1,3 miljoen kijkers horen Johan Derksen zeggen te stoppen met Vandaag Inside: ‘Ik ben er klaar mee’
met videoJohan Derksen (73) zegt per direct te stoppen bij het SBS6-programma Vandaag Inside, na zijn omstreden uitspraken over seksueel grensoverschrijdend gedrag. ,,Ik kom langzamerhand tot de conclusie dat er geen ruimte meer is voor dit programma. De cancel- en woke cultuur is groot en is tegen ons.”
Het eventuele vertrek van Derksen betekent mogelijk ook het einde van het programma. Wilfred Genee gaf aan dat ze dan maar helemaal moeten stoppen, maar onduidelijk is of dat ook echt gebeurt. Daar wil Derksen in elk geval niet op wachten. ,,Nou, die beslissing neem ik daarvoor wel”, zei hij. ,,Het is mijn schuld, ik ben de veroorzaker van alle ellende. In een oprechte biecht over een heel serieus onderwerp, heb ik het verteld als een smeuïge anekdote. Daar leende het onderwerp zich niet voor. Er ontstond een jolige sfeer.”
Volgens Derksen had hij tijdens zijn inmiddels beruchte onthulling niet alle feiten paraat. ,,Toen de pleuris uitbrak, dan ga je nadenken. Ik ben te voorbarig geweest, zonder de kennis paraat te hebben. Het is een heel droevig verhaal, maar het ontaardde in een leuk verhaal voor in een café. Dat had niet moeten gebeuren.”
Kijkcijfers
De misschien wel laatste aflevering van Vandaag Inside trok 1,3 miljoen mensen naar SBS 6, flink meer dan dat er normaal gesproken naar de talkshow kijken. Vorige week donderdag keken er bijvoorbeeld 861.000 mensen naar de heren aan tafel. Maar het is geen record voor het veelbesproken programma. In juni 2020 trok de uitzending waarin Derksen met strafrechtadvocaat Natacha Harlequin in gesprek ging over zijn grappig bedoelde opmerkingen over Akwasi en Zwarte Piet ruim 1,7 miljoen kijkers. Uit de cijfers van SKO blijkt dat ruim 2 miljoen mensen donderdag een stukje van de uitzending hebben gezien.
Derksen moest naar eigen zeggen van Talpa zijn excuses aanbieden. Op basis daarvan zou over de toekomst van het praatprogramma worden beslist. Een harde spijtbetuiging bleef echter uit. ,,Ik neem het voor mijn rekening, maar aan wie moet ik nou mijn excuses aanbieden?”, vroeg Derksen zich hardop af. ,,Ik heb niemand persoonlijk beledigd. Wij zitten hier niet om een examen excuses maken te doen. Lik m’n reet! Als ze met mijn verhaal geen genoegen nemen, nou.”
Grote chaos
Het is voor iedereen beter als ‘De Snor’ er na 21 jaar mee ophoudt, zegt hij zelf. ,,Wij zijn het enige programma dat geestelijk onafhankelijk iets kan zeggen, maar misschien is er geen ruimte meer voor een dergelijk programma.” Achter de schermen is het een ‘grote chaos’, onder andere door vertrekkende sponsors. Daarbovenop raakte Derksen zijn programma’s op RTV Rijnmond, NH Media en Omroep West kwijt en mogelijk gaat ook zijn theatertournee niet door.
Dat vindt hij allemaal véél te ver gaan. ,,Ik werk nu 20 jaar voor een radiostation en heb zo’n 600 Schouwburgen gedaan. Ik glijd één keer uit en ik word meteen geliquideerd. Ik ben overal ontslagen als een soort misdadiger. Er is in Nederland geen plaats meer voor Johan Derksen. Ik geloof dat het voor alle partijen beter is als ik naar Grolloo ga en jullie mij hier niet zien.”
Dat zou het einde van het programma betekenen, wijst presentator Wilfred Genee hem daarop. ,,Samen uit, samen thuis. Als jij er mee stopt, dan stoppen we allemaal. Zo is het programma altijd geweest.” Met het einde van Vandaag Inside heeft ‘de cancel-cultuur gewonnen’, aldus Derksen. ,,Het is een machtige beweging die steeds groter en erger wordt. Het enige onafhankelijke programma is nu in duigen gevallen. Die georganiseerde golf van al die mensen die zogenaamd heel solidair zijn en heel verontwaardigd doen, daar heb ik geen zin meer in. Dat is het mij niet waard. Hier kan ik niet meer met plezier zitten. Ik ben er klaar mee. Deze oorlog kan je niet winnen.”
Aan het einde van de uitzending, die tafelgast Angela de Jong ‘legendarisch’ noemde, reageerde Wilfred Genee nog vertwijfeld of het doek na vanavond wel echt was gevallen. „Ze mogen van mij rustig zonder mij doorgaan hoor”, besloot Derksen. Of Genee en Van der Gijp daar trek in hebben, zal vrijdagavond duidelijk worden.
Tekst gaat verder onder deze video
‘Jeugdzonde’
Derksen onthulde dinsdag in Vandaag Inside een ‘jeugdzonde’ waarbij hij in zijn tijd als voetballer na een met drank overgoten stapavond een door de alcohol bewusteloos geraakte vrouw naakt achterliet met een kaars tussen de benen. Daarop ontstond woensdag veel commotie, omdat het voorval niet alleen door veel mensen als schokkend werd ervaren, maar er in de betreffende uitzending ook smakelijk om werd gelachen.
Woensdagavond nuanceerde Derksen het verhaal enigszins door in het SBS6-programma te stellen dat hij de vrouw in kwestie niet met de kaars had gepenetreerd, maar hem op een sokkel tussen de benen van de vrouw had gezet. Ook verklaarde hij dat hij met de anekdote voornamelijk de tijdsgeest van de jaren 70 had willen neerzetten en zich er nu dan ook voor schaamt.
