CvdM onderzoekt processen rond belangenverstrengeling NPO, Rijxman zegt niets fout te hebben gedaan
updateHet Commissariaat voor de Media (CvdM) begint een breed onderzoek naar de borging van processen bij de NPO en landelijke publieke omroepen die belangenverstrengeling moeten voorkomen. Dat heeft de toezichthouder vandaag bekendgemaakt. De aanleiding voor het onderzoek zijn ‘signalen in de afgelopen periode’.
Het onderzoek richt zich volgens het Commissariaat op de processen die belangenverstrengeling of de schijn van belangenverstrengeling moeten voorkomen. Het gaat dan bijvoorbeeld om persoonlijke- en werkrelaties tussen beleidsbepalende functionarissen van de NPO en personen in relevante functies buiten de publieke omroep.
Het Commissariaat betrekt bij het onderzoek mogelijk de uitkomsten van het onderzoek dat de Auditdienst Rijk recent instelde naar de gang van zaken rond een melding van een klokkenluider bij de NPO. Deze maakte melding over constructies waarbij het salarisplafond in de publieke omroep zou worden ontweken. In deze kwestie speelde dat toenmalig NPO-baas Shula Rijxman goed bevriend was met de hoogste ambtenaar van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap.
Vanochtend bevestigde een woordvoeder van de NPO dat Rijxman een privévakantie met staatssecretaris Sander Dekker van Media in 2017 niet heeft gemeld bij haar werkgever. Met deze reis naar Israël handelde Rijxman mogelijk in strijd met de gedragscode voor bestuurders van de publieke omroep.
Rijxman vindt dat ze niks fout deed
‘Ik zie het onderzoek van het Commissariaat voor de Media met vertrouwen tegemoet’, reageert Rijxman, die onlangs is benoemd als wethouder in Amsterdam. De voormalig NPO-voorzitter zegt dat ze de gedragscode van de publieke omroep niet heeft geschonden. Zo had ze naar eigen zeggen niet hoeven melden dat ze met Dekker en zijn partner op reis is geweest.
Volgens haar schrijven de regels van de NPO niet voor dat vrienden en kennissen moeten worden gemeld. ‘De NPO kiest dan ook niet toevallig voor de formulering dat het ‘verstandig’ was geweest om het te melden’, schrijft Rijxman in een statement. ‘Moeten we dan van iedereen in een publieke functie gaan vragen alle kennissen en vrienden in een openbaar register bij te houden?’
Klokkenluider
Eerder liet ze al weten dat ze niets afwist van een klokkenluider die mogelijke misstanden bij de NPO had gemeld bij een hoge ambtenaar, met wie Rijxman bevriend bleek te zijn. In de Tweede Kamer is vandaag een debat over de gang van zaken rondom de klokkenluider. Die zou melding hebben gedaan bij de topambtenaar van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap van constructies waarmee het salarisplafond in de publieke omroep zou worden ontweken.
‘De klokkenluider heeft zich niet tot mij gewend in mijn vorige functie bij de NPO en ik ben ook niet geïnformeerd over het bestaan van een klokkenluider, noch over de misstanden die hij/zij meldt’, aldus Rijxman. Ze gaf al eerder aan dat ze haar vriendschap met de ambtenaar destijds kenbaar had gemaakt bij Tjibbe Joustra, voorzitter van de raad van toezicht bij de NPO. ‘We hebben werk en privé altijd gescheiden gehouden.’
Luister ook naar de AD Media Podcast. Met een terugblik op het tv-seizoen, een pluim voor Renze Klamer en de nieuwe presentatieklus van Rob Kemps.
Bekijk hieronder onze video’s op het gebied van Show & Entertainment:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Recensie
‘Grootste feestje van de planeet’? Docu laat geweldig zien hoe tweede Woodstock een ramp werd
In onze playlist maken we je wegwijs in het actuele aanbod van on demand-films, series, albums en podcasts. Wat moet je (niet) gezien of geluisterd hebben en waarom? Vandaag de documentaireserie Trainwreck: Woodstock 99. -
Noah Cyrus en Jxdn toch niet naar Lowlands
Lowlands heeft vlak voor de start van het festival nog wat wijzigingen doorgevoerd. Noah Cyrus, Jxdn, Lauren Sanderson en DE’WAYNE staan tussen 19 en 21 augustus toch niet op het podium in Biddinghuizen. -
PREMIUMDe stijl van...
Stylist Annechien Steenhuizen: Sleehakgympen waren een misser, leek alsof ze op klompen liep
Weet u dat ene paarsbruine leren jurkje nog? Of die broek met knopen op de heupen? Die enorme hakken waar Annechien Steenhuizen steeds soepel de studio op doorkruist? Het vaste gezicht van het Acht Uur Journaal is in de loop der jaren uitgegroeid tot een stijlicoon, en daar zit flink wat werk in. -
Franse tekenaar Sempé (89), bekend van ‘De kleine Nicolaas’ overleden
Jean-Jacques Sempé, die de geliefde Franse kinderboekenreeks Le Petit Nicolas (De kleine Nicolaas) illustreerde, is op 89-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn vrouw bekendgemaakt. De kinderboeken boden een geïdealiseerde visie op de kindertijd in het Frankrijk van de jaren vijftig en werden een internationale bestseller, ook in Nederland. Sempé illustreerde tevens meer covers van het vooraanstaande opinieblad The New Yorker dan welke andere illustrator dan ook. -
Plak jij nog tekst met control-V? Dat kan slimmer
We kopiëren en plakken honderden keren per dag op onze computers, maar door het net even anders te doen kan het ons een stuk makkelijker af gaan.
-
Deze spullen moet je uit je geparkeerde auto halen tijdens de hitte
De zon schijnt deze zomer weer op volle kracht en daar moeten we in de auto rekening mee houden. Sommige spullen kan je maar beter uit je geparkeerde auto halen, want ze kunnen voor problemen zorgen. -
Koken & Eten
Pizzaoven kopen: 'Voor een etentje met vrienden is zo'n rvs-oventje helemaal prima'
Tijdens warme zomerdagen houden we er bijna allemaal van om lang buiten te blijven zitten. En als je dan ook nog pizza kunt eten, is het meteen extra gezellig. Op internet vind je veel verschillende pizzaovens voor buiten, maar welke moet je hebben? -
met video
Steven Brunswijk in gesprek met Willem II Stadion over show voor 20.000 man
Cabaretier Steven Brunswijk is in gesprek met het Koning Willem II Stadion in Tilburg om daar een show neer te zetten voor 20.000 fans. Dat zou volgende zomer moeten plaatsvinden, onder de noemer Steven and friends.