Tweede Kamer: geen Turks doodstrafreferendum in Nederland
De Tweede Kamer wil voorkomen dat in Nederland kan worden gestemd bij het Turkse referendum over herinvoering van de doodstraf.
Een ruime meerderheid van de Kamer schaarde zich achter een motie van Joël Voordewind (ChristenUnie) en Renske Leijten (SP). Daarin wordt de regering opgeroepen er alles aan doet om te voorkomen dat ook in Nederland kan worden gestemd.
Bij het recente referendum over de Turkse grondwet en de uitbreiding van de bevoegdheden van de Turkse president kon wél in Nederland gestemd worden. Dit leidde tot onrust omdat Turkse ministers binnen de Nederlandse landsgrenzen campagne wilden voeren.
Voordewind: ,,Nederland mag op geen enkele manier meewerken aan de mogelijke herinvoering van de doodstraf in Turkije en moet de mogelijkheden voor een referendum daarover in Nederland juist tégenwerken."
Het kabinet liet eerder al weten zo’n volksraadpleging in Nederland onacceptabel te vinden. Dreigt het toch tot een referendum te komen, dan zal de regering zoeken naar mogelijkheden om hier een stokje voor te steken. Minister Bert Koenders (PvdA) van Buitenlandse Zaken zei destijds dat herinvoering van de doodstraf in Turkije 'een breuk zou zijn met Europese waarden'.
Ook Duitsland treft maatregelen om het referendum niet in het land te faciliteren.
Forum voor Democratie en DENK stemden tegen de motie.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
iemand moet het doen
Patholoog Emma (36) bekijkt heel de dag stukjes mens: ‘Ik kom ook alle lichaamssappen tegen’
Werk kan niet altijd leuk zijn, maar waarom kiezen mensen voor het vak van ‘putjesschepper’, deurwaarder of overledenenverzorger? In deze reeks vertellen Nederlanders met zo’n baan over hun werk, waarom ze ervoor kozen en wat het zo interessant maakt. Vandaag: klinisch patholoog Emma Witteveen (36) onderzoekt stukken weefsel van mensen, zoals stukjes darm. -
PREMIUMInterview
Sigrid Kaag: ‘Men neemt steeds meer het heft in eigen handen, dat is zorgelijk en gevaarlijk’
Geliefd én verguisd, zwaar bedreigd én bewierookt: D66-leider Sigrid Kaag regeert een land in crisis, vol met boze burgers. ,,Soms denk ik dat we aan het afglijden zijn. Men neemt steeds meer het heft in eigen handen. Dat is gevaarlijk.’’ -
Amerikaanse senaat buigt zich morgen over opvolger Pete Hoekstra als ambassadeur VS in Nederland
De komst van de nieuwe Amerikaanse ambassadeur naar Den Haag is een stap dichterbij. Shefali Razdan Duggal wacht morgen de laatste horde: de hoorzitting in de Amerikaanse senaat. -
PREMIUMGeld & Geluk
‘Vroeger kochten we eens in de drie jaar nieuwe auto’s, nu hebben we ze al vijf jaar’
In deze Mezza-rubriek vragen we lezers naar hun relatie tussen Geld en Geluk. Inge en Eric houden van golf, autoracen en vakanties. ‘Dubai is wel heel duur dit jaar. Dus gaan we twee emiraatjes verder.’ -
Minister Harbers: Kofferchaos Schiphol ‘verschrikkelijk om te zien’
Vliegtuigmaatschappijen zijn verantwoordelijk voor de stapels koffers die op Schiphol achterblijven, en moeten ‘hun leven beteren’. Dat zei minister Mark Harbers (Infrastructuur, VVD) vandaag na de ministerraad. ,,Ze moeten leveren wat ze verkocht hebben, namelijk een reis en de koffer die je meebrengt.”
-
Asielcrisis: kabinet overweegt tijdelijk aanmeldcentrum op kazerne om Ter Apel te ontlasten
Het kabinet overweegt op korte termijn een tijdelijk tweede aanmeldcentrum te openen in een kazerne van Defensie. Daar zouden asielzoekers niet alleen onderdak moeten vinden, maar ook hun asielprocedure al kunnen beginnen. -
Dit is de duurste camper van Nederland
De duurste camper van Nederland staat te koop in Oss. Het gaat om de Morelo Grand Empire 110GSO+. Aan boord zijn een wasmachine, een vaatwasser een fietsenlift en een garage waar bijvoorbeeld een Mini Cooper in past. -
PREMIUM
‘Crisismagneet’ Vijlbrief trekt zich het leed van gedupeerden erg aan: ‘Het gaat door merg en been’
Een eurocrisis, toen de Belastingdienst en nu al een half jaar een gascrisis. Woubruggenaar Hans Vijlbrief (58), staatssecretaris van Mijnbouw, schuwt de pittige thema’s niet bepaald. Hoe hou je dat vol? ,,Ik werk al mijn hele leven veel te hard, maar ben geen type dat een uur per dag aan gewichten gaat lopen rukken in de sportschool. Zonde van mijn tijd.”