Onderzoek OM
Het Openbaar Ministerie heeft ondertussen een onderzoek naar de uitlatingen aangekondigd. Talpa Network laat weten ‘ferm afstand’ te nemen van het verhaal van Derksen en de reactie van de andere mannen aan de tafel, die hier heel hard om moesten lachen. ,,Het is volstrekt ongepast om dit thema, dat zo extreem gevoelig ligt, in een lacherige sfeer te benaderen”, stelde Talpa Network. ,,Voor slachtoffers van seksueel grensoverschrijdend gedrag moet dit een klap in het gezicht zijn geweest. Een stap terug in de tijd, waar juist de laatste periode eindelijk meer aandacht aan deze problematiek werd geschonken.”
Volgens Talpa hebben zowel Derksen als andere tafelheren René van der Gijp en Wilfred Genee aangegeven dat zij de zaak verkeerd hebben aangepakt. In de uitzending van woensdagavond was dit nog niet de mening van de mannen. Staatssecretaris Gunay Uslu van Cultuur en Media heeft over beide uitzendingen geen goed woord over. ,,Wat er in beide programma’s besproken is, blijft kwetsend en vernederend voor iedereen die te maken heeft gehad met seksueel geweld en voor hun naasten”, aldus Uslu.
Toekomst ongewis
Het voortbestaan van Vandaag Inside lijkt dus aan een zijden draadje te hangen. Kansspelbedrijf Toto liet eerder vandaag al weten per direct te stoppen als hoofdsponsor van het programma. ,,Toto neemt nadrukkelijk afstand van de verklaringen van Derksen, die voor slachtoffers van seksueel geweld uiterst kwetsend en neerbuigend zijn en waarin op geen enkele manier blijk wordt gegeven van empathie en mededogen”, laat het bedrijf in een verklaring weten.
Eerder besloot e-bikespecialist Stella Fietsen, een van de andere sponsors van het programma, ook al de sponsoring stop te zetten. Stella zei zich te distantiëren ‘van wat er in die bewuste uitzending is voorgevallen’. Naast Toto en Stella Fietsen verliest Derksen ook zijn radioprogramma’s bij RTV Rijnmond, NH Media en Omroep West. Daar was hij wekelijks te horen in het programma Muziek voor volwassenen.
Omroep West laat weten de presentator niet meer op de zender te laten horen ‘uit respect voor alle vrouwen die ooit met seksuele intimidatie, aanranding of verkrachting te maken hebben gehad’. ,,Het feit zelf en het nalaten van een kritische reflectie op zijn eigen gedrag zijn voor de omroep de redenen om dit programma te stoppen”, zegt hoofdredacteur Henk Ruijl.
Incident in Grolloo
Aan het begin van de mogelijk laatste uitzending deed Derksen nog uit de doeken dat er een incident was voorgevallen bij hem thuis in Grolloo. De politie moest ter plaatse komen omdat er een spandoek was opgehangen met daarop de tekst ‘verkrachter’. Of dit tot een arrestatie heeft geleid, is niet duidelijk.
Bekijk hier al onze video's over de uitspraken van Derksen:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUMpeiling
59 procent van AD-bezoekers wil terugkeer Matthijs op tv: ‘Je moet fouten maken om te leren’
-
Nicki Minaj aangeklaagd voor beschadigen en niet betalen sieraden
Nicki Minaj wordt door een juwelier voor de rechter gesleept omdat ze rekeningen voor op maat gemaakte sieraden niet betaald zou hebben. Volgens de sieradenverkoper uit West-Hollywood kwamen sommige uitgeleende sieraden beschadigd terug. -
quiz
Johnny Depp viert zestigste verjaardag; wat weet jij van de acteur?
Het is feest in huis bij Johnny Depp: de wereldberoemde acteur mag vrijdag zestig kaarsjes uitblazen. Wat weet jij van Depp en zijn carrière? Test het met onze quiz! -
PREMIUM
Filosoof over de kunst van het uitstellen: ‘Doe nooit een taak die morgen verdwenen kan zijn’
De meeste mensen stellen dat wat ze moeten doen uit en voelen zich daar dan schuldig over. Vooral niet doen, legt filosoof John Perry uit aan journalist en notoire uitsteller Saskia Smith. Een gestructureerde uitsteller krijgt volgens hem juist een heleboel voor elkaar omdat ze die andere dingen niet doen. -
PREMIUMGeldvraag
Banken vragen geld voor betaalrekening, maar bieden nauwelijks spaarrente: zo zit het
Elke maand gaan er een paar euro’s naar je bank voor het gebruik van een betaalrekening. Op jaarbasis kan dat best aantikken. ‘Waarom zijn de kosten van mijn bankrekening zo hoog’, vraagt lezer Jos Couwenberg zich af. In deze rubriek leggen we elke week een lezersvraag over geld voor aan een deskundige.
-
met video
Eerste beelden nieuwe documentaire van Humberto Tan
-
-
-
Makers Mocro Maffia kondigen zesde en laatste seizoen aan
Terwijl het vijfde seizoen van de hitserie Mocro Maffia nog maar net van start is gegaan bij Videoland, kondigen de makers van de serie nu al het zesde en tevens laatste seizoen aan. De laatste afleveringen van de reeks zullen volgend jaar te zien zijn. -
autotest
Zo gaat de Renault Espace met zijn tijd mee: van MPV naar SUV
De zesde generatie van de Renault Espace heeft weinig gemeen met de praktische busjes van de eerste vier generaties. De multifunctionele indeling uit het verleden is verdwenen en soepele zescilinders maakten plaats voor haperende hybrides.