‘Maak verspreiden gemanipuleerde naaktbeelden strafbaar’
Gemanipuleerde naaktfoto’s en filmpjes verspreiden zonder toestemming van degene die in beeld is moet ‘zo snel mogelijk’ strafbaar worden. Met dat voorstel komen CDA en GroenLinks vandaag bij het debat over de justitiebegroting. Volgens de partijen is er nu nog geen juridische mogelijkheid om verspreiders van dergelijke nepfilmpjes, die vaak echte schade berokkenen aan de slachtoffers, aan te pakken.
Delen per e-mail
Het gaat om zogeheten DeepNudes, een variant op DeepFakes. In die video’s laat speciale software mensen dingen zeggen of doen die in werkelijkheid nooit zijn gebeurd. DeepNudes doen iets soortgelijks, maar de software ‘kleedt’ degene uit die op een foto staat. Zo kan een beroemdheid ook plots in een pornofilm opduiken – een bekend hoofd op een ander, naakt, lichaam – zonder ooit zelf op de set te zijn geweest.
DeepNudes zijn vrijwel alleen gericht op vrouwen, vertelt GroenLinks-Kamerlid Kathalijne Buitenweg en zijn ‘levensechter dan het ouderwetse knip-en-plakwerk’. ,,In die apps kun je foto’s alleen maar in naakte vrouwen veranderen, zelfs als je een foto van een man uploadt. Het gaat om het ontkleden, intimideren en vernederen van vrouwen.” Aan het verspreiden van de plaatjes en filmpjes is nu nauwelijks iets te doen. En als ze eenmaal online staan, zijn ze daar moeilijk weg te krijgen.
Wraakporno
CDA-Kamerlid Madeleine van Toorenburg vergelijkt het met wraakporno, waarin bijvoorbeeld een boze ex een seksfilmpje of naaktfoto online zet. Sinds begin dit jaar is dat strafbaar. ,,DeepNudes zijn een nieuwe loot aan die stam en heeft dezelfde ernst als wraakporno. Je gooit iemands goede naam ten grabbel. Dat zijn geen onschuldige grapjes.”
Ze maakt zich zorgen over pubers die hiervan het slachtoffer kunnen worden. ,,Zij zijn kwetsbaar en kunnen door de impact van zo’n nepfilmpje omver geduwd worden. Straffeloos. Terwijl ze er niet eens echt in zitten.” Volgens haar moer er ‘specifieke aandacht’ komen voor deze nepnaaktfilmpjes in het strafrecht. ,,De digitale ontwikkelingen gaan snel, het wetboek van strafrecht hobbelt daar achteraan.”
Strafrecht loopt achter
Volgens Buitenweg loopt het strafrecht nog achter op de ontwikkelingen in ‘de digitale wereld’. ,,Daar moeten we meer werk van maken. Dat kan niet wachten.” De twee Kamerleden willen dat minister Ferd Grapperhaus van Justitie en Veiligheid werk maakt van strafbaarstelling.
Ook willen zowel Buitenweg als Van Toorenburg dat er wordt nagedacht over het reguleren van alle gemanipuleerde filmpjes, de DeepFakes. Die kunnen een potentieel ontwrichtend effect hebben op de democratische rechtstaat, omdat informatie niet meer wordt vertrouwd, maar ook onterecht kan worden afgedaan als nep. Buitenweg: ,,Het moet volstrekt helder en zichtbaar zijn dat zo’n filmpje niet echt is.”
Het wordt steeds makkelijker om video’s te maken waarin een levensecht lijkend persoon iets vertelt wat in werkelijkheid nooit is gezegd:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
TOESLAGENAFFAIRE VVD-minister Eric Wiebes vertrekt per direct uit demissionair kabinet: ‘Ik voel mij zwaar medeverantwoordelijk’
VVD-minister Eric Wiebes (Economische Zaken en Klimaat) vertrekt per direct uit het kabinet. Hij gaat niet demissionair door, zoals de rest van de ministersploeg. Wiebes was in het vorige kabinet als staatssecretaris van Financiën verantwoordelijk voor de Belastingdienst, die zwaar de fout in ging met de toeslagenaffaire. -
Basisscholen en kinderopvang blijven dicht tot 8 februari
De basisscholen en de kinderopvangcentra blijven dicht tot 8 februari, en gaan dus niet eerder open. Dat heeft het kabinet zojuist bekendgemaakt. Het Outbreak Management Team (OMT) adviseerde tegen de vervroegde opening, omdat de huidige situatie het niet toelaat. Dat advies wordt overgenomen. -
Update Dit programma kan van elke foto een naaktfoto maken: ‘Angstaanjagend’
Een nieuw programma dat het mogelijk maakt om van elke foto een naaktfoto te maken zorgt voor ophef op het internet. De app DeepNude is gebaseerd op deepfake-technologie, die al eerder voor verwarring zorgde in neppe pornovideo's en bij nepuitspraken van prominente personen. -
OMT adviseert tegen openen basisscholen op 25 januari
De basisscholen en de kinderopvangcentra kunnen het best voorlopig dicht blijven. Een opening op 25 januari, zoals het kabinet overweegt, is niet verstandig. Dat staat in een advies van het Outbreak Management Team (OMT) aan het kabinet, bevestigen ingewijden na berichtgeving door de NOS. -
Peiling: val kabinet-Rutte III maakt electoraal weinig uit
Na het besluit van het kabinet-Rutte III om af te treden vanwege de toeslagenaffaire zijn de electorale verhoudingen nauwelijks veranderd. De vier partijen die in de regering zaten, komen echter wel steeds dichter bij een meerderheid van 76 zetels, meldt opiniepeiler Maurice de Hond zondag.
-
PREMIUM
Kabinet betaalt letterlijk hoge prijs voor toeslagenrapport: 1,3 miljard euro erbij
Het demissionaire kabinet trekt vanwege de toeslagenaffaire nog even flink de portemonnee. Alleen al de compensatie voor slachtoffers kost dit jaar 900 miljoen euro extra. Door extra uitgaven aan royalere informatieverstrekking en betere dienstverlening bedraagt het totale prijskaartje voor dit jaar 1,3 miljard euro. -
Kabinet stapt eensgezind op: 'We moesten een daad stellen’
Het kabinet stapt op vanwege de toeslagenaffaire en zal demissionair verder gaan. De coalitie neemt gezamenlijk de politieke verantwoordelijkheid voor het drama waarbij duizenden ouders gedupeerd zijn. De aanpak van de coronacrisis moet wel gewoon doorgaan, vinden de ministers. -
'Probeer zo snel mogelijk zo laag mogelijk te komen, verleng de lockdown én neem extra maatregelen’
Nieuwe lockdownmaatregelen als een avondklok en bezoekrestricties moeten de Britse mutant onder de duim helpen houden. Uit studies die RIVM-directeur Jaap van Dissel vanmiddag aan de Tweede Kamer laat zien, blijkt dat striktere blijf thuis-regels de reproductiewaarde met gemiddeld zo’n tien tot vijftien procent kunnen drukken. De ‘new kid in town’ bedreigt het positieve beeld.