Overijssel blundert met natuuronderzoeken: boeren rond Engbertsdijksvenen halen bij hoogste bestuursrechter hun gelijk
DEN HAAG/BRUINEHAAR – De provincie Overijssel moet terug naar de tekentafel met het herstelplan voor natuurgebied Engbertsdijksvenen. De hoogste bestuursrechter heeft een dikke streep gezet voor het hoogveenproject van het zwaar beschermde Natura 2000-gebied. Boeren die vrezen voor wateroverlast, halen daarmee hun gelijk.
De Raad van State heeft woensdagochtend een dikke streep gehaald door het hoogveenproject Engbertsdijksvenen omdat de provincie Overijssel geen uitgebreid Milieueffectonderzoek (MER) heeft gedaan. Ook is er geen stikstofonderzoek naar de gevolgen van de natuurherstelwerkzaamheden voor het Natura 2000-gebied, dat Overijssel wil ‘vernatten’.
Boeren bang voor wateroverlast
In de einduitspraak is de hoogste bestuursrechter het op een aantal punten eens met een aantal agrariërs die landerijen rondom de Engbertsdijksvenen hebben. Zij vrezen dat de kadeherstelwerkzaamheden en vernatting van het hoogveengebied hun weilanden onaanvaardbare wateroverlast zal leiden. Ook veel andere bewoners zijn doodsbang dat woningen onleefbaar worden, als Overijssel het gebied gaat vernatten.
Overijssel wilde nieuwe kades en dijken aanleggen om het water vast te houden en zo de ontwikkeling van hoogveen te stimuleren. In de uitspraak valt de hoogste bestuursrechter vooral over het feit dat de provincie weinig tot geen onderzoek heeft gedaan naar de gevolgen van de grondwerkzaamheden voor het al bestaande en zwaar beschermde hoogveen.
Ook stikstofneerslag door werkzaamheden onduidelijk
Niet duidelijk is of de werkzaamheden, waarbij zware machines worden gebruikt, tot een onaanvaardbaar hoge stikstofneerslag in het natuurgebied zal leiden. Verder zal de provincie een MER-onderzoek moeten doen naar de overige natuur- en milieueffecten van de ontgrondingen en het vergraven in het natuurgebied.
Overijssel ging er ten onrechte van uit dat een MER pas verplicht was als er meer dan 25 hectare wordt vergraven. En omdat ze niet meer dan 23 hectare wilde ontgronden, was een MER volgens de provincie niet nodig. Maar volgens de Raad van State ligt die grens bij de helft: 12,5 hectare.
Aangezien het de bedoeling is om veel meer te vergraven is een MER wel degelijk nodig. Om die reden vernietigt de hoogste bestuursrechter het hele inpassingsplan en zal de provincie terug naar de tekentafel moeten. De provincie Overijssel gaat er vanuit dat deze uitspraak betekent dat het hele plan minimaal een half jaar vertraging oploopt.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
met video
Voormalige Almelose bloemisterij zit vol met plantjes, maar wel de verkeerde: politie vindt hennepkwekerij
ALMELO - De politie heeft dinsdagmiddag een hennepkwekerij ontmanteld in de wijk De Riet in Almelo. De kwekerij werd aangetroffen in een pand aan de Hazelaarstraat waar eerder een bloemisterij zat. -
PREMIUM
Waarom het loont om toch even het eerste loonstrookje van 2023 te checken
Het eerste salaris van 2023 staat op je rekening. Waarschijnlijk zie je een hoger nettosalaris dan vorig jaar, want veel werkenden in loondienst gaan er dit jaar op vooruit. Maar dat is niet het enige wat dit jaar anders kan zijn. Experts leggen het uit. -
Is mijn voorschotbedrag wel of niet aangepast naar het prijsplafond?
De overheid heeft besloten consumenten op weg te helpen met de hoge energieprijzen. Begin dit jaar is daarom het prijsplafond ingegaan, waardoor je een maximaal tarief betaalt voor energie. Betekent dit dat het voorschotbedrag nu ook is aangepast? Twee experts leggen uit hoe het zit. -
PREMIUMeigen tuin eerst
Dit moet je weten over snoeien: ‘Bomen en struiken hebben geen voordeel bij het afhakken van ledematen’
Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje. -
PREMIUM
Schandalen bij The Voice leiden tot naamswijziging bij scholen in en om Almelo: ‘Hier wil je niet aan gelinkt worden’
ALMELO/VROOMSHOOP - De ophef rond televisieprogramma The Voice of Holland heeft er toe geleid dat scholen hun talentenjachten een andere naam hebben gegeven. In Almelo, Vroomshoop en Rijssen heet wat eerst The Voice was nu Best Singer. „Je wilt niet dat mensen de naam associëren met ons evenement.”
-
PREMIUM
Gert (50) uit Den Ham redt vrouw van verdrinkingsdood: ‘Dacht eerst dat het een poes was’
DEN HAM - Hij had niet vijf minuten later langs moeten lopen. Gert Bonte (50) uit Den Ham liet dinsdagavond nietsvermoedend zijn hond uit, toen hij opeens geluid hoorde uit een sloot. Het bleek een vrouw, vechtend voor haar leven. Gert schoot te hulp, maar hij kreeg haar niet in zijn eentje aan wal. -
-
-
indebuurt.nl
Even langswippen: op deze plekken in Almelo mag een sekshuis zitten
Als je een winkel wilt openen, heb je genoeg mogelijkheden in Almelo. Op veel plekken in de stad mag volgens het bestemmingsplan een winkel komen. Maar wil je een sekshuis beginnen, dan heb je veel minder mogelijkheden. In de gemeente Almelo zijn drie plekken daarvoor aangewezen. -
indebuurt.nl
Saskia runt kledingwinkel in Almelo: 'Een eigen zaak was altijd mijn wens'
Kocht jij wel eens een hippe broek, trui of shirt bij kledingwinkel Tess in Almelo? Die winkel heet sinds kort Sass. Winkelmedewerker Saskia ten Kate heeft de zaak deze maand overgenomen: “Het was een droom om weer voor mezelf te beginnen.”