegelijkertijd zouden veel crisisnoodopvanglocaties gaan sluiten, omdat de gebouwen weer voor andere doeleinden nodig zijn. Nu de nood nog steeds hoog is, hebben veel gemeenten alsnog besloten de crisisnoodopvang langer open te houden, bleek tijdens het beraad. Minimaal tot 1 juli, aldus een woordvoerder van de staatssecretaris. Gehoopt wordt dat er nog meer noodopvanglocaties open kunnen blijven. Als dat gebeurt zijn er nog duizend plekken extra nodig.
Sommige gemeenten hebben nog wel plaats in hun noodopvangcentra, zegt Bruls. Maar die plekken worden soms niet opgevuld omdat een gemeente bijvoorbeeld geen alleenreizende mannen wil opvangen uit vrees voor overlast. ,,Dat mag en dat kan niet”, vindt Bruls. ,,Het is ook niet solidair met andere gemeenten die wel voor iedere vluchteling plaats maken.”
In Bruls’ eigen gemeente Nijmegen gaat half april een noodopvang open voor 1200 mensen. De gemeente rekent er op dat daar met name alleenreizende mannen terecht zullen komen.
Cruiseschip bij Velsen
Eerder vandaag meldde RTL Nieuws nog dat er als er niets gebeurt aan het einde van de maand bijna vierduizend opvangplekken te weinig zouden zijn. Die cijfers gingen voor het overleg van vanavond rond onder de burgemeesters van het Veiligheidsberaad.
In de stukken waarover RTL NIeuws schreef, werd bovendien nog geen rekening gehouden met de mogelijke sluiting van het cruiseschip bij Velsen. Daardoor kan het tekort met nog eens duizend plekken oplopen. De gemeenteraad in Velsen zal binnenkort besluiten of het cruiseschip daadwerkelijk weg moet.
Zo’n 60 procent van de inwoners van Velsen-Noord zou tegen een verlenging van de termijn zijn, schreef NH Nieuws eerder. De verwachting is dan ook dat de gemeenteraad in Velsen het voorstel van de burgemeester zal steunen, waardoor het cruiseschip half april moet vertrekken.
Hoe werkt de asielprocedure in Nederland? Arda Kaya zoekt het voor je uit (video):
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Alle reacties op een rij: ‘Nieuwe leider lost probleem CDA niet op’
De regeringspartijen stevenen af op een fors verlies bij de Statenverkiezingen. Vooral bij het CDA hakken de forse minnen er flink in. ,,Dit is een enorme shock.” -
PREMIUM
Campagneleider Derk Boswijk weet dat CDA niet gaat winnen: ‘We gaan voor 2025’
Het CDA ging de verkiezingen in met één gedachte: de partij zou voor de vijfde keer op rij verliezen bij de Provinciale Statenverkiezingen. Toch is campagneleider en Kamerlid Derk Boswijk niet stuk te krijgen. -
PREMIUMEnergie1
Sluit je nu een jaarcontract af, dan ben je ook komende winter verzekerd van hetzelfde tarief
Deze week maakte Essent bekend dat het weer jaarcontracten aanbiedt. Lange tijd was het door de onzekere energiemarkt niet mogelijk voor consumenten om vaste contracten af te sluiten. Is het verstandig om nu vast te zetten? -
PREMIUM
'Meiden mogen later net zo van seks genieten als jongens’
Tijdens de Week van de Lentekriebels, die vandaag op basisscholen begint, horen oudere leerlingen nu ook alles over, jawel, de clitoris. Want die is net zo belangrijk als de piemel, stelt Elsbeth Reitzema. -
column
Waarom deze trend op LinkedIn zo irritant is - en wat je beter kan doen
Psycholoog Thijs Launspach is psycholoog en stressexpert en auteur van het boek Fokking druk. Hij verwondert zich over het moderne werken en geeft elke week tips voor meer geluk en minder stress op je werk. Vandaag: humblebragging
-
Uber-klokkenluider: Geheime belastingdeal met Nederland was ‘sweet’
Via een ‘warme, gezellige relatie’ heeft de Belastingdienst het vervoersbedrijf Uber actief geholpen belasting te ontwijken. Daardoor zou Uber in ons land slechts 0,25 procent over een groot deel van zijn winstbelasting hoeven betalen. -
-
-
PREMIUM
Wordt het opnieuw rustig bij de stemhokjes? ‘CDA en VVD profiteren bij lage opkomst’
Na de historisch lage opkomst bij de gemeenteraadsverkiezingen vorig jaar leven er opnieuw zorgen dat de stemhokjes leeg blijven tijdens de Provinciale Statenverkiezingen. Zijn deze zorgen terecht? -
PREMIUM
Zelfs CDA'ers snappen dat Tubbergen massaal op BBB stemt: ‘Dictaten werken hier gewoon niet’
Nergens is de BBB zo populair als in Tubbergen: één van de veiligste en welvarendste gemeenten ven Nederland en tot voor kort ook het ultieme CDA-bolwerk. Zelfs aanhangers van die partij begrijpen de redenen achter de aardverschuiving. „Landelijk is het gewoon bagger.”Tubbergen