‘Bange’ Osaka repareert valse start en wint derde grand slam
PodcastNaomi Osaka heeft haar derde grand slam gewonnen. Na de US Open in 2018 en de Australian Open vorig jaar versloeg de Japanse vanavond in New York Victoria Azarenka: 1-6, 6-3, 6-3.
Door Rik Spekenbrink
Ze is pas 22 jaar, maar Naomi Osaka is in korte tijd uitgegroeid tot een zeer complete en volwassen sportvrouw. De Japanse, sinds dit jaar de best betaalde atlete ter wereld, heeft het in zich om het vrouwentennis de komende jaren te dragen. Sportief, commercieel en maatschappelijk. Osaka won haar derde major, door in de finale van de US Open een zeer slechte start te overwinnen en Victoria Azarenka (31) te verslaan. In een leeg Arthur Ashe Stadium kroonde Osaka zich tot eerste grand slam-kampioene in ‘coronatijd’.
Luister hieronder naar een terugblik op de US Open in de NLTennisPodcast met onder anderen Marcella Mesker en Rik Spekenbrink
De Japanse, grotendeels opgegroeid in de Verenigde Staten, schaakte de afgelopen maanden op meerdere borden. Osaka roerde zich, ook nog tijdens de US Open, nadrukkelijk in het Black Lives Matter-debat. Met zeven verschillende mondkapjes met daarop zeven namen van zwarte slachtoffers van geweld kwam ze in haar zeven partijen in New York de baan op. Ze zocht het debat dus actief op, iets wat ook zou kunnen afleiden van haar taak, maar wat dus niet gebeurde. Bij afwezigheid van nummer 1 van de wereld Ash Barty, titelverdediger Bianca Andreescu en Simona Halep was Osaka misschien wel de grootste favoriet in New York. Ze zwichtte niet onder die druk.
‘Ik schaamde me’
Osaka was bang voor een afstraffing in de finale van de US Open. ,,Wat er toen door mijn hoofd ging? Ik schaamde me omdat ik bang was om binnen een uur te verliezen. Ik heb geprobeerd een goede houding te tonen.”
Azarenka stond voor het eerst sinds 2013 weer in de finale van een grandslamfinale. Ook toen verloor ze, evenals in 2012. ,,Ik dacht dat driemaal scheepsrecht zou zijn.”
Al was het Azarenka die het best uit de startblokken kwam in de finale. Ze brak Osaka meteen in de openingsgame en volgde met een lovegame op eigen service. Met rake klappen vanuit het achterveld stuurde de Belarussische ‘tennismoeder’ haar tegenstander van de ene naar de andere hoek. Azarenka serveerde bovendien uitstekend. Osaka kwam er niet aan te pas, sloeg een stel onnodige fouten en werd opnieuw gebroken, waardoor de eerste set razendsnel in de plooi viel.
Strijdlust
Nu had Osaka dit toernooi al drie keer een set verloren. En staat ze sowieso bekend om haar strijdlust, net als Azarenka overigens. Dus toen de Japanse nummer 9 van de wereld een vroege break in de tweede set repareerde, leek het alsnog een echte wedstrijd te worden. Maar een echt gevecht bleef lange tijd uit, want de partij kantelde in rap tempo 180 graden. Ineens domineerde Osaka en maakte Azarenka de fouten. Ze verloor de tweede set en na een break in de beslissende derde set leek het pleit beslecht. Azarenka knokte nog één keer terug, herstelde de break, maar liet zich direct terugbreken en toen mocht Osaka serveren door haar tweede US Open-titel. Dat lukte.
Azarenka, die in 2012 en 2013 de Australian Open won en nummer 1 van de wereld werd, baarde opzien in New York door voor het eerst in zeven jaar tijd de finale van een grand slam te halen. Na haar zwangerschap, vechtscheiding en sportieve worsteling leek ze haar beste tennisjaren achter de rug te hebben. Maar bij het voorbereidingstoernooi op de US Open, de Western and Southern Open, ging Azarenka er plots met de titel vandoor. Om die lijn op het grand slam door te trekken. Maar haar eerste titel in zeven jaar was net een brug te ver.
