Gerechtshof: ervaren Lidl-medewerker terecht ontslagen na bedreiging van collega's
hoger beroepEen ervaren medewerker van de Lidl die op de werkvloer aanstootgevende filmpjes liet zien en volgens zijn werkgever collega’s bedreigde, is na een dienstverband van dertien jaar terecht ontslagen. Dat heeft het Gerechtshof in Amsterdam in hoger beroep besloten.
De 49-jarige medewerker werkte sinds 2006 voor het distributiecentrum van de Lidl. Hij had een contract voor onbepaalde tijd. In het najaar van 2019 kwamen bij de vertrouwenspersoon klachten van verschillende collega’s over de man binnen. Zo zou hij tijdens werktijd filmpjes hebben laten zien waarop hij met een vuurwapen poseert en grensoverschrijdende beelden van seksuele gedragingen waarbij een jong kind aanwezig zou zijn geweest.
Verder verklaarden meerdere werknemers dat hij regelmatig schietgebaren maakte naar zijn collega’s en ongepaste opmerkingen maakte, zoals ‘Ik snij je keel door’ en ‘Ik verkracht jouw vrouw voor de ogen van jouw kinderen’. In een gesprek met de vertrouwenspersoon en zijn leidinggevende ontkende de medewerker alle aantijgingen. Toch vond Lidl dat er voldoende bewijs was om hem op staande voet te ontslaan en de politie in kennis te stellen. In de ontslagbrief werd medegedeeld dat Lidl ‘dit gedrag absoluut niet kan tolereren’.
Naar de rechter
De politie ging een dag later met de medewerker in gesprek en nam voor onderzoek zijn mobiele telefoon in beslag. Er werd geen kinderporno aangetroffen en daarmee ontkwam hij aan een strafrechtelijke vervolging. Voor de medewerker was het hiermee niet klaar, hij vond dat hij ten onrechte was ontslagen en eiste ruim 11.000 euro bruto wegens onregelmatige opzegging van de arbeidsovereenkomst, een transitievergoeding van ruim 13.000 euro bruto en een billijke vergoeding van ruim 336.000 euro bruto.
Het gerechtshof oordeelt, net als de rechter, dat de medewerker terecht door de Lidl ontslagen. Niet alleen hebben drie collega’s ondertekende verklaringen afgelegd waarbij zij gedetailleerd over het tonen van die beeldopnamen verklaren, ook zijn deze collega’s als getuige gehoord en hebben zij hun verklaringen onder ede bevestigd. Volgens het hof komen deze verklaringen overeen: de drie collega’s hebben ieder voor zich verteld dat de medewerker aan hen een filmpje vanaf een mobiele telefoon heeft laten zien waarin een klein jongetje seksuele gedragingen verrichtte met een volwassen vrouw.
Veilige werkomgeving
Dat er uiteindelijk geen kinderporno op de mobiele telefoon is aangetroffen en dat de medewerker tot op de dag van vandaag ontkent, doet geen afbreuk aan de verklaringen van de collega’s. Ondanks de duur van zijn dienstverband, zijn beperkte taalvaardigheid en kansen op de arbeidsmarkt is er een dringende reden voor het ontslag, valt te lezen in het vonnis. Het tonen van de omstreden beeldopnames is volgens het hof ‘volstrekt onverenigbaar met de veilige werkomgeving die Lidl als goed werkgever aan haar werknemers dient te bieden’.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Inbraken gebeuren in allerlei soorten woningen en buurten: zo laat je je huis veilig achter
-
PREMIUMWaarvan Akte
Met kneepjes passen we zijn testament aan, drie dagen later krijg ik bericht van zijn overlijden
Wat als een cliënt nog helder van geest is, maar niet kan praten? Deze notaris lost het op met kneepjes in de hand. Een kneepje is 'ja’, twee kneepjes ‘nee’. Elke week tekent journalist Johan Nebbeling waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk op in deze rubriek. -
PREMIUMSalaris
Pascal (29): ‘Hiervoor heb ik mijn veel beter betaalde baan in Hamburg opgezegd’
Hoeveel verdien je? Dat vragen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Pascal (29) werkt als verslaggever bij een streekomroep. Hij draagt ideeën aan voor reportages en gaat met een cameraman op pad om ze te maken. -
PREMIUMEnergierekening
Frank: ‘De elektrische auto verbruikt per maand net zoveel als ons huis in de wintermaanden’
Frank Deleij (44) uit Alphen aan den Rijn investeerde flink en ging van het gas af: ,,Het geeft soms bijna een soort schuldgevoel.’’ Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. -
PREMIUM
Het begint met een pen of een pak printerpapier, maar het eindigt met ontslag en een veroordeling als je van de baas steelt
De werknemer die een pen meeneemt van zijn baas of een pak printerpapier voor thuis, moet kunnen toch? Er ligt genoeg. Voorbeelden te over van kleine zaken, die in het bedrijfsleven evenwel voor een enorme schadepost zorgen.
-
PREMIUM
Vergrijzing leidt tot personeelstekort, hoe trek je jonge werknemers aan?
Alphen aan den Rijn -
-
-
PREMIUM
Waarom 1 mei in Nederland geen vrije dag is, maar in veel andere Europese landen wel
Geen grote optochten, militaire parades of zelfs een dag vrij. 1 mei - de Dag van de Arbeid - gaat hier stilletjes voorbij. Gek genoeg is de Amsterdamse beurs, hét symbool van het kapitalisme, vandaag wel gesloten. Dat was vroeger wel anders. -
column
Met dit makkelijke trucje zorg je dat iemand je verzoek niet kan weigeren
Gedragspsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? Vandaag: de techniek om het gedrag van de ander te veranderen. In dit geval heet dat altercasting.