Twentse gemeenten onderzoeken snelle beëindiging Gazprom-contract
ENSCHEDE - Een aantal gemeenten in Twente brengt op dit moment de consequenties in kaart van het eventueel voortijdig stopzetten van het contract met het Russische Gazprom vanwege de oorlog in Oekraïne.
Bijna twee weken na het uitbreken van die oorlog inventariseert een werkgroep onder leiding van wethouder Jaimi van Essen van Losser de juridische en financiële gevolgen van het zo snel mogelijk beëindigen van het contract met Gazprom. Dat zeiden Van Essens collega-wethouders Jurgen van Houdt en Niels van den Berg van Enschede maandagavond in hun gemeenteraad naar aanleiding van vragen van het D66-raadslid Margarita Jeliazkova.
Overstap biogas
Met uitzondering van Dinkelland betrekken alle gemeenten in Twente Gazprom-gas voor het verwarmen van hun gemeentelijke gebouwen. Voor de helft van deze regionale gemeenten loopt de verbintenis met het Russische staatsbedrijf af per 1 januari 2023. Die contractbeëindiging heeft niet met de oorlog in Oekraïne te maken, maar wel met de overstap van deze gemeenten op groen biogas.
De Russische inval in Oekraïne heeft tot de breedgedragen wens geleid zo snel mogelijk afscheid te nemen van Gazprom. ‘Geen geld voor de Russische oorlogskas’, liet burgemeester Arjen Gerritsen van Almelo onlangs op Twitter weten. De vraag in welke mate het voortijdig stopzetten van het Gazprom-contract in de papieren loopt en wat mogelijk de andere juridische gevolgen zijn, ligt nu dus op tafel bij de werkgroep-Van Essen.
Opvangplekken
De gemeente Enschede is nog bezig met het inventariseren van panden die beschikbaar en geschikt zijn voor de opvang van vluchtelingen uit Oekraïne. Enschede hoopt daar woensdag meer duidelijkheid over te kunnen geven binnen de Veiligheidsregio Twente. Die zal in totaal duizend Oekraïense ontheemden moeten opvangen in de regio.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Dit zijn de addertjes onder het gras van private lease
Ooit was er geen hond in geïnteresseerd, maar inmiddels is private lease niet meer weg te denken uit het Nederlandse autolandschap. Autorijden zonder zorgen over restwaarde, inruil of onderhoud en met een maandbedrag waardoor je precies weet waar je aan toe bent. Maar er zitten addertjes onder het gras. -
PREMIUM
Met deze bomen heb je snel een koeler terras
De beste remedie tegen een hete zomer? Onze tuinexpert Laurence Machiels weet raad: plant nu nog bomen! Afhankelijk van de grootte van je tuin, legt ze uit welke bomen het best tot hun recht komen en welke genoeg (maar ook niet te veel) schaduw geven. ,,Strooi een mulchlaag van compost of bladaarde onder de boom, dat houdt de verdamping tegen.’’ -
2
Is zout nou wel of niet slecht voor je bloeddruk?
Over de hoeveelheid keukenzout die we gebruiken, is veel te doen. Toch heeft zout ook belangrijke functies, zegt voedingsdeskundige Karine Hoenderdos. In deze rubriek beantwoordt ons panel aan deskundigen elke week een lezersvraag over voeding, gezondheid of relaties.