Uitgedund spelersveld
Zo kwam er een einde aan een even buitengewoon als interessant vrouwentoernooi. Dat begon met slechts vier speelsters uit de huidige top 10. Grote namen als Barty, Halep, Andreescu, Elina Svitolina en Kiki Bertens kozen ervoor om niet naar de Verenigde Staten af te reizen. Het maakte het spelersveld minder sterk dan gebruikelijk op een grand slam. En hoewel het niveau van de partijen gemiddeld genomen zeker niet tegenviel, is het toch de vraag of iemand als Tsvetana Pironkova de kwartfinale had bereikt als iedereen in New York van de partij was geweest. De Bulgaarse speelde ruim drie jaar geen enkele officiële partij. Maar het toernooi eindigde goed, met twee halve finales van hoog niveau en een klinkende naam als winnares.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Column Hugo Borst | Louis van Gaal had het Erik ten Hag nog zo afgeraden om naar Manchester United te gaan
Hugo Borst snapt niet dat Erik ten Hag voor het avontuur bij Manchester United heeft gekozen, helemaal niet nadat Louis van Gaal het hem duidelijk had afgeraden. ,,Hij was overmoedig of eigenwijs, of allebei.” -
PREMIUM
Kies de regenton die bij jou past en laat die regen maar komen
Planten water geven, ramen lappen en zelfs de wc doorspoelen: je kunt een hoop doen met regenwater. Maar dan moet je het wel eerst opvangen. Een regenton biedt de oplossing. -
Koken & Eten
Bramen uit de natuur plukken? Hier moet je op letten voor je begint
In augustus en september is het bramenseizoen, wat betekent dat je ze weer in overvloed in de natuur kunt vinden. Sommige mensen gaan er dan ook op uit om ze te plukken. Maar kun je dit zonder risico’s doen? Hier moet je eerst even op letten voordat je aan het plukken slaat. -
PREMIUM
Bournemouth, Nourdin Boukhari, Koos Waslander en Real Madrid: dit is het verhaal achter het recorddoelpunt van Vito van Crooij
Grote kans dat het over tientallen jaren nóg over Vito van Crooij gaat. De Spartaan mag zich – samen met Koos Waslander – de snelste doelpuntenmaker ooit in de eredivisie noemen. Het verhaal achter het doelpunt en het record. ,,Ik had eigenlijk wel verwacht dat er iemand sneller was.” -
Voetbalpodcast | '13,8 kilometer rennen als straftraining werkt eerder averechts’
Is Alfred Schreuder een goede manager? Haalt Erik ten Hag de kerst in Manchester? Moet PSV voor Guus Til of Xavi Simons kiezen tegen Rangers? Het zijn onderwerpen in de nieuwe AD Voetbalpodcast. Etienne Verhoeff neemt ze aan de hand van vier stellingen door met Mikos Gouka en Johan Inan.
-
Marianne Vos maakt alsnog kwartet vol in Ronde van Scandinavië, eindzege Cecilie Uttrup Ludwig
Marianne Vos heeft ook de laatste etappe van de Ronde van Scandinavië gewonnen. De eindzege in de zesdaagse rittenkoers was voor de Deense wielrenster Cecilie Uttrup Ludwig, die zaterdag met ritwinst de leiding had genomen. Vos (Jumbo-Visma) had eerder de eerste drie etappes gewonnen, maar was in de lastige vijfde etappe achterop geraakt. -
Tikkie lanceert functie voor uitgaven van groepen: ‘We vonden dit een logische stap’
Betaaldienst Tikkie lanceert vandaag een nieuwe functie: Groepie. Daarmee kunnen groepen hun uitgaven bijhouden en de kosten van bijvoorbeeld een vrijgezellenfeest, groepsvakantie of huisboodschappen eenvoudig verrekenen met, jawel: een tikkie. -
Springruiter Van der Vleuten pakt brons op WK
Springruiter Maikel van der Vleuten is als derde geëindigd in de individuele finale van de WK in het Deense Herning. Het goud was voor de Zweed Henrik von Eckermann die met King Edward foutloos bleef. De Belg Jérôme Guery pakte het zilver. Van der Vleuten eindigde vorig jaar bij de Olympische Spelen van Tokio ook als derde.