Koolmezen sterven bij bosjes door vlooien- en tekengif
Het is het tweede jaar op rij dat er opvallend veel dode jonge koolmezen in hun nesten liggen. Nieuw onderzoek toont aan dat de massale sterfte te maken heeft met de vlooien- en tekenmiddelen die honden en katten dragen.
Delen per e-mail
Aanvankelijk gingen wetenschapper er vanuit dat het gif om buxushagen mee te beschermen, de boosdoener was. Maar die bestrijdingsmiddelen zijn niet de reden voor de massale sterfte van de jonge koolmezen, zo blijkt nu.
Vermoedelijk zijn honden- en kattenharen de belangrijkste oorzaak, volgens recent onderzoek van het Centrum voor Landbouw en Milieu (CLM Onderzoek en Advies) en het Nederlands Instituut voor Ecologie (NIOO-KNAW). Specifiek ligt het aan de vlooien- en tekenmiddelen waarmee honden en katten worden behandeld.
Het gif voor de bestrijding van de buxusmot is dus niet de verklaring voor de hoeveelheid jonge, dode koolmezen. De buxusmot is de vrees voor mensen met een buxushaag. Het is een insect die sinds enkele jaren overal in Nederland buxushagen kaal vreet. Vandaar dat de bestrijding de afgelopen jaren alleen maar is toegenomen.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Extreme regen zorgde voor veel schade: ‘De gietvloer is een drama’
De gietvloer brokkelt steeds verder af, de renovatie is gepland in februari. Ondertussen zorgt Paul Lambrechts uit Valkenswaard dat de put voor zijn deur vrij is van bladeren als er zich een regenbui aandient. Zijn gezin ondervindt nog steeds schade van de wateroverlast van juni. -
Minste woninginbraken in tien jaar tijd
Inbrekers sloegen dit jaar ruim 20 procent minder vaak toe dan in 2019. Tot en met vorige week werden ruim 28.000 woninginbraken geregistreerd, vorig jaar waren dat er nog 36.000. Rond de feestdagen wordt traditioneel nog een piek verwacht. -
Recordaantal hypotheekaanvragen gedaan in 2020
Er zijn nog nooit zoveel hypotheekaanvragen gedaan als in 2020. In totaal werden er vorig jaar meer dan 500.000 aanvragen voor het afsluiten of oversluiten van een hypotheek gedaan, meldt het Hypotheken Data Netwerk (HDN). Dat is bijna een kwart meer dan in 2019. -
energierekening Godelieve (41): ‘Mijn Xbox is verantwoordelijk voor een kwart van mijn stroomverbruik’
Hoeveel geld besteedt u aan energie in huis? Hoe probeert u de kosten in de hand te houden? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Godelieve Brinkhof (41) uit Wijchen. -
Boswachter vraagt om stop gebruik gif na aangrijpende foto van dode koolmezen
De buxusmot knaagt sinds vorig jaar hele struiken kaal en rukt nog steeds op, vanuit het zuiden naar het noorden van Nederland. Veel tuinliefhebbers grijpen naar chemische bestrijdingsmiddelen om hun buxushagen te beschermen. Dat heeft helaas ernstige gevolgen voor vogels.
-
PREMIUM
Waterbedrijf Vitens: Strengere regels nodig voor nieuwbouwhuizen
Het moet wettelijk verplicht worden dat nieuwe woningen waterbesparend zijn. Of een huis regenwater kan opslaan of een zuinig toilet heeft, hangt nu nog te veel af van de ontwikkelaar of bewoner zelf. Dat zegt directievoorzitter Jelle Hannema van Vitens. Het grootste drinkwaterbedrijf van het land wil dat het waterverbruik van klanten in 2030 met 5 procent is gedaald. -
PREMIUM
Al 12 jaar zitten bewoners van deze ‘duurzame’ wijk in de kou: ‘We worden nu wel wanhopig’
Een prachtige, moderne en vooral duurzame wijk had het moeten worden. Het liep anders. Bewoners van De Beljaart 1 in het Brabantse Dongen zuchten de komende maanden weer regelmatig onder de winterse kou. Dat doen ze al twaalf jaar. Opeenvolgende energiebedrijven slagen er maar niet in om de warmtevoorziening fatsoenlijk te laten functioneren. -
Munt Hypotheken opnieuw als beste geldverstrekker uit de bus
Munt Hypotheken is in 2020 door onafhankelijke financieel adviseurs opnieuw uitgeroepen tot beste geldverstrekker van het jaar. Dat blijkt uit een enquête die de Nationale Hypotheekbond heeft laten uitvoeren. Munt wordt de laatste jaren onder meer geroemd om de soepele aflosvoorwaarden.